26 aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günüdür
Hər il aprelin 26-da biz əqli mülkiyyət (ƏM) hüquqlarının innovasiya və yaradıcılığın inkişafında oynadığı rol barədə danışmaq üçün Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününü qeyd edirik. Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü - 2022 gənclərin davamlı gələcəyə keçidi dəstəkləyən yeni və daha səmərəli həllər tapmaq üçün böyük potensialını qeyd etməlidir.
Bütün dünyada gənclər özlərinin enerji və ixtiraçılıq, maraq və yaradıcılıq potensialından istifadə edərək innovasiyaların köməyi ilə daha yaxşı gələcəyə nail olmaq üçün müxtəlif problemləri həll etmək çağırışlarına qoşulurlar. Yenilikçiyə, çox çalışmağa və yaradıcı ideyalarını reallaşdırmağa köklənən zəkalar daha davamlı gələcəyə doğru keçid üçün vacib olan dəyişiklikləri həyata keçirməyə kömək edir. Əqli mülkiyyət hüquqlarının daha yaxşı gələcək naminə sabahın gənclərinə necə dəstək ola biləcəyini kəşf edin.
2022-ci il Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününün mövzusu “Əqli mülkiyyət və gənclik: Gələcək naminə inovasiyalar”dır və diqqət mərkəzində innovasiya və gənclərin yaradıcılığı olacaqdır.
Müasir gənclər ixtiraçılıq və yaradıcılığın inanılmaz və əsasən istifadə olunmamış mənbəyidir. Gənclərin yeni baxışları, enerjisi, marağı və çətinlikləri dəf etməyə hazır olmaları, eləcə də daha yaxşı gələcəyə can atmaları artıq mövcud yanaşmaları dəyişdirir və innovasiya və dəyişikliyə stimul verir.
2022-ci il Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü gənclər üçün əqli mülkiyyət hüquqlarının öz məqsədlərinə necə dəstək ola biləcəyinə, ideyalarının reallığa çevrilməsinə kömək edə biləcəyinə, gəlir əldə edə biləcəyinə, iş yerlərinin yaradılmasına və ətrafındakı dünyaya necə müsbət təsir göstərə biləcəyini öyrənmək üçün bir imkandır. ƏM hüquqları gənclərə qarşıya qoyduqları məqsədlərinə çatmaq üçün vacib olan bəzi əsas alətlərə çıxış imkanı verir.
Kampaniya çərçivəsində gənclər ƏM sisteminin alətlərinin – əmtəə nişanları, sənaye nümunələri, müəllif hüquqları, patentlər, bitki növlərinə hüquqlar, coğrafi göstəricilər, ticarət sirləri və bir çox başqalarının onların daha yaxşı gələcək qurmaq cəhdlərinə necə kömək edə biləcəyini daha yaxşı başa düşə biləcəklər.
Biz həmçinin gənc ixtiraçıların, müəlliflərin və sahibkarların inkişafı üçün hüquqi və siyasi mühitin yaradılması üzrə milli və regional səylərin dəstəklənməsində ÜƏMT-nin roluna daha yaxından nəzər salacağıq.
Keçən il biz Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Günündə rekord səviyyədə iştirakı müşahidə etdik. Sizin köməyinizlə Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Günü - 2022 yeni zirvələrə çatacaq.
Gənclər sabahın yenilikçiləri, yaradıcıları və sahibkarlarıdır. Gənclər öz yaradıcılıqları və ixtiraları sayəsində planetin bütün regionlarında dəyişikliklərə təkan verir və daha yaxşı gələcəyə doğru yol açırlar.
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Günü - 2022 dünyanı dəyişdirənbu maraqlı nəslin xidmətlərini qeyd edir.
Z nəsli və Millenniallar: sabahın yaradıcıları
Müasir gənclər yaradıcılıq və ixtiraçılıq üçün inanılmaz və əsasən istifadə olunmamış mənbədir. Bu gün dünyada 1,8 milyarda yaxın gənc (24 yaşa qədər) var. Onların 90 faizi inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yaşayır. Yaxın illərdə gənclərin (35 yaşa qədər) ümumi nisbətdə payı artacaqdır. Gənclər bütün regionlarda dəyişikliklərin təbii bələdçiləridirlər, onlar daha yaxşı gələcəyə yol açırlar.
