Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Azərbaycan Tibb Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə maarifləndirici konfrans keçirilib
Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tədris Cərrahiyyə Klinikasında Əqli Mülkiyyət Agentliyi və universitetin Elmi tədqiqatların idarə olunması departamentinin birgə təşkilatçılığı ilə əqli mülkiyyət hüquqları çərçivəsində maarifləndirici konfrans keçirilib
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Məlahət Sultan günün tələblərinə uyğun olaraq universitetdə elmi işlərə, elmi meyarlara, elmlə bağlı olan bütün məsələlərə xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayıb. O, əqli mülkiyyətin innovasiya və elmi-tədqiqat fəaliyyətində oynadığı roldan danışaraq qeyd edib ki, bu barədə geniş məlumatların verilməsinə böyük ehtiyac var. Belə ki, hansı işin patent qabiliyyətli olması, hansı mərhələlərdən keçməsi, aldığımız patentlərin bizə nə verməsi, hansı səviyyədə tanınması haqqında kifayət qədər bilgilərimiz olmalıdır. Nəzəri kafedralardan patent üçün daha çox, klinik kafedralardan isə nisbətən az müraciət edildiyini söyləyən M.Sultan müzakirələrin məhz bu aspektdən aparılmasının vacibliyinə toxunub. Həmçinin əqli mülkiyyətin qorunması, qrant və patentlərin alınması barədə silsilə tədbirlər, o cümlədən aprel ayında ümumrespublika toplantısı keçirməyi planlaşdırdıqlarını bildirib. Müəlliflik hüququ, patentləşdirmə və əqli mülkiyyətin qorunması sahəsində akademik heyətin biliklərinin artırılmasının önəmini diqqətə çatdırıb.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Gülnarə Rüstəmova ilk növbədə tədbirin təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirərək, bu konfransı qarşılıqlı əməkdaşlığın ilk addımı kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, əqli mülkiyyətə xüsusi diqqət yetirilməsinin səbəbi onun təkcə innovasiya iqtisadiyyatına deyil, həm də elm, tibb və cəmiyyətin digər vacib sferalarına təsir göstərməsidir: “Əsas məqsədimiz sənaye mülkiyyəti hüquqlarını, ixtiranın faydalılığı, əmtəə nişanları ilə bağlı hüquqların qorunması məsələlərini müzakirəyə çıxarmaqdır”.
Bundan sonra Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin şöbə müdirinin müavini Afət Qasımovanın “Patent hüququ obyektləri və patentin alınmasına dair iddia sənədinin tərtibatı və verilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Adıçəkilən şöbənin müdiri Sevinc Zeynalova “Əqli mülkiyyət obyektlərinin mahiyyəti və ekspertizanın aparılması”, sektor müdiri Natəvan Talışova isə “Kimya və tibb sahəsi üzrə iddia edilən ixtiraların tərtibatının xüsusiyyətləri”ndən danışıblar. Mərkəzin sektor müdiri Gülcahan Əlimərdanovanın “Əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər” mövzusunda təqdimatı da iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Mərkəzin eksperti Firuzə Bəhramova isə sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı ilə bağlı iddia sənədlərinin qəbulunu həyata keçirən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf (PƏNAH) rəqəmsal informasiya sistemi haqqında ətraflı məlumat verib.
Bakalavrlar, magistrlər, dissertantlar və professor-müəllim heyətinin qatıldığı tədbirdə agentliyin nümayəndələri ixtiralara dair tələblər, patentlərin alınması və tanınması şərtləri barədə sualları cavablandırıblar.

Состоялась просветительская конференция при совместной организации Агентства Интеллектуальной Собственности и Азербайджанского Медицинского университета.
В Учебно-хирургической клинике Азербайджанского Медицинского университета.(АМУ) в рамках прав интеллектуальной собственности, состоялась просветительская конференция, организованная Агентством интеллектуальной собственности и Департаментом по управлению научными исследованиями университета.
Проректор университета по научной работе, профессор Малахат Султан, открывая конференцию вступительной речью, подчеркнула, что в связи с требованиями времени в университете особое внимание уделяется научным исследованиям, критериям и всем вопросам, связанным с наукой. Говоря о роли интеллектуальной собственности в инновационной и исследовательской деятельности, она отметила важность информирования сообщества об этой сфере. В частности, она подчеркнула необходимость знания о патентоспособности объектов, этапах получения патента, правах, предоставляемых патентом, степени известности патента и других ключевых аспектах. М. Султан отметила, что большое количество заявок на патенты поступает от теоретических кафедр, тогда как от клинических кафедр их сравнительно меньше. В этой связи она подчеркнула важность проведения дискуссий по данному вопросу. Также было отмечено, что в университете планируется проведение ряда мероприятий, посвящённых защите интеллектуальной собственности, получению грантов и патентов, включая общенациональную встречу в апреле. Была подчеркнута необходимость повышения уровня знаний научно-педагогического состава в области авторского права, патентования и защиты интеллектуальной собственности.
Советник председателя Агентства интеллектуальной собственности Гюльнара Рустамова выразила благодарность руководству университета за организацию мероприятия и оценила конференцию как первый шаг во взаимном сотрудничестве. Она отметила, что особое внимание к интеллектуальной собственности обусловлено её значительным влиянием не только на инновационную экономику, но и на науку, медицину и другие важные сферы жизни общества. «Наша главная цель — обсуждение прав промышленной собственности, преимуществ изобретений, а также защиты прав, связанных с товарными знаками», — подчеркнула она.
Далее был заслушан доклад заместителя заведующий отдела Центра экспертизы патентов и товарных знаков при Агентстве Афет Гасымовой на тему «Объекты патентного права: подача и выдача документов для получения патента».
Заведующая вышеуказанным отделом Севиндж Зейналова выступила с докладом «Сущность объектов интеллектуальной собственности и проведение экспертиз», а заведующая сектором Натаван Талышова - о «Правилах оформления изобретений в области химии и медицины». Большой интерес вызвала презентация заведующей сектором Гюльджахан Алимардановой на тему «Товарные знаки и географические указания». Эксперт Центра Фируза Бахрамова представила подробную информацию о цифровой информационной системе «ПАНАХ», предназначенной для обработки обращений, связанных с регистрацией объектов промышленной собственности.
В мероприятии приняли участие бакалавры, магистры, диссертанты и преподаватели. Представители Агентства ответили на вопросы участников, касающиеся требований к изобретениям, условий получения и признания патентов.