Azərbaycan Respublikası 2021-ci il Qlobal İnnovasiya İndeksində mövqeyini yaxşılaşdırmışdır – Əqli Mülkiyyət Agentliyi
Kornel Universiteti (ABŞ), INSEAD Biznes Məktəbi (Fransa) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (WIPO) birgə nəşri olan və bu il 132 ölkəni əhatə edən (keçən ilki reytinq 131 ölkəni daxil edirdi) Qlobal İnnovasiya İndeksinin (Qİİ) – 2021-ci ilin 14-cü nəşri yayımlanmışdır. Qlobal İnnovasiya İndeksi 2007-ci ildən nəşr edilir.
Qİİ-2021 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, səmərələliyi və çərçivə şərtlərini əhatə edən 81 göstərici əsasında tərtib edilmişdir. Təhlil edilən göstəricilər qanunvericilik, elm və təhsildən tutmuş bazar, biznes, infrastruktur və s. məsələlərinin inkişafına qədər geniş məlumatlar spektrini ehtiva edir. Qİİ-nin nəşr edilməsinin əsas məqsədi ölkələrin innovasiya mexanizmlərinin səmərəliliyinin qiymətləndirməsinə imkan yaratmaqdır.
Qİİ-2021 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin iki yekunlaşdırıcı - "innovasiya resursları" və "innovasiya nəticələri" adlanan alt indekslərə daxil olan 7 qrup göstəricisindən ibarətdir. "İnnovativ resurslar" alt indeksi beş qrupa: 1 - qurumlar; 2 - insan kapitalı və elm; 3 - infrastruktur; 4 - daxili bazarın inkişafı və 5 - biznesin inkişafı – bölünməklə innovasiya prosesləri baş verən milli iqtisadiyyatın elementlərini qiymətləndirməyə imkan verir.
"İnnovativ nəticələr" alt indeksi iki qrupa: 6 - bilik və texnologiyaların yayılması və 7 - kreativ fəaliyyətin nəticələri – bölünməklə, innovasiya fəaliyyətinin faktiki nəticələrini əks etdirir.
Qİİ–2021-in lideri İsveçrədir, onun ardınca İsveç, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya və Cənubi Koreya gəlir. Ən innovativ ölkələrin ilk onluğuna eləcə də Niderland, Finlandiya, Sinqapur, Danimarka və Almaniyadaxildir. Çin reytinqdə 12 -ci yeri alaraq, ikinci onluq ölkələr sırasına daxil olub.
Postsovet məkanı ölkələri arasında ən yaxşı göstəricilər Estoniyada - 21-ci yer, Latviyada - 38-ci yer və Litvadadır - 49-cu yer. Rusiya 45-ci yeri, Azərbaycan isə ötən ilə nisbətən (82 -ci yer) reytinqini daha da yaxşılaşdırmışdır və 80-ci yerdə qərarlaşmışdır.
"İnnovativ resurslar" alt indeksi üzrəAzərbaycan reytinqdə MDB çərçivəsində Özbəkistanı (75), Ukraynanı (76), Moldovanı (80), Qırğızıstanı (81), Ermənistanı (85), Tacikistanı(104) qabaqlayaraq, 74-cü yerdə qərarlaşmışdır.
Bu alt indeks üzrə ölkənin ən yaxşı nəticəsini "Daxili bazarın inkişafı" bloku tutur - 36-cı yer. Bu blokda "Kredit" istiqaməti 33-cü yeri tutur, bu istiqamətə daxil olan "kreditin alınmasında əlçatanlıq" göstəricisi üzrə reytinqdəki bütün ölkələr arasında 1-ci, "mikromaliyyə kreditləri" göstəricisi üzrə 13-cü yerdədir.
“İnstitutlar” blokunda “iş mühiti” istiqaməti yüksək - 33-cü, “biznesə başlamağın asanlığı” göstəricisi isə 9-cu yerdədir. "İnsan kapitalı və elm" blokunda "ibtidai məktəbdə şagird-müəllim nisbəti" göstəricisi yüksək 8-ci yerdədir.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu blokda "təhsil" inteqral göstəricisi üzrə Azərbaycan 2020-ci ildə 84-cü yerdən 2021-ci ildə 76-cı yerə keçərək öz mövqeyini yaxşılaşdırmışdır. Həmçinin qeyd edirik ki, Universitetlərin QS reytinqi üzrə Azərbaycan MDB ölkələri arasında Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və Belarusdan geridə qalaraq, 5-ci yeri tutur. ”İnnovasiya əlaqələri” istiqaməti üzrə ölkə "Universitetlər və sənaye arasında əməkdaşlıq" və "Klaster inkişafı" göstəricilərinə görə yüksək, müvafiq olaraq, 23-cü və 27-ci yerləri tutur.
