​Cenevrədə Azərbaycan startaplarının təqdimatı keçiriləcək
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru Frensis Qarrinin cari ilin iyununda Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı Azərbaycanın uğurlu startap layihələrinin Cenevrədə təqdimatının keçirilməsi razılaşdırılmışdır. Sonradan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) da Azərbaycanın bu təşəbbüsünü dəstəkləmiş və layihəyə qoşulmaq niyyətini bildirmişdir.
Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təqdimat tədbirində iştirak edəcək startapların seçimi üzrə müsabiqə təşkil edilir.
Oktyabrın 9-da Əqli Mülkiyyət Agentliyində müsabiqənin ilk turu keçirilib. Müsabiqədə Azərbaycan Memaqlıq və İnşaat Universitetinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının, o cümlədən Əqli Mülkiyyət Agentliyində qeydiyyatdan keçirilmiş layihələrin təqdimatları dinlənilib. Tədbirdə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri də iştirak edib. Müsabiqənin növbəti turları yaxın günlərdə keçiriləcək.
Qeyd edək ki, ölkəmizin təqdimat tədbirinin 2018-ci il 21 noyabr tarixində Cenevrədə keçirilməsi nəzərdə tutulub.

В Женеве пройдет презентация азербайджанских стартапов
Во время официального визита Генерального директора Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) господина Френсис Гарри в Азербайджан в июне текущего года было согласовано проведение презентации успешных азербайджанских стартапов в Женеве. Позднееинициативу Азербайджана, также поддержал иМеждународный Союз Электросвязи (МСЭ) и заявил о намерении присоединится к этому проекту.
С этой целью Агентством по Интеллектуальной Собственности, Министерством Транспорта, Связи и Высоких Технологий и МинистерствомОбразования объявлен конкурс по отбору стартапов, которые будут представлены на презентации.
9 октября в Агентстве по Интеллектуальной Собственности прошел первый тур конкурса. На конкурсе были заслушены представленные проекты презентаций сотрудников Университета архитектуры и строительства, Сумгаитского Государственного Университета, а также проекты, зарегистрированные в Агентстве по Интеллектуальной Собственности. На мероприятии также присутствовали представители Министерства Транспорта,Связи и Высоких Технологий и Министерства Образования. Очередные туры конкурса пройдут в ближайшие дни.
Следует отметить, чтопроведение в Женевепрезентации стартапов нашей страны предусмотрено 21 ноября 2018 года.