Müzəffər Ordumuz işğal olunmuş ərazilərimizi azad etmişdir. Qarabağ Azərbaycandır!
Keçən əsrin 80-ci illərinin sonları-90-cı illərinin əvvəllərində Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış etmiş və ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlamışdır. Həmin dövrdə Azərbaycanda hökm sürən hərc-mərclikdən istifadə edən Ermənistan torpaqlarımızın 20 faizini işğal etmiş, bir milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvasından didərgin düşmüşdür.
Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsi üzrə 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar prosesi Ermənistanın destruktiv mövqeyinə görə nəticə verməmişdir.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın növbəti təxribatına və hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün Vətən müharibəsinə başlamış və qısa müddətli zəfər yürüşündə inanılmaz uğurlar əldə etmişdir.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərləri, Azərbaycan xalqının tarixində, mədəniyyətində və qəlbində xüsusi yeri olan, Qarabağın tacı sayılan Şuşa şəhəri, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndləri, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəkliklər işğaldan azad edilmişdir.
Noyabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının, Rusiya Federasiyasının prezidentləri və Ermənistan Respublikasınının Baş naziri birgə bəyanat imzalamışlar. Döyüş meydanında məğlubiyyətini dərk edən Ermənistan Azərbaycanın Prezidenti İlham Əliyevin bəyan etdiyi şərtləri qəbul etmiş, kapitulyasiya şərtləri ilə razılaşmalı olmuş,Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur edilmişdir.
Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər olmuşdur. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq, özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etmiş və düşmən üzərində tarixi zəfər çalmışdır.

Победоносная Азербайджанская армия освободила наши оккупированные территории. Карабах - это Азербайджан!
В конце 80-х и начале 90-х годов прошлого века Армения открыто предъявила территориальные претензии на исторические земли Азербайджана и начала военную агрессию против нашей страны. В то время Армения, воспользовавшись хаосом, который царил в Азербайджане, оккупировала 20 процентов наших земель, и более миллиона азербайджанцев были изгнаны с родных земель.
Процесс переговоров по ликвидации последствий военной агрессии против Азербайджана и реализации резолюций 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН, длившийся около 30 лет, не дал результатов из-за деструктивной позиции Армении.
27 сентября 2020 года, в ответ на очередную провокацию и военную агрессию со стороны Армении, под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева Азербайджанская Армия приступила к освобождению наших земель, вынудила Армению к миру и выполнению требований известных Резолюции Совета Безопасности ООН, возвращению вынужденных переселенцев на свои земли, восстановлению справедливости и добилась невероятных успехов в краткосрочном победном марше.
В результате 44-дневных боевых действий отважная Азербайджанская Армия освободила от оккупации города Джебраил, Физули, Зангилан, Губадлы, Шушу, которая занимает особое место в истории, культуре и сердце азербайджанского народа, и является венцом Карабаха, населённые пункты Миндживан, Агбанд, Бартаз Зангиланского района, посёлок Гадрут и большинство сел Ходжавендского района, село Суговушан Тертерского района, всего более 300 населенных пунктов, включая несколько сел Ходжалинского и Лачинского районов, в том числе важные стратегические высоты в направлении Агдара, Муровдаг и Зангилан.
10 ноября Президенты Азербайджанской Республики, Российской Федерации и Премьер-министр Республики Армения подписали совместное заявление. Осознав свое поражение на поле боя, Армения приняла условия, выдвинутые президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, ей пришлось согласиться c условиями капитуляции и она была вынуждена вернуть Азербайджану Кельбаджарский, Агдамский и Лачинский районы.
Решимость и воля азербайджанского народа, его экономическая мощь, строительство современной армии, единство народа и власти явились важными факторами в обеспечении победы нашей страны. Вдохновленный богатой историей государственности и войн наших великих предков, азербайджанский народ написал еще одну славную летопись героизма, доказав всему миру, что он народ-победитель и одержал историческую победу над врагом.