Azərbaycan və Moldova arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Moldova Respublikası Əqli Mülkiyyət üzrə Dövlət Agentliyi (AGEPI) arasında videokonfrans formatında görüş keçirilib.
Agentliyin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov və AGEPI-nin Baş direktorunun müavini Andrey Popanın rəhbərliyi ilə baş tutan görüşün məqsədi 2022-ci il 10 oktyabr tarixli Azərbaycan Respublikası və Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası komissiyanın 4-cü iclasının Protokolunun icrasının vəziyyəti və idarələrarası əməkdaşlığın perspektivlərinin müzakirəsi olub.
Görüş çərçivəsində təfəflər arasında sahə üzrə ikitərəfli sənədlərin imzalanması müzakirə olunub. S.Tapdıqov əməkdaşlığın praktiki həyata keçirilməsini ehtiva edən Tədbirlər Planının hazırlanmasına dair işlərin başlanmasını təklif edib, bu təklifi qarşı tərəf müsbət qarşılayıb.
Azərbaycan və Moldovanın coğrafi göstəricilərinin əlaqəli təşviqi, bu istiqamətdə işlərin aparılmasının prioritetləri, bununla əlaqədar biznes maraqlarının qorunmasının vacibliyi məsələlərinə toxunulub. O cümlədən hər iki ölkədə fəaliyyət göstərən müəlliflərin və əlaqəli hüquqların sahiblərinin əmlak hüquqlarını kollektiv əsasda idarə edən təşkilatların fəaliyyətindən bəhs edilib, gələcək əməkdaşlığın qeyd edilən sahələrdə davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin tərəflər arasında əqli mülkiyyət sahəsi üzrə milli qanunvericilik aktlarının mübadiləsi, qarşılıqlı təcrübənin öyrənilməsi məsələləri müzakirə edilib.

Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере интеллектуальной собственности между Азербайджаном и Молдовой
Состоялась встреча в режиме видеоконференции между Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и Государственным агентством интеллектуальной собственности Республики Молдова (AGEPI).
Целью встречи, руководителями которой были член правления Агентства Санан Тапдыгов и заместитель генерального директора AGEPI Андрей Попа, было обсуждение хода реализации и перспективов межправительственного сотрудничества Протокола 4-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Республикой Молдова от 10 октября 2022 года.
В рамках встречи между сторонами был обсужден вопрос подписания двусторонних документов в данной сфере. С.Тапдыгов предложил начать работу по подготовке Плана действий, включающего практическую реализацию сотрудничества, и это предложение было одобрено другой стороной.
Были затронуты вопросы сопутствующего продвижения географических указаний Азербайджана и Молдовы, приоритеты ведения работы в этом направлении, важность защиты интересов бизнеса в этом отношении. Кроме того, была упомянута деятельность организаций, управляющих имущественными правами авторов и обладателей смежных прав, действующих в обеих странах на коллективной основе, и подчеркнута важность продолжения дальнейшего сотрудничества в указанных сферах.
На встрече также обсуждался обмен национальными законодательными актами в сфере интеллектуальной собственности и изучение взаимного опыта между сторонами.