Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanası (RETK) ölkəmizin ən böyük kitabxanalarındandır. Hazırda kitabxananın ümumi fondu təqribən 14 milyon nüsxədən ibarətdir. RETK-da fəaliyyət istiqamətinə uyğun olaraq burada elm, texnika və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə kitablar toplanıb. Kitabxananın üstün cəhətlərindən biri də burada “Qızıl fond”un fəaliyyət göstərməsidir.
RETK-nın Qızıl fondunda 4 minə yaxın (3621) ədəbiyyat saxlanılır. Qızıl fonda daxil olan ədəbiyyat 1880-1940-ci illəri əhatə edir. Bunların əsas hissəsini Neft fondu, qalan hissəsini isə memarlıq, inşaat, riyaziyyat, fizika, kimya, elm və texnikanin digər sahələri üzrə ədəbiyyat, o cümlədən ensiklopedik lüğətlər təşkil edir.
Qeyd edək ki, 1884-cü ildə Bakı neft sənayeçilərinin birinci qurultayında Bakı Neft Sənayeçiləri Qurultayı Şurası (BNSQŞ) seçilmişdir. BNSQŞ Rusiya burjuaziyasının ilk sahibkar təşkilatlarından bir idi. 1898-ci ildə BNSQŞ ilk nəşrini - "Neftyanoe Delo” ("Neft işi”) jurnalını təsis edib. Jurnalın ilk sayı rus dilində 1899-cu il yanvarın 10-da işıq üzü görüb. RETK-nın Qızıl Fondunda bu jurnalın bütün nömrələri saxlanılır.
"Neft işi” jurnalı neft sənayesinin nailiyyətləri və problemlərini işıqlandıran dünyada ilk sahəvi media vasitəsi idi. 1920-ci ilin may ayında Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Şurasının sərəncamı ilə "Neft işi” jurnalının adı dəyişdirilərək "Azərbaycan neft təsərrüfatı” adlandırılmışdır. Jurnalda neft sənayesi haqqında qəbul edilən qanun və qərarlar, neft işinin xronikası (quyuların qazılması, neftin hasilatı, emal edilməsi, neft məhsullarının ticarəti), neft işinin statistikası, neft sənayesi şirkətlərinin hesabatları və digər məlumatlar dərc olunub.
Bundan əlavə, RETK-nın Qızıl Fondunda Neft Sənayeçilərinin qurultaylarının “Trudi” və “Obzor” kitabları saxlanılır. Bu kitabların hər birinin içərisində Bakının Abşeron yarımadasının neftli torpaqlarının plan və xəritələri (Balaxanı, Bibi Heybət, Ramana, Qala), neft quyularının hasilatı, aylıq, illik göstəriciləri cədvəllərlə, diaqramlarla göstərilib.
Son zamanlar RETK tərəfindən müxtəlif kitab sərgiləri, o cümlədən səyyar sərgilər təşkil olunur. Belə ki, 2022-ci il 5-9 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Bakı VIII Beynəlxalq Kitab sərgisində RETK-nın “Qızıl fond”una daxil olan neft, kimya, fizika, riyaziyyat, memarlıq, inşaat, elm və texnikanın digər sahələrinə aid ədəbiyyat nümayiş etdirilmişdir. Bu tədbirlər kitabxananın oxucu sayının artmasına da təsir edir. Elm adamları, mütəxəssislər, tələbələr və digər maraqlı şəxslər RETK-nın xidmətlərindən yararlana bilərlər.
Bu kitablar bizim xalqımızın sərvətidir. Azərbaycanın qara qızılının həqiqi tarixidir. Bu kitablarla tanış olduqca sanki keçən əsrə səyahət edirsən, o dövr gözündə canlanır.

Gold fund of the Republican Scientific and Technical Library
The Republican Scientific and Technical Library (RSTL) under the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan is one of the largest libraries of our country. At the moment, the library's general fund consists of approximately 14 million copies. Books on various fields of science, technology and economy are collected here in accordance with the direction of activity in RSTL. One of the advantages of the library is that the "Gold Fund" operates here.
About 4,000 (3,621) copies of literature are kept in the gold fund of RSTL. The literature included in the gold fund covers the years 1880-1940. The main part of them is the oil fund, and the rest is made up of literature on architecture, construction, mathematics, physics, chemistry, science and other fields of technology, including encyclopedic dictionaries.
It should be noted that in 1884, at the first congress of Baku oil industrialists, the Baku Oil Industrialists Congress Council (BOICC) was elected. BOICC was one of the first entrepreneurial organizations of the Russian bourgeoisie. In 1898, BOICC established its first publication - "Neftyanoe Delo" ("Oil business") magazine. The first issue of the magazine was published in Russian on January 10, 1899. All issues of this magazine are stored in the gold fund of RSTL.
"Oil business" magazine was the first media outlet in the world that covered the achievements and problems of the oil industry. In May 1920, by the Decree of the Council of People's Commissars of the Azerbaijan SSR, the name of the magazine "Oil business" was changed to "Azerbaijan oil industry". Laws and decisions about the oil industry, chronicles of the oil industry (drilling wells, oil production, processing, trading of oil products), oil industry statistics, reports of oil industry companies and other information was been published in the magazine.
In addition, the "Trudi" and "Obzor" books of the congresses of Oil Industrialists are stored in the golden fund of RSTL. In each of these books, plans and maps of the oil lands of Baku's Absheron peninsula (Balakhani, Bibi Heybat, Ramana, Gala), production of oil wells, monthly and annual indicators are shown with tables and diagrams.
Recently, various book exhibitions, including mobile exhibitions, have been organized by RSTL. Thus, at the Baku VIII International Book Fair held at the Baku Expo Center on October 5-9, 2022, literature related to oil, chemistry, physics, mathematics, architecture, construction, science and technology and other fields included in the "Gold fund" of RSTL has been demonstrated. These measures also affect the increase in the number of readers of the library. Scientists, specialists, students and other interested persons can use the services of RSTL.
These books are the wealth of our nation. They are the true history of the black gold of Azerbaijan. When you get acquainted with these books, you feel as if you are traveling to the last century, that time comes alive in your eyes.