Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Azərbaycan Tibb Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə maarifləndirici konfrans keçirilib
Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tədris Cərrahiyyə Klinikasında Əqli Mülkiyyət Agentliyi və universitetin Elmi tədqiqatların idarə olunması departamentinin birgə təşkilatçılığı ilə əqli mülkiyyət hüquqları çərçivəsində maarifləndirici konfrans keçirilib
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Məlahət Sultan günün tələblərinə uyğun olaraq universitetdə elmi işlərə, elmi meyarlara, elmlə bağlı olan bütün məsələlərə xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayıb. O, əqli mülkiyyətin innovasiya və elmi-tədqiqat fəaliyyətində oynadığı roldan danışaraq qeyd edib ki, bu barədə geniş məlumatların verilməsinə böyük ehtiyac var. Belə ki, hansı işin patent qabiliyyətli olması, hansı mərhələlərdən keçməsi, aldığımız patentlərin bizə nə verməsi, hansı səviyyədə tanınması haqqında kifayət qədər bilgilərimiz olmalıdır. Nəzəri kafedralardan patent üçün daha çox, klinik kafedralardan isə nisbətən az müraciət edildiyini söyləyən M.Sultan müzakirələrin məhz bu aspektdən aparılmasının vacibliyinə toxunub. Həmçinin əqli mülkiyyətin qorunması, qrant və patentlərin alınması barədə silsilə tədbirlər, o cümlədən aprel ayında ümumrespublika toplantısı keçirməyi planlaşdırdıqlarını bildirib. Müəlliflik hüququ, patentləşdirmə və əqli mülkiyyətin qorunması sahəsində akademik heyətin biliklərinin artırılmasının önəmini diqqətə çatdırıb.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Gülnarə Rüstəmova ilk növbədə tədbirin təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirərək, bu konfransı qarşılıqlı əməkdaşlığın ilk addımı kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, əqli mülkiyyətə xüsusi diqqət yetirilməsinin səbəbi onun təkcə innovasiya iqtisadiyyatına deyil, həm də elm, tibb və cəmiyyətin digər vacib sferalarına təsir göstərməsidir: “Əsas məqsədimiz sənaye mülkiyyəti hüquqlarını, ixtiranın faydalılığı, əmtəə nişanları ilə bağlı hüquqların qorunması məsələlərini müzakirəyə çıxarmaqdır”.
Bundan sonra Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin şöbə müdirinin müavini Afət Qasımovanın “Patent hüququ obyektləri və patentin alınmasına dair iddia sənədinin tərtibatı və verilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Adıçəkilən şöbənin müdiri Sevinc Zeynalova “Əqli mülkiyyət obyektlərinin mahiyyəti və ekspertizanın aparılması”, sektor müdiri Natəvan Talışova isə “Kimya və tibb sahəsi üzrə iddia edilən ixtiraların tərtibatının xüsusiyyətləri”ndən danışıblar. Mərkəzin sektor müdiri Gülcahan Əlimərdanovanın “Əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər” mövzusunda təqdimatı da iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Mərkəzin eksperti Firuzə Bəhramova isə sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı ilə bağlı iddia sənədlərinin qəbulunu həyata keçirən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf (PƏNAH) rəqəmsal informasiya sistemi haqqında ətraflı məlumat verib.
Bakalavrlar, magistrlər, dissertantlar və professor-müəllim heyətinin qatıldığı tədbirdə agentliyin nümayəndələri ixtiralara dair tələblər, patentlərin alınması və tanınması şərtləri barədə sualları cavablandırıblar.

An educational conference was held jointly organized by the Intellectual Property Agency and Azerbaijan Medical University
A conference on intellectual property rights organized by the Intellectual Property Agency and the Division of Research Management was held at the AMU Educational-Surgical Clinic.
Opening the conference, AMU Vice-Rector for Scientific Affairs, Professor Malahat Sultan noted that our university pays special attention to scientific papers, requirements and all issues related to science. Speaking about the role of intellectual property in innovation and research, she said that there should be a lot of information about which invention can receive a patent, what steps need to be taken to obtain a patent, benefit of patents, etc. M.Sultan noted that many events will be held to protect intellectual property, obtain grants and patents, including a national meeting in April.
Advisor to the Chairman of the Intellectual Property Agency Gulnara Rustamova expressed gratitude to the university leadership for organizing the event and said that this conference is a first step of mutual cooperation: "Our main goal is to discuss industrial property rights, the benefits of inventions, and the protection of trademark-related rights."
Afterwards, Deputy Head of the Department of the Patent and Trademark Examination Center under the Agency Afet Gasimova presented report on topic "Objects of patent law, preparation and issuance of a document for obtaining a patent".
Head of the above–mentioned department Sevinj Zeynalova spoke about "The content of intellectual property objects and conduction of expert examinations," Head of the sector and Natavan Talyshova spoke about "The rules of registration of inventions in chemistry and medicine." The presentation on "Trademarks and geographical indications" by Head of the sector Guljahan Alimardanova aroused great interest. Expert of the center Firuza Bahramova provided detailed information about the PANAH digital information system, which accepts applications related to the registration of industrial property.
At the event was attended by bachelors, masters, dissertation students and faculty members representatives of the agency answered questions about the requirements for inventions, conditions for obtaining and recognizing patents.