Əqli Mülkiyyət Agentliyində 12-ci Koreya Beynəlxalq Qadın İxtiraları Sərgisi və Forumunda ölkəmizi təmsil edən nümayəndələrlə görüş keçirilib
Əqli Mülkiyyət Agentliyində Koreya Beynəlxalq Qadın İxtiraçılar Assosiasiyası tərəfindən 2019-cu il 20-25 iyun tarixlərində Cənubi Koreyada keçirilmiş 12-ci Koreya Beynəlxalq Qadın İxtiraları Sərgisi və Forumunda ölkəmizi təmsil edən əczaçılıq elmləri doktoru, professor Məhbubə Vəliyeva və "Nərgiz" klinikasının rəhbəri Məlahət Qəhrəmanova ilə görüş keçirilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan nümayəndələri tərəfindən bitki mənşəli müalicə xarakterli preparatların alınması və istifadəsi ilə bağlı bir ədəd Azərbaycan və 8 ədəd Avrasiya patenti olmaqla cəmi 9 ixtira patentləri üzrə alınan məhsullar nümayiş etdirilib.
Qonaqları salamlayan Agentliyin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov Agentliyin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, Agentliyin daim ölkəmizdə ixtiraçılıq fəaliyyətinə, innovativ yeniliklərə dəstək olduğunu və Agentlikdə Texnologiya transferi və kommersiyalaşmaya dəstək şöbəsinin yaradıldığını qeyd edib və beynəlxalq tədbirdə mükafatladırılan Azərbaycan nümayəndələrini təbrik edib.
M.Qəhrəmanova ölkəmizin nümayəndələrinin ilk dəfə Koreya Beynəlxalq Qadın İxtiraçılar Assosiasiyası tərəfindən keçirilən bu tədbirdə iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb və Azərbaycanın qadınlarının ixtiralarının yüksək dəyərləndirildiyini və mükafatlara layiq görüldüyünü bildirib.
M.Vəliyeva sərginin iki əsəs mükafatından birinin – “Xüsusi priz”in məhz ölkəmizin nümayəndəsinə təqdim olunduğunu, ümumilikdə isə ixtiraçı qadınlarımızın 3 qızıl, 2 gümüş və 3 bürünc medala layiq görüldüyünü qeyd edərək beynəlxalq tədbirdə iştirak ilə əlaqədar təşkilatı məsələlərin görülməsində Agentliyin rəhbərliyinə təşəkkürünü çatdırıb.
Görüşdə həmçinin yaxın zamanda ölkəmizdə də ixtiraçı qadınların ictimai birliyinin yaradılması məsələsi müzakirə edilib.

​Intellectual property Agency hosts meeting with representatives representing our country at 12th Korea International Women's Inventory Fair and Forum
A meeting was held at Intellectual Property Agency with doctor of pharmaceutical sciences, professor Mahbuba Valiyeva and head of the “Nargiz” clinic Malahat Gahramanova representing Azerbaijan at 12th Korea International Women's Inventory Fair and Forum organized by Korean International Women's Inventors Association in South Korea on 20-25 June, 2019.
It should be noted that at international event the representatives of Azerbaijan presented a total of 9 inventions on the acquisition and use of herbal remedies. One of them has Azerbaijani, other eight have Eurasian patent.
Member of the Board of the Agency Sanan Tapdigov welcomed the guests and informed about the activities of the Agency. He noted that the Agency has always supported innovation; innovative activity in our country, and the Technology Transfer and Support to Commercialization Department established at Agency and congratulated the representatives of Azerbaijan that were awarded at the international event.
M. Gahramanova noted that the representatives of our country participated in this event organized by the Korean International Women's Inventors Association for the first time and noted that the inventions of Azerbaijani women were highly appreciated and awarded.
M.Valiyeva noted that one of the two prizes of the exhibition - "Special prize" was presented to the representative of our country, and in general, our inventor women were awarded 3 gold, 2 silver and 3 bronze medals and thanked the Agency for organizational issues of their participation at the international event.