Azərbaycan və Rusiya arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq genişlənir
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovun Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində 2021-ci il mayın 20-də Moskva şəhərində “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidmət (Rusiya Federasiyası) arasında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Memorandumu Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf naziri Maksim Reşetnikov imzalayıblar.
Qeyd edək ki, əqli mülkiyyət sisteminin inkişafına göstərilən daimi dövlət qayğısı nəticəsində ölkəmizdə təkmil əqli mülkiyyət sistemi yaradılıb və geniş beynəlxalq əlaqələr qurulub. Bu əlaqələr çərçivəsində, o cümlədən Rusiya ilə ikitərəfli müstəvidə faydalı əməkdaşlıq həyata keçirilir. İmzalanmış memorandum Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Rusiya Federasiyasının Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti (Rospatent) arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlığa yeni təkan verəcək. Yaxın gələcəkdə əqli mülkiyyət hüquqlarının səmərəli qorunmasını təmin etmək üçün qarşılıqlı faydalı əlaqələr daha da inkişaf etdiriləcək, əqli mülkiyyət hüquqlarının səmərəli və adekvat qorunması ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün zəruri şərt kimi qəbul ediləcəkdir.
Memorandumun məqsədi əqli mülkiyyət sahəsində ölkələrimiz arasında uzunmüddətli əməkdaşlığının həyata keçirilməsi üçün daha əlverişli şəraitin yaradılması, müntəzəm peşəkar əlaqələrin qurulması və saxlanılmasıdır.
Memorandum çərçivəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, o cümlədən layihələrdə, proqramlarda və tədbirlərdə iştiraka dair məsləhətləşmərin keçirilməsi, layihələrin, proqramların və tədbirlərin işlənib hazırlanması və onların həyata keçirilməsi üçün zəruri maddi-texniki və informasiya dəstəyinin təminatı, elmi-praktiki fəaliyyətlərin prioritet istiqamətləri üzrə birgə elmi-metodiki, analitik, ekspert, təqdimat materiallarının dərcinin təşkili, əqli mülkiyyət sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması üzrə tədbirlərin təşkili, birgə maraqlar sahəsində operativ informasiya mübadiləsi, elmi-praktiki fəaliyyət sahəsində vahid informasiya mühitinin yaranmasına istiqamətlənən effektiv kommunikasiya formalarının işlənməsi, peşə maraqları sahəsində hüquqi münasibətlərin tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi üzrə təkliflərin hazırlanması həyata keçiriləcəkdir.
Eyni zamanda, Memorandum mütəxəssislərin potensialının artırılması məqsədilə Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Rospatent arasında qeyd edilən sahələr üzrə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi prosesində milli və beynəlxalq elmi-praktiki konfransların, simpoziumların təşkilini və mütəxəssislər arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasını nəzərdə tutur.

Cooperation between Azerbaijan and Russia in the field of intellectual property is expanding
During the official visit of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov to the Russian Federation on May 20, 2021, a “Memorandum of Understanding between the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and the Federal Service for Intellectual Property (Russian Federation)” was signed in Moscow.
The memorandum was signed by Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Minister of Economic Development of the Russian Federation Maxim Reshetnikov.
It should be noted that as a result of constant state concern for the development of the intellectual property system in our country, an improved intellectual property system has been created and extensive international relations have been established. Within the framework of these relations, mutually beneficial cooperation with Russia is also carried out. The signed memorandum will give a new impetus to cooperation in the field of intellectual property between the Agency of Intellectual Property of the Republic of Azerbaijan and the Federal Service for Intellectual Property of the Russian Federation (Rospatent). In the near future, mutually beneficial relations will be further developed to ensure the effective protection of intellectual property rights, and the effective and adequate protection of intellectual property rights will be considered a necessary condition for the development of bilateral cooperation.
The purpose of the memorandum is to create more favorable conditions for long-term cooperation between our countries, to establish and maintain regular professional contacts in the field of intellectual property.
The Memorandum provides for consultations on issues of mutual interest, including holding consultations on participation in projects, programs and events, development and implementation of projects, programs and events and providing the necessary logistical and information support for their implementation, organizing the publication of joint scientific and methodological, analytical, expert, presentation materials in priority areas of scientific and practical activities, organization of events for the training of specialists in the field of intellectual property, prompt exchange of information in the field of joint interests, development of effective forms of communication aimed at creating a unified information environment in the field of scientific and practical activities, the preparation of proposals for improving the regulation of legal relations in the field of professional interests will be implemented.
At the same time, the Memorandum provides for the organization of national and international scientific and practical conferences, symposiums and the exchange of experience between specialists in the process of cooperation between the Intellectual Property Agency and Rospatent in order to increase the potential of specialists.