​Qlobal İnnovasiya İndeksi dərc olunub
Ötən ildə olduğu kimi, 132 ölkəni əhatə edən Kornel Universiteti (ABŞ), INSEAD Biznes Məktəbi (Fransa) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) sayca 15-ci birgə nəşri – 2022-ci il Qlobal İnnovasiya İndeksi (Qİİ) ÜƏMT-nda prezentasiya edilmişdir. Qİİ 2007-ci ildən dərc olunurr.
Cari ilin Qİİ reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, səmərələliyi və çərçivə şərtlərini əhatə edən 81 indikator əsasında tərtib edilmişdir. Təhlil edilən indikatorlar qanunvericilik, elm və təhsildən tutmuş bazar, biznes, infrastruktur və s. məsələlərinin inkişafına qədər geniş məlumatlar spektrini ehtiva edir. Qİİ-nin dərc edilməsinin əsas məqsədi ölkələrin innovasiya fəaliyyətinin mexanizmlərinin səmərəliliyinin qiymətləndirməsinə imkan verməkdən ibarətdir.
Qİİ-2022 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin iki yekunlaşdırıcı - "innovasiya resursları" və "innovasiya nəticələri" alt indekslərə daxil olan 7 qrup indikatordan ibarətdir.
"İnnovativ resurslar" alt indeksi: 1 – təsisatlar; 2 - insan kapitalı və elm; 3 - infrastruktur; 4 - daxili bazarın inkişafı və 5 - biznesin inkişafı beş qrupa bölünməklə, innovasiya prosesləri baş verən milli iqtisadiyyatın elementlərini dəyərləndirməyə imkan verir.
2022-ci ilin Qİİ-nin lideri İsveçrədir, onun ardınca Amerika Birləşmiş Ştatları, İsveç, Böyük Britaniya və Niderland gəlir. Ən innovativ ölkələrin ilk onluğuna eləcə də Koreya, Sinqapur, Almaniya, Finlandiya və Danimarka daxildir. Çin, reytinqdə 11 -ci yeri alaraq, ikinci onluq ölkələr sırasına daxil olub.
Postsovet məkanı ölkələri arasında ən yaxşı göstəricilər Estoniyada - 18-ci yer, Litvada - 39-cu yer və Latviyadadır - 41-ci yer. Rusiya 47-ci yerdə, Azərbaycan isə 93-cü yerdə qərarlaşmışdır.
Azərbaycanın güclü tərəfləri kimiQİİ-ni tərtibatçı-ekspertləri aşağıdakı indikatorları göstərirlər: "siyasi və operativ sabitlik" - 53-cü yer, "biznesin aparılması siyasəti" -21-ci yer,“şagird-müəllim nisbəti” - 9-cu yer, "elm və texnika üzrə məzunlar" - 42-ci yer, "tədqiqatçılar" - 43-cü yer, “elmi dərəcəsi olan işlə təmin olunmuş qadınlar” - 57-ci yer, "elmi-texniki və təcrübi-konstruktor işləri sahəsində universitetlər və sənaye arasında əməkdaşlıq" - 23-cü yer, "klaster inkişafı" - 25-ci yer.
"İnnovativ resurslar" alt indeksi üzrə Azərbaycan reytinqdə MDB çərçivəsində Ermənistanı (82),Qırğızıstanı (85), Belarusu (86) vəTacikistanı(104) qabaqlayaraq, 79-cu yerdə qərarlaşmışdır.
Bu alt indeksdə ölkə ən yaxşı nəticəni “Təsisatlar” blokunda tutur – 46-cı yer. Ötən illə müqayisədə (58-ci yer) ölkə öz reytinqini 12 pillə yaxşılaşdıraraq, MDB ölkələrini qabaqlayıb: Qazaxıstan (52), Ermənistan (55), Özbəkistan (63), Rusiya (89), Tacikistan (91), Ukrayna (97), Moldova (98), Qırğızıstan (113).
“Təsisatlar” blokunda “biznes mühiti” istiqaməti üzrə ölkə yüksək 19-cu yeri tutur.