Millenniallar və Z nəsli dünyanı dəyişdirənlərdir; onlar praqmatiklərdir və öz fikirlərini söyləməkdən və status-kvonu pozmaqdan qorxmurlar. Bu günün gəncləri rəqəmsal mühitin sakinləridir. Onlar fiziki və rəqəmsal məkan arasındakı sərhədlərin silindiyi mobil telefonlar və İnternetlə əlaqəli bir dünyada böyümüşlər. Bu, ola bilsin ki, tarixdə ən təşəbbüskar, innovativ və yaradıcı nəsil formalaşdırıb.
Biz bütün gənclərə müraciət edirik: harada özünüzü göstərmək istəyinizdən asılı olmayaraq – incəsənətdə, elmdə, texnikada – ƏM hüquqları ilə dəstəklənən yaradıcı və innovativ düşüncə sizə dünyanı yaxşılığa doğru dəyişməyə kömək edəcəkdir. Elə isə bu ilki kampaniyada iştirak edin və ƏM-in sizin üçün necə faydalı ola biləcəyini öyrənin.
Biz siyasətin formalaşdırılmasına məsul olan hər kəsi gənc ixtiraçıların, müəlliflərin və sahibkarların ehtiyaclarına və problemlərinə diqqət yetirməyə və onların daha yaxşı gələcək naminə yeniliklər etmək səylərinə kömək edən və dəstəkləyən siyasət və proqramlar hazırlamağa çağırırıq.
COVID-19 pandemiyası ilə bağlı cari məhdudiyyətləri nəzərə alaraq, 2022-ci il Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Günü kampaniyası hibrid formada olacaq.
Cari ilin 26 aprel tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü münasibətilə “Kreativ iqtisadiyyat: gələcək naminə innovasiyalar” mövzusunda konfrans-vebinar keçiriləcəkdir.

April 26 – World Intellectual Property Day
Every April 26, we celebrate World Intellectual Property Day to learn about the role that intellectual property (IP) rights play in encouraging innovation and creativity. World Intellectual Property 2022 recognizes the huge potential of young people to find new and better solutions that support the transition to a sustainable future.
Across the globe, young people are stepping up to innovation challenges, using their energy and ingenuity, curiosity and creativity to steer a course towards a better future. Innovative, energetic and creative minds are helping to drive the changes we need to move to a more sustainable future. Discover how intellectual property rights can support the youth of tomorrow to create a better future.
In 2022, the theme of World Intellectual Property Day is “IP and Youth: Innovating for a Better Future” and celebrates youth-led innovation and creativity.
World Intellectual Property Day 2022 is an opportunity for young people to find out how IP rights can support their goals, help transform their ideas into reality, generate income, create jobs and make a positive impact on the world around them. With IP rights, young people have access to some of the key tools they need to advance their ambitions.
Throughout the campaign, young people will be able to gain a better understanding of how the tools of the IP system – trademarks, design rights, copyright, patents, plant variety rights, geographical indications, trade secrets and more – can support their ambitions to build a better future.
We also take a closer look at WIPO’s role in supporting national and regional efforts to create a legal and policy environment for young inventors, creators and entrepreneurs to thrive.
Last year, we saw record levels of engagement in World Intellectual Property Day. With your help, World Intellectual Property Day 2022 will reach new heights.
Young people are the innovators, the creators and the entrepreneurs of tomorrow. Through their creativity and ingenuity, young people in all regions are driving change and carving pathways to a better future.
World Intellectual Property Day 2022 celebrates this exciting generation of change-makers.
Gen Z and Millennials: the creators of tomorrow
The youth of today are an incredible and largely untapped source of creativity and ingenuity. There are around 1.8 billion young people (aged 24) in the world today. Ninety percent of them live in developing countries. The proportion of young people (under 35) is set to increase in the coming years. In all regions, young people are natural agents of change, carving pathways to a better future.
Millennials and Gen Z are change-makers; they are pragmatists and are not afraid speak out and challenge the status quo. Today’s youth are digital natives. They grew up in a connected world with mobile phones and the Internet, where the lines the physical and digital world is blurred. This has shaped a generation that is arguably the most entrepreneurial, innovative and creative yet.
Calling all young people, wherever your ambitions lie – the arts, science, technology – a creative and innovative mindset backed-up with IP rights will help you make a difference. So get involved in this year’s campaign and find out what IP can do for you.
For policymakers everywhere, we call on you to listen to the needs and concerns of young inventors, creators and entrepreneurs and to develop policies and programs that nurture and support their endeavors to innovate for a better future.
Given the on-going COVID-related constraints, World Intellectual Property Day 2022 will be a hybrid campaign.
On April 26, the Intellectual Property Agency and the Federation of Creative Industries of Azerbaijan will hold a conference-webinar in joint organization on "Creative Economy: Innovations for the Future" on occasion of International Intellectual Property Day.