Əqli Mülkiyyət Agentliyində 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü yad edilib
Xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 30 il ötür. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda apardığı mübarizə tarixinin şərəfli səhifəsidir.
Faciənin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Aparatının və tabeliyindəki qurumların əməkdaşlarının iştirakı ilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə faciəvi hadisələrin şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Çıxış edən Aparatın rəhbəri Natiq İsayev 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğunu qeyd edib. O, ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın təcavüzkar hərəkətlərindən və keçmiş SSRİ rəhbərliyinin onlara havadarlığından hiddətlənən, Bakının küçələrinə və meydanlarına çıxaraq buna öz qəti etirazını bildirən geniş xalq kütlələrinə qarşı Sovet ordusunun döyüş hissələrinin yeridilməsinin Azərbaycanda misli görünməmiş faciəyə gətirib çıxardığını qeyd edib, həmin faciəli günlərdə özölkəsinin, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutaraq canlarından keçən Vətən övladlarının isə şəhidlik zirvəsinə ucaldığını bildirib. Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə, əvvəlcədən fövqəladə vəziyyət elan edilmədən, Sovet ordusu Azərbaycana qarşı hərbi əməlliyatlara başlayıb. Bu təcavüz zamanı 147 insan öldürülüb, 744 adam ağır xəsarət alıb, 841 nəfər isə qanunsuz olaraq həbs edilib. Sovet ordusunun əməliyyatları nəticəsində 200 mənzil, ev, şəxsi və dövlət əmlakı dağılıb.
N.İsayev 1990-cı il yanvarın 21-də bütün çətinliklərə baxmayaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin ailə üzvləri ilə birlikdə Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək bəyanatla çıxış etdiyini, təcavüzə kəskin etirazını bildirdiyini, faciəni törədənləri, şəxsən M.S.Qorbaçovu kəskin ittiham etdiyini, dinc sakinlərə qarşı törədilmiş cinayət əməllərini törədənlərin cəzalandırılmasını və qoşunların Bakıdan çıxarılmasını tələb etdiyini xatırladıb, məhz Heydər Əliyevin təklifi əsasında Milli Məclis tərəfindən “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edildiyini və qanlı 20 Yanvar faciəsinə dövlət səviyyəsində tam siyasi-hüquqi qiymət verildiyini diqqətə çatdırıb.
Bu gün möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyev müharibə veteranlarının, şəhid ailələrinin, əlillərin problemlərinin dövlət səviyyəsində həllinin daim diqqət mərkəzində saxlanmasını mühüm vəzifələrdən biri kimi qarşıya qoymuşdur. Müharibə veteranları, şəhid ailələri, əlillər ölkəmizdə hər cür dövlət qayğısı ilə əhatə olunmuş, onların sosial təminatının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir.
Anım tədbirində çıxış edənlər 20 yanvar faciəsini törədənləri lənətləmiş, ölkəmizdə müharibə veteranlarına, şəhid ailələrinə və əlillərə göstərilən dövlət qayğısından danışmışlar.
Əqli Mülkiyət Agentliyinin geniş tərkibli kollektivi Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib, şəhidlərin qəbirləri önünə təzə-tər qərənfillər düzülüb, ruhları ehtiramla anılıb.

​30th Anniversary of January 20 Tragedy was commemorated at Intellectual Property Agency
30 years have passed since the January 20 tragedy, the heroic page of our nation. The tragedy of January 20 is an honorable page in the history of our nation's struggle for independence and sovereignty.
Memorable event on the 30th anniversary of the tragedy was held with the participation of the staff of Intellectual Property Agency and its subordinate bodies.
The event participants first commemorated the memory of the martyrs of the tragic events with a minute's silence. Addressing the event, Chief of Staff Natig Isayev said that the January 20 tragedy had entered the history of the struggle for freedom and territorial integrity of Azerbaijan as a heroic page. He made the case of the Soviet troops fighting against the masses of people who protested against the aggressive actions of Armenia, claiming territorial claims against our country and the dissatisfaction of the former USSR leadership. He also said that in those tragic days, the lives of the native sons of the motherland, who died in the triumph of freedom, honor and dignity of their country and people, were at the peak of martyrdom. Natig Isayev noted that on the night of January 19 to 20, 1990, before the state of emergency was declared, the Soviet army launched military operations against Azerbaijan. As result, 147 people were killed, 744 were seriously injured and 841 were arrested illegallyAs a result of the operation of the Soviet army, 200 houses, houses, personal and state property were destroyed.
N. Isayev recalled that, despite all the difficulties, on January 21, 1990, the National Leader Heydar Aliyev made a statement with the members of his family in Moscow, expressed a sharp objection to aggression, strongly condemned the perpetrators of the tragedy, including M. S. Gorbachev, and that the perpetrators of crimes committed against civilians should be punished and the troops should be removed from Baku. It was under the proposal of Heydar Aliyev that the Parliament adopted a resolution on the tragic events in Baku on January 20, 1990 and gave full political and legal evaluation of the bloody January 20 tragedy at the state level.
Today, Mr. President Ilham Aliyev has set the task of maintaining the state-of-the-art addressing the issues of war veterans, families of martyrs and disabled people as one of the most important tasks. War veterans, families of martyrs, invalids are covered with all kinds of state care in our country, consistent and purposeful measures are being taken to strengthen their social security.
Speakers at the commemorative event cursed those who committed the January 20 tragedy and spoke of the state care for war veterans, families of martyrs and disabled in our country..
The staff of Intellectual Property Agency visited the Martyrs 'Alley, fresh carnations were laid in front of the martyrs' graves, and their souls were remembered with honor