“İnnovativ nəticələr” alt indeksi də heç də az əhəmiyyətli olan alt indeks deyil. Əgər "İnnovativ resurslar" alt indeksi innovasiyalar üçün əlverişlilik səviyyəsini əks etdirirsə, "innovativ nəticələr" alt indeksi bu sahədə nailiyyətləri əks etdirir. Bu alt indeks nə qədər yüksək olarsa, innovativ imkanlar bir o qədər səmərəli istifadə olunur.
Azərbaycan "innovativ nəticələr" yekunlaşdırıcı alt indeksi üzrə Tacikistanı (96-cı yer), Özbəkistanı (100-cü), Qazaxıstanı (101-ci), Qırğızıstanı (119-cu) qabaqlayır və 91-ci yeri tutur.
"İnnovativ nəticələr" alt indeksinə münasibətdə qeyd etmək lazımdır ki, "Kreativ fəaliyyətin nəticələri" bloku üzrə Azərbaycan Gürcüstan (74), Belarus (93), Tacikistan (107), Qazaxıstan (110), Özbəkistan (113), Qırğızıstanı (120) qabaqlayaraq, 67-ci yerdədir.
Bu alt indeksdə diqqət çəkən əsasən əqli mülkiyyət obyektləri ilə müəyyən olunan və hansılar üzrə Azərbaycan 2020-ci ilin nəticəsini (56-cı yer) 2 pillə yaxşılaşdıraraq, 54-cü yeri tutan "qeyri-maddi aktivlər" vacib göstəricidir. Bu inteqral göstəricidə kifayət qədər yüksək yerləri əqli mülkiyyət göstəriciləri: sənaye nümunələri və əmtəə nişanları tutur ki, bunlar üzrə Azərbaycan reytinqdə vəziyyətini, müvafiq olaraq, 18 və 11 pillə yaxşılaşdırmışdır.
Həmin alt indeksdə İKT və təşkilati modelin yaradılması göstəricisi yüksək 35-ci yeri tutur.
"Bilik və texnoloji nəticələr" blokundakı "biliklərin yaradılması" inteqral göstəricisinə görə Azərbaycan mövqeyini 6 pillə yaxşılaşdıraraq, "rezidentlərin faydalı modellərə iddiaları" (39-ci yer) və "rezidentlərin ixtiralara iddiaları” (56 -cı yer) kimi əqli mülkiyyət göstəriciləri üzrə olduqca yüksək yerləri tutur.
Ümumiyyətlə, Qİİ reytinq göstəricisinin bundan sonra yaxışlaşdırılması innovasiya resurslarının davamlı istifadəsi ilə əlaqələndirilir, başqa sözlərlə "İnnovasiya nəticələri" göstəricisinin (91-ci yer) "İnnovasiya resursları”na" (74-cü yer) çatdırılması ilə.
Qeyd etmək lazımdır ki, əqli mülkiyyət üzrə ən vacib göstəricilər, məhz sənaye mülkiyyəti göstəriciləri, yaxşılaşmışdır. Bu, rezidentlərin – milli iddiaçıların patent fəallığının artması ilə əlaqəlidir. Belə ki, ötən müddət ərzində "rezidentlərin ixtiralara iddiaları" üzrə irəliləmə 8 mövqe, "rezidentlərin faydalı modellərə iddiaları” üzrə - 11 mövqe, "sənaye nümunələri" üzrə - 18 mövqe, "əmtəə nişanları" üzrə - 11 mövqe, “patent ailələri” üzrə 12 mövqe olmuşdur.

Комментарий Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики в связи с опубликованным Глобальным Инновационном Индексом 2021 года
Опубликовано 14-е издание Глобального Инновационного Индекса (ГИИ) – 2021, являющегося совместным изданием Корнельского Университета (США), Школы бизнеса INSEAD (Франция) и Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) и охватывающего в этом году 132 страны (прошлогодний рейтинг включал 131 страну). ГИИ начал публиковаться с 2007 года.
Рейтинг ГИИ 2021 года составлен на основе 81 индикаторов, охватывающих потенциал, результативность и рамочные условия инновационной деятельности. Анализируемые индикаторы включают в себя широкий спектр сведений – от законодательства, науки и образования до вопросов развития рынка, бизнеса, инфраструктуры и т.д. Основная цель публикации ГИИ заключается в предоставлении возможности оценки эффективности механизмов инновационной дея-тельности стран.
