20 Yanvar faciəsi xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizə tarixinin şərəfli səhifəsidir
Bu gün Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq nümunəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 32 il ötür. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın iradəsinin sarsılmazlığının və mətinliyinin sübutu, müstəqillik və suverenlik uğrunda aparılan mübarizə tariximizin şərəfli səhifəsidir.
Qeyd edək ki, keçmiş SSRİ-nin o zamankı rəhbərliyi xalqımızın istiqlaliyyət, suverenlik və azadlıq istəyini boğmaq üçün 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet qoşun hissələrini Bakı şəhərinə yeritmiş və mülki əhaliyə qarşı qırğın törədilmişdir. Nəticədə 147 Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilmiş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər isə qanunsuz həbs edilmişdir.
O dövrlər Moskvada yaşayan Ümummilli lider Heydər Əliyev faciənin ertəsi günü ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı Daimi nümayəndəliyinə gələrək kəskin bəyanatla çıxış etmiş, bu qırğına görə Sovet rəhbərliyini qınamış, xalqımızın başına gətirilən müsibəti dünyaya çatdırmışdır.
Sovet rəhbərliyinin xalqımızın iradəsini sındırmaq cəhdi baş tutmadı, tezliklə Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa etdi. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın yaddaşında müstəqilliyə gedən yol, milli qürur, iftixar, milli müqavimət günü kimi əbədi həkk olunub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörənliliklə 20 Yanvar faciəsi barədə dediyi kimi, “bu şəhidlərin həlak olması bizim üçün nə qədər qəm-qüssə doğurursa, nə qədər ağır itkidirsə, o qədər də xalqımız üçün qəhrəmanlıq nümunəsi kimi, örnək kimi bizim milli sərvətimizdir, milli iftixarımızdır”.
Bu epoxal hadisə Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasında, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində mühüm rol oynamışdır. Həmin hadisələr zamanı həlak olan şəhidlərimiz Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazıblar və xalqımız tərəfindən daim ehtiramla yad ediləcəklər.
Faciənin ildönümü ilə əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Aparatının və tabeliyində olan qurumların əməkdaşları Şəhidlər Xiybanını ziyarət etmiş, şəhidlərin məzarları önünə təzə-tər qərənfillər düzülmüş, ruhları ehtiramla anılmışdır.

​January 20 tragedy is honorable page of history our nation’s struggle for independence
32 years have passed since 20 January tragedy, which is the heroic page of our nation. 20 January tragedy is an honorable page of our nation’s struggle for independence and sovereignty.
The former administration of the USSR deployed Soviet troops to Baku on the night of 19 to 20 January 1990 to suppress the desire of independence, sovereignty and freedom of our nation, a massacre was committed against the civilians. As a result 147 Azerbaijani civilians were killed, 744 people were injured, 841 people were illegally arrested.
The next day after the tragedy, National Leader Heydar Aliyev, living in Moscow, came to the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow with his family members and made a sharp statement, condemning the Soviet leadership for this massacre and conveying the tragedy of our people to the world.
The attempt of the Soviet leadership to break the will of our people did not succeed, and soon Azerbaijan regained its independence. The tragedy of January 20 is forever engraved in the memory of our people as a path to independence, national pride, a day of national resistance. As the national leader Heydar Aliyev said with foresight about the January 20 tragedy, "the death of these martyrs is as sad for us, as a heavy loss, as an example of heroism for our people, as an example of our national wealth, our national pride."
This event played an important role in the formation of Azerbaijan's national identity and the restoration of state independence. Our martyrs who died during those events wrote a bright page in the history of Azerbaijan and will always be remembered by our people.