Azərbaycan və ABŞ arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü, sədr müavini Sənan Tapdıqov Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı səfirliyinin iqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Dryu Lebküreri qəbul edib.
Qonağı salamlayan S.Tapdıqov Agentliyin fəaliyyəti və strukturu barədə qonağa məlumat verib və Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan islahatlar nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsində ölkəmizin nailiyyətlərini diqqətə çatdırıb. O, keçən illər ərzində ABŞ nümayəndələri ilə görüşləri xatırladaraq Agentliyin ikitərəfli əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verdiyini, hazırda Azərbaycanda ABŞ-nın hüquqi və fiziki şəxslərinə məxsus çoxsaylı əqli mülkiyyət obyektlərinin qorunduğunu, o cümlədən “Microsoft”, “Oracle” və “Trimble” şirkətləri daxil olmaqla ABŞ şirkətlərinin proqram təminatı məhsullarının ölkəmizdə hüquqi qorunmasına diqqət verildiyini bildirib.
Sədr müavini ABŞ-nın Ticarət Departamentinin Kommersiya Hüququnun İnkişafı Proqramı (CLDP) ilə birlikdə Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində ictimai məlumatlılığın artırılması üçün keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edərək Agentliyin bu sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən D.Lebkürer Azərbaycanda həyata keçirilən islahatların ölkədə baş verən transformasiyalara müsbət təsir etdiyini bildirib. O, əqli mülkiyyət sahəsinin ABŞ xarici iqtisadi siyasətinin əsas hissələrindən olduğunu qeyd edərək Agentlik ilə əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verildiyini vurğulayıb. Qonaq Agentlik tərəfindən görülmüş işlərə görə təşəkkürünü çatdıraraq ABŞ-nın ölkəmizdəki səfirinin buna yüksək dəyər verdiyini bildirib.
Görüşdə Agentliyin CLDP çərçivəsində, həmçinin ABŞ-nın dövlət və özəl qurumları ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Cooperation issues between Azerbaijan and USA in the field of intellectual property was discussed
Member of Board, Deputy Chairman of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Mr. Sanan Tapdigov received Drew Lebkurer, Head of the Economic Department of the US Embassy in Azerbaijan.
Welcoming the guest, S. Tapdigov informed the guest about the activities and structure of the Agency and noted the achievements of our country in the field of intellectual property as a result of reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev. He recalled the meetings with US officials over the past years, noting that the Agency attaches special importance to bilateral cooperation. Thus, at present, Azerbaijan pays attention to the legal protection of numerous intellectual property objects belonging to US legal entities and individuals, including software products of US companies, including Microsoft, Oracle and Trimble.
Noting the importance of the measures taken by the US Department of Commerce in conjunction with the Commercial Law Development Program (CLDP) to raise public awareness in the field of intellectual property in Azerbaijan, the Deputy Chairman stressed the Agency's interest in continuing cooperation in this area.
Expressing gratitude for the reception, Lebkurer said that the reforms implemented in Azerbaijan had a positive impact on the transformations taking place in the country. He noted that the field of intellectual property is one of the key parts of US foreign economic policy, emphasizing the importance of cooperation with the Agency. Expressing gratitude for the work done by the Agency, the guest said that the US Ambassador to Azerbaijan highly appreciated it.
At the meeting, prospects for future cooperation of the Agency with US public and private institutions, as well as within the CLDP was discussed.