2020-ci il üzrə Qlobal İnnovasiya İndeksi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin şərhi
Kornell Universitetinin (ABŞ), INSEAD Biznes məktəbinin (Fransa) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) birgə nəşri olan və bu il 131 ölkəni əhatə edən (keçən ilki reytinqdə 129 ölkə daxil idi) “Qlobal İnnovasiya İndeksi-2020” (Qİİ-2020) dərc edilmişdir.
Qİİ-2020 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, məhsuldarlığı və çərçivə şərtlərini əhatə edən 80 indikator əsasında tərtib olunmuşdur. Təhlil edilən indikatorlar geniş məlumatlar spektrini – qanuvericilik, elm və təhsildən bazarın, biznesin, infrastrukturun inkişafı məsələlərinədək və s. ehtiva edirlər. Qİİ-nin dərc olunmasında əsas məqsəd innovasiya fəaliyyətinin stimullaşdırılması mexanizmlərinin qiymətləndirilməsi imkanlarının yaradılmasıdır.
Qİİ-2020-nin lideri İsveçrədir, ondan sonra İsveç, ABŞ, Böyük Britaniya və Niderland gəlir. Ən çox innovasiyalı ölkələr onluğuna həmçinin Danimarka, Finlyandiya, Sinqapur, Almaniya və Koreya Respublikası daxildirlər. Maraqlı olan Çinin ikinci onluğa daxil olaraq, 14-cü yeri tutmasıdır.
Postsovet məkanı ölkələri arasında ən yaxşı göstəricilər Estoniya (25-ci yer), Latviya (36-cı yer) və Litvadadır (40-cı yer). Rusiya 47-ci yeri tutur, Azərbaycan isə keçən ilə (84-cü yer) nisbətən reytinqini yaxşılaşdıraraq 82-ci yerdədir.
Qİİ-2020 reytinqi iki yekunlaşdırıcı “İnnovasiya resursları” və “İnnovasiya nəticələri” subindeksə daxil olan innovasiya fəaliyyətinin 7 qrup göstəricilərdən ibarətdir. “İnnovasiya resursları” subindeksi innovasiya prosesləri baş verən milli iqtisadiyyatın elementlərini beş qrupa bölərək (1 - İnstitutlar; 2 – İnsan kapitalı və elm; 3 – İnfrastruktur; 4 – Daxili bazarın inkişafı və 5 – Biznesin inkişafı), onları qiymətləndirməyə imkan yaradır. “İnnovasiya nəticələri” subindeksi innovasiya fəaliyyətini iki qrup üzrə: 6 – “Biliklər və texnologiyaların inkişafı” və 7 – “Kreativ fəaliyyətin nəticələri”nə bölməklə, bu fəaliyyətin faktiki nəticələrini əks etdirir.
“İnnovasiya resursları” subindeksi üzrə Azərbaycan MDB çərçivəsində Özbəkistanı (81), Ermənistanı (83), Qırğızıstanı (88) və Tacikistanı (108) qabaqlayaraq, reytinqdə 76-cı yeri tutur.
Ölkəmizin bu subindeks üzrə ən yaxşı nəticə “Daxili bazarın inkişafı” blokunda əldə edilib – 36-cı yer. Azərbaycan bu blokda “Kredit” istiqamətində 39-cu yeri tutur, həmin istiqamətə daxil olan “Kredit almağın asanlığı” göstəricisi üzrə bütün reytinq ölkələri arasında 1-ci yerdə, “Mikromaliyyələşdirmə kreditləri” göstəricisi üzrə isə 14-cü yerdə qərarlaşmışdır. “İnstitutlar” blokunun “Biznes-mühit” istiqaməti üzrə Azərbaycan yüksək 33-cü yerdə, “Biznesin başlanmasının asanlığı” göstəricisi üzrə isə 9-cu yerdədir. “İnsan kapitalı və elm” blokunda “İbtidai siniflərdə şagird-müəllim nisbəti” göstəricisi yüksək 6-cı yerdədir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu blokdakı “Təhsil” inteqral göstəricisi üzrə Azərbaycan öz mövqeyini yaxşıaşdıraraq 2019-cu ildəki 123-cü yerdən 2020-ci ildə 84-cü yerə qalxmışdır. Bundan başqa, universitetlərin QS reytinqi üzrə Azərbaycan MDB ölkələri arasında 5-ci yeri tutmaqla, Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və Belarusdan sonra gəlir. “İnnovasiy əlaqələri” istiqaməti üzrə ölkəmiz yüksək mövqedədir: “Universitet və sənaye arasında tədqiqat əməkdaşlığı” göstəricisi – 23-cü yer, “Klaster inkişafının vəziyyəti” göstəricisi – 29-cu yer.
Digər mühüm əhəmiyyətli göstrici “İnnovasiya nəticələri” subindeksidir. “İnnovasiya resursları” subindeksi innovasiyalar üçün əlverişlilik səviyyəsini əks etdirdiyi halda, “İnnovasiya nəticələri” subindeksi bu sahədə nailiyyətləri əks etdirir.
