Youtube portalında “Küçələrə su səpmişəm" xalq mahnısının fars mahnısı kimi təqdim etməsi ilə bağlı Əqli Mülkiyyət Agentliyinin MƏLUMATI
Son günlər ölkə mətbuatında və sosial şəbəkələrdə “Küçələrə su səpmişəm” Azərbaycan xalq mahnısının Youtube portalında fars mahnısı kimi verilməsi haqqında məlumatlar yayılmışdır.
Əqli Mülkiyyət Agentliyi dərhal bu məsələni nəzarətə götürmüş və müvafiq araşdırma aparılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, bir sıra YouTube kanallarında, o cümlədən, chekhabar1234 və Persian Songadlı kanallarda İranlı musiqiçi Fereydoun Asraeinin ifasında “Dooset daram” adlı mahnı yerləşdirilmiş və həmin mahnının Azərbaycan xalq mahnısı olması barədə məlumat qeyd edilməmişdir.
Bununla bağlı bildiririk ki, qeyd edilən mahnının musiqisi Azərbaycan xalq mahnısı “Küçələrə su səpmişəm” mahnısının musiqisidir. Burada mahnının sözləri dəyişdirilmiş və musiqinin mənşəyi barədə məlumat göstərilməmişdir. Mahnının musiqisinin bu cür mənimsənilməsi və dolayısı yolla fars musiqisi kimi təqdim olunması kobud hüquq pozuntusudur. Bu həm də Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Müəlliflik hüququna dair Müqaviləsinin və ÜƏMT-nin İfalar və fonoqramlara dair Müqaviləsinin müddəalarına ziddir.
Mahnının Azərbaycan xalqının mədəni irsinə məxsusluğu çoxlu sübutlarla təsdiqlənir. “Küçələrə su səpmişəm” mahnısı XX əsrin əvvəllərindən başlayaraq bir sıra Azərbaycan xalq mahnıları toplularına daxil edilmişdir. Misal üçün, görkəmli Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyov və Müslüm Maqomayevin 1927-ci ildə nəşr olunan “Azərbaycan türk el nəğmələri”, Bülbül Məmmədovun 1956-cı ildə nəşr olunan “Azərbaycan Xalq Melodiyaları” (I cild Səid Rüstəmov), görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun 1952-ci ildə nəşr olunan “Azərbaycan xalq mahnıları”, Davud Məmmədbəyovun 1965-ci ildə nəşr olunan “Azərbaycan lirik xalq mahnıları”, Salih Turhanın 1991-ci ildə Türkiyənin Ankara şəhərində nəşr olunan “Azerbaycan halk mahnıları” kitablarında “Küçələrə su səpmişəm” mahnısının notları və sözləri birlikdə çap olunmuşdur.
Mahnı eyni zamanda 1954-cü ildə çəkilmiş “Doğma xalqıma” adlı filmdə səsləndirilmişdir.
Görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun 1963-cü il 12 iyun tarixli ərizəsi əsasında onun tərəfindən “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısını yenidən işlənmiş variantı Ümumittifaq Müəllif Hüquqları Agentliyinin Azərbaycan şöbəsində (indiki Əqli Mülkiyyət Agentliyində) kataloqa daxil edilmiş və qeydə alınmışdır. Mahnının yenidən işlənmiş variantı Azərbaycanlı müğənni Rəşid Behbudov tərəfindən 1963-cü ildə ifa olunmuş variantı YouTube kanalına yüklənmişdir.
“Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısını həmçinin Azərbaycanın məşhur ifaçılarından Bülbül, Şövkət Ələkbərova və başqaları tərəfindən də səsləndirilmiş, maddi daşıyıcılara yazılaraq YouTube səhifələrinə yüklənmişdir.
Xüsusi olaraq vurğulamaq istəyirik ki, “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısı İranlı musiqiçi Fereydoun Asraei tərəfindən Azərbaycan və fars dillərində ifa olunaraq “Khuneh be Dush” adlı albomda “Dustat daram” adı ilə 8-ci sırada yer almış, həmin albom onun razılığı ilə www.amazon.com saytında yerləşdirilmiş və ən əsası Azərbaycan folklor nümunəsi (by Azeri Folk) kimi qeyd edilmişdir.
