Kamran İmanov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Müəlliflik hüququna dair Müqaviləsi Assambleyasının sədri seçilmişdir
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Müəlliflik hüququna dair Müqaviləsinin Assambleyasının sədri seçilmişdir.
Bu, 4 oktyabr tarixində ÜƏMT üzv dövlətlərinin Assambleyalarının İsveçrənin Cenevrə şəhərində işinə başlamış 62-ci sessiyasında adıçəkilən təşkilatın assambleyalarının və komitələrinin vəzifəli şəxslərinin seçkiləri zamanı baş vermişdir.
K.İmanovun namizədliyinin bu vəzifəyə irəli sürülməsi və ÜƏMT Baş Assambleyası tərəfindən dəstəklənməsində əsas amil onun əqli mülkiyyət, ələlxüsus da müəlliflik hüququ sahəsinin tanınmış beynəlxalq eksperti olmasıdır.
Qeyd edilən Assambleyanın sədr müavini Amerika Birləşmiş Ştatlarının nümayəndəsi Jasmin Fulena seçilmişdir.
İdarəçiliyi ÜƏMT tərəfindən həyata keçirilən Müəlliflik hüququna dair Müqavilə 20 dekabr 1996-cı ildə qəbul edilib. Müəlliflik hüququ sahəsində qocaman beynəlxalq sənəd olan Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında Bern konvensiyasını dəstəkləyən bu müqavilə yeni rəqəmsal mühitdə ən mühüm beynəlxalq sazişdir.
Müqavilə ədəbi və bədii əsərlərin beynəlxalq müstəvidə effektiv və vahid qaydalara uyğun qorunmasını, müəlliflərin hüquqları və geniş ictimaiyyətin maraqları arasında balansın saxlanılmasını müəyyən edir. Hazırda bu Müqaviləyə 110 ölkə qoşulmuşdur. Azərbaycan Respublikası 2006-cı ildən Müqavilənin üzvüdür.
Qeyd edək ki, K.İmanov 2019-2021-ci illərdə Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında Bern konvensiyasının Assambleyasının sədri olub.

Dr. Kamran Imanov was elected Chair of WIPO Copyright Treaty (WCT) Assembly
Chairman of Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Mr. Kamran Imanov was elected Chair of WIPO Copyright Treaty (WCT) Assembly.
This happened during the election of officials of the assemblies and committees of the WIPO Member States at the 62nd Series of Meetings of the Assembly of WIPO Member States, which began its work on October 4 in Geneva, Switzerland..
The main factor in K.Imanov's candidacy for this position and his support by the WIPO General Assembly is that he is a well-known international expert in the field of intellectual property, especially copyright.
Jasmine Fulena, from the United States, was elected the Vice President of this Assembly.
The Copyright Treaty of the World Intellectual Property Organization was adopted on December 20, 1996. This treaty, based on the oldest international instrument for the protection of copyright, the Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works, is the most important international agreement in the digital space.
The treaty defines effective and uniform rules for the international protection of literary and artistic works, maintaining a balance between copyright and the interests of the public. At the moment, 110 countries have acceded to the Treaty. Azerbaijan has been a member of the Treaty since 2006.
It should be noted that K. Imanov was the Chair of the Assembly of the Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works in 2019-2021.