Azərbaycanda 3D modelinin daxil olunması ilə ixtira, faydalı model və sənaye nümunələri obyektləri üzrə iddia sənədlərinin materiallarının qəbuluna imkan yaradan sistemin tətbiqinə başlanılır
Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) 2022-ci ilin sentyabrında keçirilmiş İnzibati Şurasının 41-ci iclasında ixtira və sənaye nümunələrinə Avrasiya patentinin alınması üçün iddia sənədləri verilərkən iddia edilən obyektlərin üçölçülü modellərinin (3D) Avrasiya Patent İdarəsi (APİ) tərəfindən qəbulunun başlanılması haqqında qərar qəbul edilib.
APT-nın İnzibati Şurasının İnformasiya Texnologiyaları üzrə Daimi İşçi Qrupunun 2022-ci il 21 noyabr tarixli iclasında ixtira və sənaye nümunələrinə dair iddia sənədlərinin materiallarına 3D formatda modellərin daxil edilməklə verilməsinə imkan verən “EAPO-ONLINE” sisteminin yenilənmiş versiyası təqdim olunub. İxtiralar və sənaye nümunələrinə patentlərin verilməsi üçün Avrasiya iddia sənədləri APT-nın üzv dövlətlərinin vətəndaşları tərəfindən bu ölkələrin milli patent idarələri vasitəsilə daxil olur. Bunu nəzərə alaraq, materiallara 3D modellərinin daxil olduğu Avrasiya iddia sənədlərinin pilot rejimdə qəbuluna, həmçinin “EAPO-ONLINE” sistemindən istifadə etməklə belə iddia sənədlərinin APT-na göndərilməsinə başlanılması tövsiyə edilib. İşçi qrup APİ-nin milli patent idarələrində bu yeniliyin tətbiqinə köməklik göstərilməsi təşəbbüsünü dəstəkləmiş və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən rəqəmsal üçölçülü modellərin (3D) istifadəsini təmin etmək üçün pilot layihənin reallaşdırılmasına dəstək verilmişdir.
Layihənin icrası çərçivəsində APT-nın üzv-dövlətləri arasında ilk təşəbbüs göstərən Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən ixtira, faydalı model və sənaye nümunələrinə dair iddia sənədlərinin qrafik materiallarının 3D model formatında daxil edilməsi planlaşdırılır. Bununla əlaqədar prosesə nəzarət edəcək mütəxəssislər müəyyən edilmiş və zəruri texniki işlər görülmüşdür.
Tətbiq edilən bu yenilik iddia sənədlərinin ekspertiza prosesini xeyli asanlaşdıracaq, iddia edilən obyektin xüsusiyyətlərini daha aydın şəkildə üzə çıxaracaq və nümayiş etdirəcək.
Maraqlı şəxslər 3D modellərin daxil olduğu iddia sənədləri və əlavə materiallar üçün texniki tələblər barədə ətraflı məlumat əldə etmək üçün Əqli Mülkiyyət Agentliyinin 960 - “Çağrı Mərkəzi”nə müraciət edə bilərlər.

A system is being introduced in Azerbaijan that allows the acceptance of application materials for invention, utility model and industrial design with the inclusion of a 3D model format
At the 41st meeting of the Administrative Council of the Eurasian Patent Organization (EAPO) held in September 2022, a decision was made to start accepting three-dimensional models (3D) of the claimed objects by the Eurasian Patent Office (EPO) when submitting applications for obtaining a Eurasian patent for inventions and industrial designs.
At the meeting of the Permanent Working Group on Information Technologies of the Administrative Council of EAPO on November 21, 2022, an updated version of the "EAPO-ONLINE" system was presented, which allows submission of applications for inventions and industrial designs by including models in 3D format. Eurasian applications in order to obtain patent for inventions and industrial designs are filed by citizens of EAPO member states through the national patent offices of these countries. Taking this into account, it was recommended to start accepting Eurasian applications in pilot mode, including 3D models of the materials, as well as sending such claim documents to EAPO using the "EAPO-ONLINE" system. The working group supported the EPO's initiative to help implement this innovation in national patent offices and supported the implementation of a pilot project to provide the use of digital three-dimensional models (3D) by the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan.
Within the framework of the implementation of the project, the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, which is the first initiative among the EPO Member States, plans to include the graphic materials of applications for inventions, utility models and industrial designs in 3D model format. In this regard, specialists who will monitor the process have been identified and necessary technical work has been implemented.
This applied innovation will greatly simplify the process of examination of applications, will reveal and demonstrate the characteristics of the claimed object more clearly.
Interested parties may contact 960 - "Call Center" of the Intellectual Property Agency for detailed information on technical requirements for applications and additional materials including 3D models.