“İnsan kapitalı və elm” blokunda Azərbaycan “tədqiqat və inkişaf” inteqral göstəricisində mövqeyini yaxşılaşdıraraq 2021-ci ildəki 104-cü yerdən 2022-ci ildə 76-cı yerə yüksəlib.
“Biznesin inkişafı” blokunda “əqli əməkişçiləri” istiqaməti üzrə Azərbaycan ötən illə (75-ci yer) müqayisədə mövqeyini 10 pillə yaxşılaşdıraraq, 65-ci yerdə qərarlaşıb. Bu istiqamətdə ölkə “təlimlər keçirən şirkətlər” göstəricisi üzrə 47-ci yeri tutur. “İnnovasiya əlaqələri” istiqaməti üzrə Azərbaycan 56-cı yerdə qərarlaşıb və ötən illə müqayisədə (66-cı yer) ölkə öz reytinqini 10 pillə yaxşılaşdıraraq, MDB ölkələrini qabaqlayıb: Özbəkistan (59), Gürcüstan (68), Rusiya (70), Ukrayna (78), Ermənistan (112), Moldova (116), Tacikistan (117), Qazaxıstan (123), Qırğızıstan (125), Belarus (129). "İnnovativ əlaqələr" istiqamətində “Patent ailələri” göstəricisi üzrə Azərbaycan 66-cı yerdə qərarlaşıb və ötən illə müqayisədə bu göstəricini 15 pillə yaxşılaşdırıb.
“İnnovativ nəticələr” alt indeksi öz növbəsində böyük əhəmiyyətə malikdir. Əgər “innovativ resurslar” alt indeksi innovasiyalar üçün əlverişlilik səviyyəsini əks etdirirsə, “innovativ nəticələr” alt indeksi bu sahədə əldə edilmiş nailiyyətləri əks etdirir. Bu alt indeks nə qədər yüksək olarsa, innovativ imkanlar bir o qədər rasional istifadə olunur. Azərbaycan yekunlaşdırıcı "innovativ nəticələr" alt indeksi üzrə 110-cu yeri tutur.
Bununla yanaşı diqqəti daha yüksək yerlər üzrə bəzi göstəricilər cəlb edir. Belə ki, bu alt indeksdə əsasən əqli mülkiyyət obyektləri ilə müəyyən edilən qeyri-maddi aktivlərin göstəriciləri üzrə ixtiralar, 71-ci, və faydalı modellər, 49-cu yeri tutur.
Bununla belə, qeyd etmək lazımdır ki, bütün göstəriciləri əhatə edən iki alt indeks -“İnnovasiya resursları” və “İnnovasiya nəticələri” çox mühüm əhəmiyyət daşıyırlar. "İnnovativ nəticələr" alt indeksi "İnnovativ resurslar" alt indeksindən asılı olmalıdır, ona görə ki, innovativ nəticələr resursların - maddi, maliyyə,əqli, təşkilati -qoyuluşu ilə əldə edilə bilər. Azərbaycan müasir institutlar yaradıb, insan kapitalı, elmi və təhsil potensialını inkişaf etdirir, səmərəli biznes modellərini tətbiq edir, yəni ölkənin inkişafına əhəmiyyətli resurslar yatırır ki,onlardan nəticə şəklində gözlənilən fayda olmalıdır. Və bu Qİİ-nin yaxşılaşdırılmasının bir ehtiyyatıdır. Qİİ-nin tərtibatçı-ekspertlərinin qeyd etdiyi kimi, “Azərbaycan innovasiyalara yatırımlara, onların nəticələri ilə müqaisədə daha yüksək göstəricilər nümayiş etdirir”.

Агентства интеллектуальной собственности
15-ое по счёту совместное издание Корнельского Университета (США), Школы бизнеса INSEAD (Франция) и Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) - Глобальный Инновационный Индекс (ГИИ) 2022 года,как и в прошлом году охвативший экономики 132 стран, презентован в ВОИС. ГИИ публикуется с 2007 года.
Рейтинг ГИИ 2022 года состоит из 7 групп индикаторов инновационной деятельности, входящих в два результирующих субиндекса: «инновационные ресурсы» и «инновационные результаты».
