20 Yanvar faciəsi xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizə tarixinin şərəfli səhifəsidir
Bu gün Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq nümunəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 32 il ötür. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın iradəsinin sarsılmazlığının və mətinliyinin sübutu, müstəqillik və suverenlik uğrunda aparılan mübarizə tariximizin şərəfli səhifəsidir.
Qeyd edək ki, keçmiş SSRİ-nin o zamankı rəhbərliyi xalqımızın istiqlaliyyət, suverenlik və azadlıq istəyini boğmaq üçün 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet qoşun hissələrini Bakı şəhərinə yeritmiş və mülki əhaliyə qarşı qırğın törədilmişdir. Nəticədə 147 Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilmiş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər isə qanunsuz həbs edilmişdir.
O dövrlər Moskvada yaşayan Ümummilli lider Heydər Əliyev faciənin ertəsi günü ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı Daimi nümayəndəliyinə gələrək kəskin bəyanatla çıxış etmiş, bu qırğına görə Sovet rəhbərliyini qınamış, xalqımızın başına gətirilən müsibəti dünyaya çatdırmışdır.
Sovet rəhbərliyinin xalqımızın iradəsini sındırmaq cəhdi baş tutmadı, tezliklə Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa etdi. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın yaddaşında müstəqilliyə gedən yol, milli qürur, iftixar, milli müqavimət günü kimi əbədi həkk olunub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörənliliklə 20 Yanvar faciəsi barədə dediyi kimi, “bu şəhidlərin həlak olması bizim üçün nə qədər qəm-qüssə doğurursa, nə qədər ağır itkidirsə, o qədər də xalqımız üçün qəhrəmanlıq nümunəsi kimi, örnək kimi bizim milli sərvətimizdir, milli iftixarımızdır”.
Bu epoxal hadisə Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasında, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində mühüm rol oynamışdır. Həmin hadisələr zamanı həlak olan şəhidlərimiz Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazıblar və xalqımız tərəfindən daim ehtiramla yad ediləcəklər.
Faciənin ildönümü ilə əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Aparatının və tabeliyində olan qurumların əməkdaşları Şəhidlər Xiybanını ziyarət etmiş, şəhidlərin məzarları önünə təzə-tər qərənfillər düzülmüş, ruhları ehtiramla anılmışdır.

Трагедия 20 января – славная страница в истории борьбы нашего народа за независимость
Сегодня прошло 32 года со дня трагедии 20 января, которая является примером героизма азербайджанского народа. Трагедия 20 января — доказательство непоколебимости и стойкости воли нашего народа, славная страница в истории нашей борьбы за независимость и суверенитет.
Следует отметить, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года тогдашнее руководство бывшего СССР ввело в Баку советские войска для подавления стремления нашего народа к независимости, суверенитету и свободе, и совершило массовую расправу над мирным населением. В результате этого 147 граждан Азербайджана были убиты, 744 ранены и 841 незаконно арестованы.
На следующий день после трагедии Общенациональный Лидер Гейдар Алиев, проживающий в Москве, вместе с членами семьи прибыл в Постоянное представительство Азербайджана в Москве и выступил с резким заявлением, осудил советское руководство за эту расправу и донес до мира трагедию, постигшую наш народ.
Попытка советского руководства сломить волю нашего народа не увенчалась успехом, и вскоре Азербайджан вновь обрел независимость. Трагедия 20 января навсегда запечатлелась в памяти нашего народа как путь к независимости, как день национальной гордости, чести и национального сопротивления. Как дальновидно сказал Общенациональный Лидер Гейдар Алиев о трагедии 20 января, «как бы ни была для нас печальна гибель этих шехидов, как бы тяжела ни была утрата, это является нашим национальным достоянием, нашей национальной гордостью, примером героизма для нашего народа».
Это эпохальное событие сыграло важную роль в формировании национального самосознания Азербайджана и восстановлении государственной независимости. Наши шехиды, погибшие во время этих событий, вписали яркую страницу в историю Азербайджана и наш народ всегда будет с уважением вспоминать о них.
В годовщину трагедии сотрудники аппарата Агентства Интеллектуальной Собственности и подведомственных ему органов посетили Аллею шехидов, к могилам шехидов были возложены свежие гвоздики и почтена их память.