Azərbaycan və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi müzakirə olunub
Oktyabrın 25-də Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Keçid və inkişaf etmiş ölkələr bölməsinin direktoru Habip Asan ilə onlayn formatda görüşü keçirilib.
Ölkəmizin ÜƏMT ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edən K.İmanov artıq ikinci dəfə H.Asan ilə görüşündən məmnun olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, müasir dövrdə əqli mülkiyyət institutunun qarşısında duran bir sıra nəzəri məsələlərin, o cümlədən müəlliflik hüququ və sənaye mülkiyyətinin qarşlıqlı əlaqəsinin tədqiqinin davam etdirilməsi vacibdir.
K.İmanov əqli mülkiyyətin əsas qolllarından biri olan müəlliflik hüququ sahəsində Milli Strategiyanın bir neçə il əvvəl hazırlandığını qeyd edərək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 20 aprel tarixli 5 nömrəli Sərəncamı ilə Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradıldıqdan sonra əqli mülkiyyətin sənaye mülkiyyəti ilə bağlı hissəsini də əhatə edən yeni strategiyanın hazırlanması üzərində iş aparıldığını və bu sahədə ÜƏMT-nin dəstəyinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Agentliyin rəhbəri Qlobal İnnovasiya İndeksinin (Qİİ) tərtibində bəzi boşluqların olduğunu vurğulayaraq Qİİ-nin Azərbaycana aid hissələrinin geniş təhlilinin aparıldığını, bu məsələnin müxtəlif formatlarda müzakirə olunduğunu bildirib. O, bu sahədə ÜƏMT-nın aidiyyəti struktur bölmələri ilə Qİİ-nin tərtibi məsələləri barədə Azərbaycanın müvafiq strukturlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş tərkibli görüşün keçirilməsini təklif edib.
K.İmanov "İxtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2022-ci il 15 iyun tarixli Fərmanına əsasən ixtira və faydalı modellərin Patent Əməkdaşlıq Sazişi (PCT) beynəlxalq sistemi vasitəsilə xarici dövlətlərdə patentləşdirilməsi və onların ilk üç il müddətində qüvvədə saxlanılması üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan hüquq sahiblərinin ödədikləri xərclərin 50 faizinin dövlət tərəfindən maliyyələşdiriləcəyini bildirib.
Görüş üçün təşəkkürünü bildirən H.Asan ÜƏMT-nın ölkəmizlə əməkdaşlığının davam etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayaraq birgə fəaliyyətin istiqamətlərinin dəqiq müəyyən edilməsinin vacibliyini qeyd etdi. Bildirildi ki, əqli mülkiyyət institutunun müasir çağırışlara cavab verməsi imkanları qarşılıqlı əlaqələr nəticəsində vahid əqli mülkiyyət ekosisteminin formalaşmasından keçib. O, bu prosesdə hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi və hüquqların qorunmasının etibarlığını təmin etməklə bərabər, əqli mülkiyyətin iqtisadi proseslərə daha dərindən nüfuz etməsi, innovasiyaların tətbiqi, texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması, kiçik və orta sahibkarlığa dəstək olması ilə cəmiyyətlərin rifahının yüksəldilməsinə yönəldiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə 2023-cü il ərzində həyata keçiriləcək birgə tədbirlər çərçivəsində əqli mülkiyyətə dair digər məsələlər də müzakirə edilib.

Further broadening of cooperation between Azerbaijan and the World Intellectual Property Organization was discussed
On October 25, Mr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, had an online meeting with Mr. Habip Asan, Director of the Division for Transition and Developed Countries of the World Intellectual Property Organization (WIPO).
Noting that our country's cooperation with WIPO is at a high level, K.Imanov expressed his satisfaction with his second meeting with H.Asan. He noted that it is important to continue researching a number of theoretical issues facing the intellectual property institute in modern times, including the interrelationship between copyright and industrial property.
K. Imanov noted that the National Strategy in the field of copyright, which is one of the main branches of intellectual property, was prepared a few years ago, and after the establishment of the Intellectual Property Agency by Decree No. 5 of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 20, 2018, which also covers the part of intellectual property related to industrial property drew attention to the fact that work is being done on the preparation of a new strategy and that WIPO's support is necessary in this area.
The head of the agency emphasized that there are some gaps in the compilation of the Global Innovation Index (GII) and said that an extensive analysis of the parts of the GII related to Azerbaijan was carried out, and this issue was discussed in different formats. In this area, he proposed to hold a comprehensive meeting with the relevant structural units of the WIPO on the issues of the compilation of the GII with the participation of the representatives of the relevant structures of Azerbaijan.
K. Imanov gave information about the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated June 15, 2022 "On Stimulation of Inventive Activity". According to the decree, 50 percent of the costs paid by the rights holders who are citizens of the Republic of Azerbaijan for patenting inventions and utility models in foreign countries through the international system of the Patent Cooperation Treaty (PCT) and keeping them valid for the first three years will be financed by the state.
Expressing his gratitude for the meeting, H. Asan emphasized that WIPO is interested in continuing cooperation with our country and noted the importance of clearly defining the directions of joint activities. It was noted that the possibilities of the intellectual property institution to respond to modern challenges have passed through the formation of a single intellectual property ecosystem as a result of mutual relations. He pointed out that in this process, along with improving the legal framework and ensuring the reliability of rights protection, the intellectual property penetrates deeper into economic processes, the application of innovations, the transfer and commercialization of technologies, and the support of small and medium entrepreneurship are aimed at improving the welfare of societies.
During the meeting, other issues related to intellectual property were also discussed within the framework of joint actions to be implemented in 2023.