Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Avrasiya Patent Təşkilatının İnzibati Şurasının video-konfrans formatında keçirilən iclasında iştirak edib
2020-ci il sentyabrın 10-11 tarixlərində Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının video-konfrans formatında otuz altıncı iclası keçirilib.
Tədbirdə APT-nın üzv-dövlətləri - Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan, Türkmənistanın səlahiyyətli nümayəndələri, həmçinin Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) nümayəndələri iştirak edib.
İclasın gedişatında sənaye nümunələrinin hüquqi qorunması üzrə Avrasiya sisteminin yaradılması layihəsinin həyata keçirilməsinin vəziyyəti, APT tərəfindən “Patent kooperasiyası haqqında” Müqaviləyə əsasən beynəlxalq axtarış orqanı və beynəlxalq ilkin ekspertiza orqanı statusunun istənilməsi xahişi, Avrasiya Patent Konvensiyasının (APK) Maliyyə təlimatının yenilənməsi, APT çərçivəsində mübahisələrin baxılması prosedurunun təkmilləşdirilməsi və digər məsələlər müzakirə olunub, “Patent kooperasiyası haqqında” Müqavilə ilə uyğunlaşma məqsədilə APK-nın Patent Təlimatına və APT-nın Rüsumlar haqqında Əsasnaməsinə dəyişikliklər edilib.
Azərbaycan Respublikasının APT-nın İnzibati Şurasındakı səlahiyyətli nümayəndəsi, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov müzakirə olunan məsələlər ilə əlaqədar ölkəmizin mövqeyini bildirib və müvafiq təkliflər verib.
Tədbirdə APİ-nin prezidenti Saule Tlevlessovanın APT-nın 2019-cu il üçün hesabatı dinlənilib, APT-nin 2021-ci il üçün büdcəsinə baxılıb və qəbul edilib. APT-nın İnzibati Şurası tərəfindən S.Tlevlessovanın ÜƏMT-nin Baş direktorunun müavini və ya köməkçisi vəzifəsinə irəli sürülməsi qərara alınıb.

Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности принял участие на заседании Административногого Совета Евразийской Патентной Организации в формате видеоконференции
10-11 сентября 2020 года в формате видеоконференции состоялось тридцать шестое заседание Административного Совета Евразийской Патентной Организации (ЕАПО).
На мероприятии приняли участие уполномоченные представители государств- членов ЕАПО - Азербайджана, Беларуси, Армении, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Туркменистана, а также представители Евразийского ПатентногоВедомства и Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности.
На совещании обсуждались статус реализации проекта по созданию Евразийской системы правовой охраны промышленных образцов, заявление ЕАПО о предоставлении статуса международного поискового органа и органа международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором “О патентной кооперации”, обновление Финансовой информации Евразийской Патентной Конвенции (ЕАПК), совершенствование процедуры разрешения споров в рамках ЕАПО и другие вопросов, а также в целях адаптации Договора «О патентной кооперации» внесены изменения в Патентную инструкцию ЕАПК и Положение о пошлинах ЕАПО.
Уполномоченный представитель Азербайджанской Республики в Административном Совете Евразийской Патентной Организации, Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов выразил позицию нашей страны по обсуждаемым вопросам и внес соответствующие предложения.
На мероприятии был заслушан отчет Евразийского Патентного Ведомства Сауле Тлевлесовой, Президента Евразийской Патентной Организации за 2019 год, рассмотрен и принят бюджет Евразийской Патентной Организации на 2021 год.
Административный совет Евразийской Патентной Озганизации принял решение о выдвижении кандидатуры С. Тлевлесовой на должность заместителя Генерального директора или помощника ВОИС.
По итогам заседания были избраны новый председатель и заместители Административного Совета Евразийской Патентной Организации.