“Əqli Mülkiyyət Aylığı” davam edir
Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən elan olunan “Əqli Mülkiyyət Aylığı” çərçivəsində “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar” mövzusunda növbəti təlim keçirilib.
Tədbirdə Agentliyin Müəllif-hüquq obyektlərinin qeydiyyatı və hüquq ekspertizası şöbəsinin müdiri Nadirə Bədəlbəyli məruzə ilə çıxış edib. O, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 17-24-cü maddələrini şərh edib, əsərlərdən şəxsi məqsədlər üçün istifadə, surətçıxarma, sərbəst istifadənin əlamətləri, istisnaların və məhdudiyyətlərin növləri haqqında danışıb.
Daha sonra məruzəçi tərəfindən elektron kitabxanalar və elektron kitabxanalar sisteminin anlayışı, onların xarakterik xüsusiyyətləri, kitabxana fondlarının toplanması, saxlanması və mühafizəsi, elektron resursun profilinə uyğun informasiya bazasının formalaşdırılması, həmçinin “yaradıcılıq” meyarının məntiqi təhlili və əsərdən qeyri-qanuni istifadə barəsində məlumat verilib. Eyni zamanda, qeyd edilən sahədə Agentlik tərəfindən görülən işlər təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Məruzədə Əqli Mülkiyyət Agentliyində nəşr olunmuş “Elektron kitabxanalar, elektron kitabxana sistemləri və müəllif–hüquq məsələləri” və “Elmi əsər və müəlliflik hüququ: imkanlar və problemlər” adlı kitablarda qeyd olunan məsələlərin ətraflı şərh olunduğu bildirildi.
Maraqlananlar kitabları Agentlikdən pulsuz əldə edə və Agentliyin www.copat.gov.az saytında tanış ola bilər.
Sonda mövzu ilə bağlı tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Təlimdə Agentliyin struktur bölmələrinin, tabeliyində olan qurumlarının əməkdaşları və “Müəllif Hüquqları Uğrunda” İctimai Birliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.

"Intellectual Property Month" continues
The next training on "Copyright and related rights" was held within the framework of "Intellectual Property Month" announced by the Intellectual Property Agency.
At the event, Nadira Badalbeyli, the head of the agency's copyright objects registration and legal expertise department, made a speech. She commented on Articles 17-24 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Copyright and Related Rights" and talked about the signs of using works for personal purposes, copying, free use, types of exceptions and restrictions.
Then, the speaker gave information about the concept and system of electronic libraries, their characteristic features, collection, storage and protection of library funds, formation of information base on the profile of the electronic resource, as well as the logical analysis of the "creativity" criterion and the illegal use of the work. At the same time, the work done by the Agency in the mentioned field was brought to the attention of the training participants.
In the report stated that the issues raised in the books " Electronic Libraries, Electronic Library Systems and Copyright Issues" and "Scientific Work and Copyright: Opportunities and Challenges" published by the Intellectual Property Agency were covered in detail.
Those who are interested can get the books free of charge from the Agency and review them on the Agency's website www.copat.gov.az.
Staff of the Agency's structural divisions, subordinate institutions and representatives of the Public Union "For Copyright Rights" took part in the training.