Agentlik tərəfindən sadalanan faktlar və mənbələr əsasında araşdırmanın nəticələrini əhatə edən təfsilatlı müraciət hazırlanmış və Youtube portalının müvafiq bölməsinə ünvanlanaraq, chekhabar1234 və Persian Song adlı kanallarında, eləcə də digər kanallarda “Küçələrə su səpmişəm” Azərbaycan xalq mahnısının adı və mənşəyi barədə məlumatların əlavə olunması, əks təqdirdə isə həmin kanalların bağlanılması xahiş edilib

INFORMATION of the Intellectual Property Agency on the presentation of the folk song "Kuchelere su sepmishem" as a Persian song on YouTube
Recently, the country's media and social networks reported that the Azerbaijani folk song "Kuchelere su sepmishem" was broadcast on YouTube as a Persian song.
The Intellectual Property Agency immediately took control of the matter and an appropriate investigation was conducted.
It was determined that on several YouTube channels including chekhabar1234 and Persian Song, the song named “Dooset daram” performed by Iranian musician fereydoun Asraei, has been uploaded without any reference stating that this song is an Azerbaijani folk song.
In this regard, we note that the music of the song is the music of the Azerbaijani folk song "Kuchelere su sepmishem". The lyrics of the song have been changed and the origin of the music has not been indicated. Such misappropriation of the music of the song and its indirect presentation as Persian music is a gross infringement of intellectual property rights. Namely it contradicts the provisions of the WIPO Copyright Treaty and the WIPO Performances and Phonograms Treaty.
There is a lot of evidence that the song belongs to the cultural heritage of the Azerbaijani nation. 2.The Azerbaijani folk song “Kuchelere su sepmishem” (“I sprinkled water on the streets”) has been included in a number of collections of Azerbaijani folk songs since the early XX century. For example, “Azerbaijani folk songs” by the famous Azerbaijani composers Uzeyir Hajibeyov and Muslim Magomayev, published in 1927, -“Azerbaijan Folk Melodies” by Bulbul Mammadov, published in 1956 (Volume I – Said Rustamov), -“Azerbaijani Folk Songs” by the famous Azerbaijani composer Fikret Amirov, published in 1952, -“Azerbaijan Lyrical Folk Songs” published by Davud Mammadbayov in 1965, -The notes and lyrics of the song “Kuchelere su sepmishem” (“I sprinkled water on the streets”) were published in Salih Turhan’s book “Azerbaijani folk songs”, in Ankara, Turkey in 1991.
The song was also performed in the 1954 film "To My Native People".
3.Based on the application of the famous Azerbaijani composer Fikret Amirov dated June 12, 1963, a revised version of the folk song “Kuchelere su sepmishem” (“I sprinkled water on the streets”) was included in the catalogue and registered in the Azerbaijan branch of the Soviet Copyright Agency (currently Intellectual Property Agency of Azerbaijan). A reworked version of the song, performed by Azerbaijani singer Rashid Behbudov in 1963, has been uploaded to YouTube.
4.The folk song “Kuchelere su sepmishem” (“I sprinkled water on the streets”) was also performed and recorded on video by famous Azerbaijani singers Bulbul, Shovkat Alakbarova and others, and also uploaded to the YouTube.
We would like to emphasize that the folk song “Kuchelere su sepmishem”(“I sprinkled water on the streets”) was performed by Iranian musician Fereydoun Asraei in Azerbaijani and Persian Languages and was included into the album “Khuneh be Dush” under the name “Dustat daram” (track number 8), which is available on www.amazon.com and most importantly it has been marked as an example of Azerbaijani folklore (by Azeri Folk).
Based on the facts and sources listed by the Agency, a detailed appeal covering the results of the investigation has been prepared and addressed to the relevant section of the Youtube portal asking to add the information on the original name and the origin of the Azerbaijani folk song “Kuchelere su sepmishem” to the chekhabar1234 and Persian Song pages or otherwise to shut down theose channels.