Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanası (RETK) ölkəmizin ən böyük kitabxanalarındandır. Hazırda kitabxananın ümumi fondu təqribən 14 milyon nüsxədən ibarətdir. RETK-da fəaliyyət istiqamətinə uyğun olaraq burada elm, texnika və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə kitablar toplanıb. Kitabxananın üstün cəhətlərindən biri də burada “Qızıl fond”un fəaliyyət göstərməsidir.
RETK-nın Qızıl fondunda 4 minə yaxın (3621) ədəbiyyat saxlanılır. Qızıl fonda daxil olan ədəbiyyat 1880-1940-ci illəri əhatə edir. Bunların əsas hissəsini Neft fondu, qalan hissəsini isə memarlıq, inşaat, riyaziyyat, fizika, kimya, elm və texnikanin digər sahələri üzrə ədəbiyyat, o cümlədən ensiklopedik lüğətlər təşkil edir.
Qeyd edək ki, 1884-cü ildə Bakı neft sənayeçilərinin birinci qurultayında Bakı Neft Sənayeçiləri Qurultayı Şurası (BNSQŞ) seçilmişdir. BNSQŞ Rusiya burjuaziyasının ilk sahibkar təşkilatlarından bir idi. 1898-ci ildə BNSQŞ ilk nəşrini - "Neftyanoe Delo” ("Neft işi”) jurnalını təsis edib. Jurnalın ilk sayı rus dilində 1899-cu il yanvarın 10-da işıq üzü görüb. RETK-nın Qızıl Fondunda bu jurnalın bütün nömrələri saxlanılır.
"Neft işi” jurnalı neft sənayesinin nailiyyətləri və problemlərini işıqlandıran dünyada ilk sahəvi media vasitəsi idi. 1920-ci ilin may ayında Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Şurasının sərəncamı ilə "Neft işi” jurnalının adı dəyişdirilərək "Azərbaycan neft təsərrüfatı” adlandırılmışdır. Jurnalda neft sənayesi haqqında qəbul edilən qanun və qərarlar, neft işinin xronikası (quyuların qazılması, neftin hasilatı, emal edilməsi, neft məhsullarının ticarəti), neft işinin statistikası, neft sənayesi şirkətlərinin hesabatları və digər məlumatlar dərc olunub.
Bundan əlavə, RETK-nın Qızıl Fondunda Neft Sənayeçilərinin qurultaylarının “Trudi” və “Obzor” kitabları saxlanılır. Bu kitabların hər birinin içərisində Bakının Abşeron yarımadasının neftli torpaqlarının plan və xəritələri (Balaxanı, Bibi Heybət, Ramana, Qala), neft quyularının hasilatı, aylıq, illik göstəriciləri cədvəllərlə, diaqramlarla göstərilib.
Son zamanlar RETK tərəfindən müxtəlif kitab sərgiləri, o cümlədən səyyar sərgilər təşkil olunur. Belə ki, 2022-ci il 5-9 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Bakı VIII Beynəlxalq Kitab sərgisində RETK-nın “Qızıl fond”una daxil olan neft, kimya, fizika, riyaziyyat, memarlıq, inşaat, elm və texnikanın digər sahələrinə aid ədəbiyyat nümayiş etdirilmişdir. Bu tədbirlər kitabxananın oxucu sayının artmasına da təsir edir. Elm adamları, mütəxəssislər, tələbələr və digər maraqlı şəxslər RETK-nın xidmətlərindən yararlana bilərlər.
Bu kitablar bizim xalqımızın sərvətidir. Azərbaycanın qara qızılının həqiqi tarixidir. Bu kitablarla tanış olduqca sanki keçən əsrə səyahət edirsən, o dövr gözündə canlanır.

Золотой фонд Республиканской научно-технической библиотеки
Республиканская научно-техническая библиотека (РНТБ) при Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики является одной из крупнейших библиотек нашей страны. В настоящее время общий фонд библиотеки составляет около 1 миллиона 400 тысяч (13920235) экземпляров. В соответствии с направлением деятельности РНТБ, здесь собраны книги по различным областям науки, техники и экономики. Одним из преимуществ библиотеки является то, что здесь действует «Золотой фонд».
Около 4000 (3621) экземпляров литературы хранятся в Золотом фонде РНТБ. Литература, входящая в золотой фонд, охватывает период с 1880 по 1940 годы. Основную их часть составляет литература по Нефтяному фонду, а остальную часть составляет литература в области архитектуры, строительства, математики, физики, химии, естественных наук и других сфер техники, в том числе энциклопедические словари.
Следует отметить, что в 1884 году на первом Съезде бакинских нефтепромышленников был избран Совет съезда бакинских нефтепромышленников (ССБНП). ССБНП была одной из первых предпринимательских организаций русской буржуазии. В 1898 году ССБНП учредил свое первое издание - журнал "Нефтяное дело". Первый номер журнала вышел на русском языке 10 января 1899 года. Все номера этого журнала хранятся в Золотом фонде РНТБ.
Журнал «Нефтяное дело» стал первым в мире изданием, освещавшим достижения и проблемы нефтяной отрасли. В мае 1920 года Распоряжением Совета Народных Комиссаров Азербайджанской ССР название журнала «Нефтяное дело» было изменено на «Азербайджанское нефтяное хозяйство». В журнале публикуются законы и постановления о нефтяной отрасли, хроника нефтяной отрасли (бурение скважин, добыча нефти, переработка, торговля нефтепродуктами), статистика нефтяной отрасли, отчеты нефтяных компаний и другая информация.
Кроме того, в Золотом фонде РНТБ хранятся книги съездов нефтепромышленников «Труды» и «Обзор». В каждой из этих книг в виде таблиц и диаграмм показаны планы и карты нефтяных земель Апшеронского полуострова Баку (Балаханы, Биби Эйбат, Рамана, Гала), добыча нефтяных скважин, месячные и годовые показатели.
В последнее время РНТБ организовывает различные книжные выставки, в том числе и передвижные. Так, на VIII Бакинской международной книжной ярмарке, проходившей в Бакинском Экспоцентре 5-9 октября 2022 года, была представлена литература, которая включена в «Золотой фонд» РНТБ, относящаяся к нефти, химиии, физике, математике, архитектуре, строительству, науке и технике и другими областям. Эти мероприятия также влияют на увеличение числа читателей библиотеки. Услугами РНТБ могут воспользоваться ученые, специалисты, студенты и другие заинтересованные лица.
Эти книги являются богатством нашего народа. Это подлинная история черного золота Азербайджана. Знакомясь с этими книгами, словно переносишься в прошлый век, время оживает в твоих глазах.