Azərbaycan və Rusiya arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq genişlənir
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovun Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində 2021-ci il mayın 20-də Moskva şəhərində “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidmət (Rusiya Federasiyası) arasında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Memorandumu Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf naziri Maksim Reşetnikov imzalayıblar.
Qeyd edək ki, əqli mülkiyyət sisteminin inkişafına göstərilən daimi dövlət qayğısı nəticəsində ölkəmizdə təkmil əqli mülkiyyət sistemi yaradılıb və geniş beynəlxalq əlaqələr qurulub. Bu əlaqələr çərçivəsində, o cümlədən Rusiya ilə ikitərəfli müstəvidə faydalı əməkdaşlıq həyata keçirilir. İmzalanmış memorandum Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Rusiya Federasiyasının Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti (Rospatent) arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlığa yeni təkan verəcək. Yaxın gələcəkdə əqli mülkiyyət hüquqlarının səmərəli qorunmasını təmin etmək üçün qarşılıqlı faydalı əlaqələr daha da inkişaf etdiriləcək, əqli mülkiyyət hüquqlarının səmərəli və adekvat qorunması ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün zəruri şərt kimi qəbul ediləcəkdir.
Memorandumun məqsədi əqli mülkiyyət sahəsində ölkələrimiz arasında uzunmüddətli əməkdaşlığının həyata keçirilməsi üçün daha əlverişli şəraitin yaradılması, müntəzəm peşəkar əlaqələrin qurulması və saxlanılmasıdır.
Memorandum çərçivəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, o cümlədən layihələrdə, proqramlarda və tədbirlərdə iştiraka dair məsləhətləşmərin keçirilməsi, layihələrin, proqramların və tədbirlərin işlənib hazırlanması və onların həyata keçirilməsi üçün zəruri maddi-texniki və informasiya dəstəyinin təminatı, elmi-praktiki fəaliyyətlərin prioritet istiqamətləri üzrə birgə elmi-metodiki, analitik, ekspert, təqdimat materiallarının dərcinin təşkili, əqli mülkiyyət sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması üzrə tədbirlərin təşkili, birgə maraqlar sahəsində operativ informasiya mübadiləsi, elmi-praktiki fəaliyyət sahəsində vahid informasiya mühitinin yaranmasına istiqamətlənən effektiv kommunikasiya formalarının işlənməsi, peşə maraqları sahəsində hüquqi münasibətlərin tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi üzrə təkliflərin hazırlanması həyata keçiriləcəkdir.
Eyni zamanda, Memorandum mütəxəssislərin potensialının artırılması məqsədilə Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Rospatent arasında qeyd edilən sahələr üzrə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi prosesində milli və beynəlxalq elmi-praktiki konfransların, simpoziumların təşkilini və mütəxəssislər arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasını nəzərdə tutur.

Расширяется сотрудничество между Азербайджаном и Россией в сфере интеллектуальной собственности
В ходе официального визита Премьер-министра Азербайджанской Республики Али Асадова в Российскую Федерацию 20 мая 2021 года в Москве был подписан «Меморандум о взаимопонимании между Агентством Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики и Федеральной службой по интеллектуальной собственности (Российская Федерация)»
Меморандум подписали министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров и министр экономического развития Российской Федерации Максим Решетников.
Следует отметить, что в результате постоянной государственной заботы о развитии системы интеллектуальной собственности в нашей стране, создана усовершенствованная система интеллектуальной собственности и налажены широкие международные связи. В рамках этих отношений, также осуществляется взаимовыгодное сотрудничество с Россией. Подписанный меморандум придаст новый толчок сотрудничеству в области интеллектуальной собственности между Агентством Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики и Федеральной службой по интеллектуальной собственности Российской Федерации (Роспатент). В ближайшем будущем взаимовыгодные отношения получат дальнейшее развитие для обеспечения эффективной защиты прав интеллектуальной собственности, а эффективная и адекватная защита прав интеллектуальной собственности будет считаться необходимым условием развития двустороннего сотрудничества.
Целью меморандума является создание более благоприятных условий для долгосрочного сотрудничества между нашими странами, установление и поддержание регулярных профессиональных контактов в сфере интеллектуальной собственности.
В рамках Меморандума предусматриваются консультации по вопросам, представляющие взаимный интерес, в том числе проведение консультаций по участию в проектах, программах и мероприятиях, разработка и реализация проектов, программ и мероприятий и обеспечение необходимой материально-технической и информационной поддержки для их реализации, организация публикации совместных научно-методических, аналитических, экспертных, презентационных материалов по приоритетным направлениям научно-практической деятельности, организация мероприятий по подготовке специалистов в области интеллектуальной собственности, оперативный обмен информации в сфере совместных интересов, разработка эффективных форм коммуникации, направленных на создание единой информационной среды в сфере научной и практической деятельности, будет реализована подготовка предложений по совершенствованию регулирования правоотношений в сфере профессиональных интересов.
Вместе с тем, Меморандум предусматривает организацию национальных и международных научно-практических конференций, симпозиумов и обмен опытом между специалистами в процессе сотрудничества Агентства по интеллектуальной собственности и Роспатента в целях повышения потенциала специалистов.