Лидером ГИИ-2022 года является Швейцария, за ней следуют Соединенные Штаты Америки, Швеция, Великобритания и Нидерланды. В десятку наиболее инновационных стран входят также Корея, Сингапур, Германия, Финляндия и Дания. Китай вошел во вторую десятку стран, получив в рейтинге 11-ое место.
Из стран постсоветского пространства наилучшие показатели у Эстонии – 18-е место, Литвы – 39-е место и Латвии – 41-е место. Россия занимает 47-е место, Азербайджан находится на 93-м месте.
В качестве сильных сторон Азербайджана разработчики-эксперты ГИИ объявляют показатели: «политическая и оперативная стабильность»-53 место, «политика ведения бизнеса»-21 место, «соотношение учеников–учителей»-9 место, «выпускники в области науки и техники» - 42 место, «исследователи»- 43 место, «женщины, трудоустроенные с учеными степенями»-57 место, «сотрудничество между университетами и индустрией в области НИОКР» – 23-е место, «кластерное развитие» – 25-е место.
По субиндексу «инновационные ресурсы» Азербайджан занимает в рейтинге 79-е место, опережая в рамках СНГ Армению (82), Кыргызстан (85), Беларусь (86), Таджикистан (104).
Наилучший результат страны по данному субиндексу 46-е место в блоке «Институты», который отражает роль государственных органов управления. По сравнению с прошлым годом (58 место), страна улучшила рейтинг на 12 ступеней и опережает страны СНГ: Казахстан (52), Армению (55), Узбекистан (63), Россию (89), Таджикистан (91), Украину (97), Молдову (98), Кыргызстан (113).
В блоке «Институты», в направлении «бизнес среда» страна занимает высокое 19-е место.
В блоке «Человеческий капитал и наука» Азербайджан по интегральному показателю «исследования и разработки» улучшил свои позиции, переместившись с 104-го места в 2021 году на 76-е место в 2022 году.
В блоке «Развитие бизнеса» по направлению «Работники умственного труда» Азербайджан занимает 65 место, улучшив позицию по сравнению с прошлым годом (75 место) на 10 пунктов. В данном направлении по показателю «фирмы, проводящие тренинги», страна занимает 47 место. По направлению «инновационные связи» Азербайджан занял 56 место и, по сравнению с прошлым годом (66 место), здесь страна улучшила рейтинг на 10 ступеней и опережает страны СНГ: Узбекистан (59), Грузию (68), Россию (70), Украину (78), Армению (112), Молдову (116), Таджикистан (117), Казахстан (123), Кыргызстан (125), Беларусь (129). По направлению «инновационные связи» по показателю «патентные семейства» страна занимает 66 место и улучшила данный показатель на 15 позиций по сравнению с прошлым годом.
Не менее важным результирующим субиндексом является субиндекс «инновационные результаты». Если субиндекс «инновационные ресурсы» отражает уровень благоприятности для инноваций, то субиндекс «инновационные результаты», отражает достижения в этой области. Чем выше этот субиндекс, тем рациональнее используются инновационные возможности. Азербайджан по результирующему субиндексу «инновационные результаты» занимает 110 место.
Наряду с этим обращает внимание ряд показателей с более высокими местами. Так, довольно высокие места указаны по показателям нематериальных активов, в основном определяемых объектами интеллектуальной собственности, такими, как изобретения – 71 место и полезные модели – 49 место.
Вместе с тем, следует отметить, что два субиндекса, охватывающие весь комплекс индикаторов, «инновационные ресурсы» и «инновационные результаты», имеют весьма важное значение. Субиндекс «инновационные результаты» должен зависеть от субиндекса «инновационные ресурсы», так как инновационные результаты можно получить, если вложить ресурсы: материальные, финансовые, интеллектуальные, организационные. Азербайджан создал современные институты, развивает человеческий капитал, научный и образовательный потенциал, внедряет эффективные бизнес-модели, то есть вкладывает в развитие страны значительные ресурсы, от которых должна быть ожидаемая отдача в виде результатов. И это является резервом улучшения ГИИ. Как отмечают разработчики-эксперты ГИИ «Азербайджан демонстрирует более высокие показатели по вложениям в инновации, чем по их результатам».