İxtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında ölkə Prezidentinin Fərmanının icrası ilə əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyində iclas keçirilmişdir
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2022-ci il 15 iyun tarixində "İxtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında” Fərman imzalamışdır.
Fərmanın əsas məqsədi sənaye mülkiyyəti sahəsində ölkəmizin yaradıcı şəxslərinə dəstək göstərməkdir. İlk növbədə, bu sənəd ixtiraçıların əqli fəaliyyət nəticələri olan sənaye mülkiyyəti obyektləri - ixtira və faydalı modellərin Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının idarəçiliyində olan Patent Əməkdaşlıq Sazişi (PCT) beynəlxalq sistemi vasitəsilə xarici dövlətlərdə patentləşdirilməsi və onların ilk üç il müddətində qüvvədə saxlanılması üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan hüquq sahiblərinin ödədikləri xərclərin tən yarısını dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsini nəzərdə tutur.
Fərmanın icrası ilə bağlı Əqli Mülkiyyət Agentliyində təşkilatın tabeliyində olan qurumların iştirakı da daxil olmaqla geniş iclas keçirilmişdir. Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun sədrliyi ilə keçirilən tədbirdə Fərmandan irəli gələn məsələlərin həlli istiqamətində Agentlik qarşısında duran vəzifələr müzakirə edilmiş, bu məsələlərin hüquqi təmini məqsədilə zəruri aktların, o cümlədən ixtiraların və faydalı modellərin PCT beynəlxalq sistemi vasitəsilə xarici dövlətlərdə patentləşdirilməsi və onların ilk üç il müddətində qüvvədə saxlanılması üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan hüquq sahiblərinin ödədikləri xərclərin 50 faizinin dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsi qaydasının hazırlanması ilə bağlı tapşırıqlar verilmişdir.
Qeyd edilməlidir ki, bu Fərman ölkəmizdə həyata keçirilən geniş iqtisadi islahatlar kursunun hərəkətverici amillərindən və iqtisadi yüksəlişin şərti olan biznes mühitinin əlverişliyinin artırılması siyasəti çərçivəsində qəbul edilmişdir. Belə ki, 2017-ci il 2 iyun tarixində ölkə başçısı tərəfindən imzalanmış 2947 nömrəli Sərəncamla təsdiq edilmiş Tədbirlər planının müvafiq bəndi ixtiraçılara dəstək məqsədi ilə PCT sistemi üzrə yaranan xərclərin bir qisminin dövlət tərəfindən ödənilməsi üçün stimullaşdırıcı tədbirlərin tətbiqi ilə bağlı təkliflərin hazırlanmasını nəzərdə tutmuşdur.
Həmçinin Tədbirlər planı beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlərin həyata keçirilməsilə gözlənilən nəticələr sırasında, o cümlədən əldə olunan patent sayında artımın təmin olunmasını ehtiva edir.
Göründüyü kimi, ikili məqsədə - biznesin inkişafına və ölkəmizin beynəlxalq reytinqinin yaxşılaşdırılmasına - nail olmaq üçün əqli mülkiyyət sahəsinin əhəmiyyəti artmaqdadır. Təbii ki, bu, ilk növbədə, yaradıcı əməyə verilən dəyərlə ölçülür və dövlətimiz bu istiqamətdə növbəti təşviqedici qərar qəbul etmişdir.

​The meeting was held at Intellectual Property Agency on implementation of Decree of the President “on Stimulation of inventive activity”
As it is known, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed the Decree "On stimulation of inventive activity" on June 15, 2022.
The main purpose of the Decree is to support creative persons of our country in the field of industrial property.
First of all, this document provides the state funding of half of the costs paid by the right holders of citizens of the Republic of Azerbaijan for the patenting of industrial property objects - inventions and utility models in foreign countries through the international system of Patent Cooperation Treaty (PCT) administered by the World Intellectual Property Organization and their maintenance in force for the first three years.
In connection with the implementation of the Decree, an extensive meeting was held at the Intellectual Property Agency, including the participation of subordinate bodies of the organization. The event, chaired by the Chairman of the Board of the Agency Kamran Imanov, discussed the tasks facing the Agency to address issues arising from the Decree. In order to provide the legal support of these issues, instructions were given to develop a procedure for state funding of 50% of the costs paid by right holders of the Republic of Azerbaijan for the patenting of necessary acts, including inventions and utility models in foreign countries through the PCT international system and their maintenance in force for the first three years.
It should be noted that this Decree was adopted as part of the policy of increasing the business environment, which is one of the driving forces of the broad course of economic reforms in our country and a condition for economic growth. Thus, in order to support the relevant inventors of the Action Plan approved by Order No. 2947, signed by the President on June 2, 2017, it is planned to prepare proposals for the application of incentives for the state to cover part of the costs of the PCT system.
The action plan includes an increase in the number of patents, including the expected results, with the implementation of additional measures to further improve the position of our country in international rankings.
As can be seen, the importance of the field of intellectual property is growing in order to achieve the dual goal - the development of business and the improvement of the international ranking of our country. Of course, this is measured, first of all, by the value given to creative work, and our state has taken following encouraging decision in this direction.