Рейтинг ГИИ 2021 года состоит из 7 групп индикаторов инновационной деятельности, входящих в два результирующих субиндекса: «инновационные ресурсы» и «инновационные результаты». Субиндекс «инновационные ресурсы» позволяет оценивать элементы национальной экономики, в которых протекают инновационные процессы, в разбивке на пять групп: 1 – институты; 2 – человеческий капитал и наука; 3 – инфраструктура; 4 – развитие внутреннего рынка и 5 – развитие бизнеса.Субиндекс «инновационные результаты» отражает фактические результаты инновационной деятельности в разбивке по двум группам: 6 – распространение знаний и технологий и 7 – результаты креативной деятельности.
Лидером ГИИ-2021 года является Швейцария, за ней следуют Швеция, Соединенные Штаты Америки, Великобритания и Корея. В десятку наиболее инновационных стран входят также Нидерланды, Финляндия, Сингапур, Дания и Германия. Китай вошел во вторую десятку стран, получив в рейтинге 12-ое место.
Из стран постсоветского пространства наилучшие показатели у Эстонии – 21-е место, Латвии – 38-е место и Литвы – 49-е место. Россия занимает 45-е место, а Азербайджан по сравнению с прошлым годом (82-е место) улучшил рейтинг и находится на 80 месте.
По субиндексу «инновационные ресурсы» Азербайджан в рейтинге занимает 74-е место, опережая в рамках СНГ Узбекистан (75), Украину (76), Молдова (80), Кыргызстан (81), Армению (85), Таджикистан (104).
Наилучший результат страны по данному субиндексу занимает блок «Развитие внутреннего рынка» – 36-е место. В этом блоке направление «Кредит» занимает 33-е место, а входящие в направление показатель «простота получения кредита» занимает 1-е место среди всех стран рейтинга, показатель «кредиты микрофинансирования» – 13-е место. В блоке «Институты» направление «бизнес-среда» занимает высокое – 33-е место, а показатель «легкость начала бизнеса» 9-е место. В блоке «Человеческий капитал и наука» показатель «соотношение учеников –учителей в начальной школе» занимает высокое 8-е место. Следует отметить, что в этом блоке по интегральному показателю «образование» Азербайджан улучшил свои позиции, переместившись с 84-го места в 2020 году на 76-е место в 2021 году. Отметим также, что по QS рейтингу университетов Азербайджан занимает 5-е место среди стран СНГ, уступая России, Казахстану, Украине и Белоруссии. Высокие места по направлению «инновационные связи» страна занимает по индикаторам «Сотрудничество между университетами и индустрией» – 23-е место, «Кластерное развитие» – 27-е место.
Не менее важным результирующим субиндексом является субиндекс «инновационные результаты». Если субиндекс «инновационные ресурсы» отражает уровень благоприятности для инноваций, то субиндекс «инновационные результаты», отражает достижения в этой области. Чем выше этот субиндекс, тем рациональнее используются инновационные возможности.
Азербайджан по результирующим субиндексу «инновационные результаты» опережает Таджикистан (96 место), Узбекистан (100), Казахстан (101), Киргизию (119) и занимает 91 место.
Относительно субиндекса «инновационные результаты» следует отметить, что по блоку «Результаты креативной деятельности» Азербайджан занимает – 67-е место, опережая Грузию (74), Белоруссию (93), Таджикистан (107), Казахстан (110), Узбекистан (113), Кыргызыстан (120). В этом субиндексе обращает внимание важный интегральный показатель «нематериальные активы», в основном определяемый объектами интеллектуальной собственности и по которому Азербайджан занимает 54-е место, улучшив на 2 позиций результат 2020 года (56-е место). В этом интегральном показателе довольно высокие места занимают показатели интеллектуальной деятельности: такие как промышленные образцы и торговые марки, по которым Азербайджан улучшил положение, соответственно на 18 и 11 мест в рейтинге.
По интегральному показателю «создание знаний» блоке «знания и технологические результаты» Азербайджан улучшил позиции на 6 мест и занимает довольно высокое место по показателям интеллектуальной собственности, таким как «заявки резидентов на полезные модели» (39-е место) и «заявки резидентов на изобретения» (56-е место).
В целом, дальнейшее улучшение общего индикатора ГИИ связывается с последовательным использованием ресурсов инноваций, т.е. с приведением показателя «Результаты инноваций» (91-е место) к показателю «Ресурсы инноваций» (74-е место).
Следует отметить, что важнейшие показатели интеллектуальной собственности, а именно промышленной собственности значительно улучшились. Это связано возросшей патентной активности резидентов – национальных заявителей. Так, за прошедший период по показателю «заявки резидентов на изобретения» имеет место улучшение на 8 позиций, по «заявки резидентов на полезные модели» - на 11 позиций, по «промышленным образцам» - на 18 позиций, по «торговым маркам» на 11 позиций, по «патентным семействам» на 12 позиций.