​Cenevrədə Azərbaycan startaplarının təqdimatı keçiriləcək
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru Frensis Qarrinin cari ilin iyununda Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı Azərbaycanın uğurlu startap layihələrinin Cenevrədə təqdimatının keçirilməsi razılaşdırılmışdır. Sonradan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) da Azərbaycanın bu təşəbbüsünü dəstəkləmiş və layihəyə qoşulmaq niyyətini bildirmişdir.
Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təqdimat tədbirində iştirak edəcək startapların seçimi üzrə müsabiqə təşkil edilir.
Oktyabrın 9-da Əqli Mülkiyyət Agentliyində müsabiqənin ilk turu keçirilib. Müsabiqədə Azərbaycan Memaqlıq və İnşaat Universitetinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının, o cümlədən Əqli Mülkiyyət Agentliyində qeydiyyatdan keçirilmiş layihələrin təqdimatları dinlənilib. Tədbirdə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri də iştirak edib. Müsabiqənin növbəti turları yaxın günlərdə keçiriləcək.
Qeyd edək ki, ölkəmizin təqdimat tədbirinin 2018-ci il 21 noyabr tarixində Cenevrədə keçirilməsi nəzərdə tutulub.

The presentation of Azerbaijani startups will take place in Geneva
During the official visit of the Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO) Francis Gurry to Azerbaijan in June this year, the presentation of the successful startup projects in Geneva was agreed. Later, the International Telecommunication Union (ITU) also supported this initiative of Azerbaijan and declared intention to join the project.
For this purpose, a contest for the selection of startups will be organized by the Intellectual Property Agency, the Ministry of Transport, Communication and High Technologies and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
On October 9, the first round of the contest was held at the Intellectual Property Agency. The presentation of the projects submitted by the Azerbaijan State University of Construction and Civil Engineering, Sumgait State University, as well as projects registered at the Intellectual Property Agency was heard at contest. Representatives of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies and the Ministry of Education also attended at the event. The next rounds of the competition will be held in the coming days.
It should be noted that the presentation of our country is scheduled to be held in Geneva on November 21, 2018.