“İnnovasiya nəticələri” subindeksi üzrə qeyd etmək lazımdır ki, “Kreativ fəaliyyətin nəticələri” bloku üzrə nəticələr yüksəlib; əgər keçən ilki reytinqdə 84-cü yer idisə, bu ilkidə 65-ci yerdir.
Bu subindeksdə əsasən əqli mülkiyyət obyektləri ilə müəyyənləşən “Qeyri-maddi aktivlər” mühüm inteqral göstəricisi diqqəti çəkir. Bu göstərici üzrə Azərbaycan 2019-cu ildəki nəticəni (76-cı yer) 20 pilə yaxşılaşdıraraq 56-cı yeri tutur. Bu inteqral göstəricisində kifayət qədər yüksək yerləri əqli fəaliyyət göstəriciləri tutur: məsələn, sənaye nümunələri üzrə Azərbaycanın reytinqdə mövqeyi 18 pillə yaxşılaşmışdır.
Eyni subindeksdə “İKT və təşkilati modelin yaradılması” göstəricisi yüksəkdir - 35-ci yer.
"Bilik və texnoloji nəticələr" blokundakı "Biliklərin yaradılması" inteqral göstəricisinə görə, Azərbaycan mövqelərini 11 pillə yaxşılaşdırmış və "Rezidentlərin ixtira müraciətləri" (64-cü yer) və “Rezidentləri faydalı model müraciətləri” (50-ci yer) kimi əqli mülkiyyət göstəriciləri üzrə kifayət qədər yüksək sırada yer almışdır.

​Comment of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan on the Global Innovation Index for 2020
The Global Innovation Index 2020 (GII-2020), a joint publication of Cornell University (USA), INSEAD Business School (France) and the World Intellectual Property Organization (WIPO), covers 131 countries this year (129 countries were included in last year's ranking) was published. The GII-2020 rating is based on 80 indicators covering the potential, productivity and framework conditions of innovation activity. The analyzed indicators cover a wide range of information, from legislation, science and education to market, business and infrastructure development issues. The main purpose of publishing the GII is to create opportunities to estimate the mechanisms of stimulating innovation.
Leader of GII-2020 is Switzerland followed by Sweden, USA, UK and Netherlands. Top ten most innovative countries also include Denmark, Finland, Singapore, Germany and the Republic of Korea. What is interesting is that China ranks 14th in the second ten.
The best performers among the post-Soviet countries are Estonia (25th place), Latvia (36th place) and Lithuania (40th place). Russia ranks 47th, while Azerbaijan ranks 82nd, improving its ranking compared to last year (84th).
The GII 2020 rating consists of 7 groups of indicators of innovation activity included in the two final sub-indexes “Innovation resources” and “Innovation results”. The sub-index "Innovation Resources" allows you to evaluate the elements of the national economy in which innovation processes take place, dividing them into five groups (1 – Institutions; 2 – Human capital&Research; 3 – Infrastructure; 4 – Market Sophistication and 5 – Business Sophistication). The sub-index “Innovation Results” reflects the actual results of innovation activities by dividing them into two groups:6 – Knowledge&Technology outputs; and 7 – Creative outputs.
According to the "Innovation Resources" sub-index, Azerbaijan ranks 76th in the CIS, ahead of Uzbekistan (81), Armenia (83), Kyrgyzstan (88) and Tajikistan (108).
The best result of this sub-index of our country was obtained in the block "Market Sophistication" - 36th place. Azerbaijan ranks 39th in this block in the "Credit" category, ranks 1st among all countries in the "Ease of credit" indicator, and 14th in the "Microfinance gross loans" indicator. Azerbaijan ranks high 33rd in the “Business Environment” category of the “Institutions” bloc, and 9th in the “Ease of starting a business” indicator. In the block "Human capital&research" the indicator "Pupil-teacher ratio, secondary" is in the high 6th place. It should be noted that Azerbaijan has improved its position on the integrated indicator "Education" in this bloc, rising from 123rd place in 2019 to 84th place in 2020. In addition, Azerbaijan ranks 5th among the CIS countries in the QS ranking of universities, after Russia, Kazakhstan, Ukraine and Belarus. Our country is in a high position in the direction of "innovation linkages": “University/industry research collaboration” indicator – 23rd place, “State of cluster development” indicator – 29th place.
Another important indicator is "Innovation Results" sub-index. While the “Innovation Resources” sub-index reflects the level of availability for innovation, the “Innovation Results” sub-index reflects the achievements in this area.
It should be noted that on the sub-index “Innovation Results” the results on the block “Creative Outputs” have increased; if last year it was 84th, this year it is 65th.
In this sub-index, an important integral indicator of "Intangible assets", mainly determined by intellectual property, is noteworthy. According to this indicator, Azerbaijan ranks 56th, improving the result in 2019 (76th place) by 20 points. Intellectual activity indicators occupy a fairly high place in this integrated indicator: for example, Azerbaijan's position in the ranking of industrial designs has improved by 18 points.
In the same sub-index, the indicator "ICTs&organizational model creation" is high - 35th place.
According to the integrated indicator "Knowledge creation" in the block "Knowledge and technology outputs", Azerbaijan has improved its position by 11 points. Azerbaijan ranks high in terms of intellectual property indicators such as "Patents by origin" (64th place) and "Utility models by origin" (50th place)