Azərbaycan və ABŞ arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü, sədr müavini Sənan Tapdıqov Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı səfirliyinin iqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Dryu Lebküreri qəbul edib.
Qonağı salamlayan S.Tapdıqov Agentliyin fəaliyyəti və strukturu barədə qonağa məlumat verib və Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan islahatlar nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsində ölkəmizin nailiyyətlərini diqqətə çatdırıb. O, keçən illər ərzində ABŞ nümayəndələri ilə görüşləri xatırladaraq Agentliyin ikitərəfli əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verdiyini, hazırda Azərbaycanda ABŞ-nın hüquqi və fiziki şəxslərinə məxsus çoxsaylı əqli mülkiyyət obyektlərinin qorunduğunu, o cümlədən “Microsoft”, “Oracle” və “Trimble” şirkətləri daxil olmaqla ABŞ şirkətlərinin proqram təminatı məhsullarının ölkəmizdə hüquqi qorunmasına diqqət verildiyini bildirib.
Sədr müavini ABŞ-nın Ticarət Departamentinin Kommersiya Hüququnun İnkişafı Proqramı (CLDP) ilə birlikdə Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində ictimai məlumatlılığın artırılması üçün keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edərək Agentliyin bu sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən D.Lebkürer Azərbaycanda həyata keçirilən islahatların ölkədə baş verən transformasiyalara müsbət təsir etdiyini bildirib. O, əqli mülkiyyət sahəsinin ABŞ xarici iqtisadi siyasətinin əsas hissələrindən olduğunu qeyd edərək Agentlik ilə əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verildiyini vurğulayıb. Qonaq Agentlik tərəfindən görülmüş işlərə görə təşəkkürünü çatdıraraq ABŞ-nın ölkəmizdəki səfirinin buna yüksək dəyər verdiyini bildirib.
Görüşdə Agentliyin CLDP çərçivəsində, həmçinin ABŞ-nın dövlət və özəl qurumları ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Азербайджан и США обсудили вопросы сотрудничества в сфере интеллектуальной собственности
Член правления, заместитель председателя Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики Санан Тапдыгов принял главу экономического отдела посольства США в Азербайджане Дрю Лебкурер.
Приветствуя гостя, С.Тапдыгов проинформировал его о деятельности и структуре Агентства и отметил достижения нашей страны в области интеллектуальной собственности в результате реформ, проведенных под руководством Президента Ильхама Алиева. Он упомянул о своих встречах с официальными лицами США на протяжении многих лет, отметив, что Агентство придает особое значение двустороннему сотрудничеству, и в настоящее время многие объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие американским юридическим и физическим лицам, охраняются в Азербайджане, в том числе уделяется внимание правовой защите продуктов программного обеспечения компаний США в нашей стране, включая «Microsoft», «Oracle» и «Trimble».
Отметив важность мер, предпринятых Министерством торговли США в сотрудничестве с Программой развития коммерческого права (CLDP) по повышению осведомленности общественности в сфере интеллектуальной собственности в Азербайджане, заместитель председателя подчеркнул заинтересованность Агентства в продолжении сотрудничества в этой сфере.
Выразив признательность за прием, Д.Лебкурер отметил, что проводимые в Азербайджане реформы оказали положительное влияние на преобразования в стране. Он отметил, что сфера интеллектуальной собственности является одним из ключевых направлений внешнеэкономической политики США, подчеркнув важность сотрудничества с Агентством. Выразив признательность Агентству за проделанную работу, гость отметил, что посол США в Азербайджане высоко оценивает ее.
На встрече обсуждались перспективы будущего сотрудничества Агентства в рамках CLDP, а также с государственными и частными учреждениями США.