Əqli Mülkiyyət Agentliyində media qurumlarının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi münasibətilə 2025-ci il 21 iyul tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyində ölkəmizin aparıcı media qurumlarının nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Tədbiri açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi münasibətilə qonaqları ürəkdən təbrik edib. O, 1875-ci il 22 iyul tarixində Azərbaycanın görkəmli publisisti, pedaqoq, maarifçi-demokrat və təbiətşünas alimi Həsən bəy Zərdabi tərəfindən ana (türk) dilində "Əkinçi" qəzetinin nəşrinə başlanıldığını, Azərbaycanın milli mətbuatının əsası qoyulduğunu qeyd edərək Azərbaycanın bu günkü mətbuatının, media-cəmiyyətinin bu əkinin bəhrələri olduğunu bildirib.
Professor Kamran İmanov qeyd edib ki, 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıdan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılmış islahatlar ölkəmizdə söz və məlumat azadlığının, fikir plüralizminin və digər demokratik dəyərlərin bərqərar olması üçün etibarlı zəmin yaradıb.
“Prezident İlham Əliyevin qətiyyətlə və ardıcıl həyata keçirdiyi müstəqil siyasi kurs nəticəsində ölkəmizin dinamik inkişafı təmin edilib, qarşıda duran strateji vəzifələr uğurla gerçəkləşdirilib. Vətən müharibəsi dövründə mediamız əsl vətənpərvərlik, həmrəylik nümunəsi ortaya qoyub, haqq səsimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, düşmənin və onun havadarlarının saxta məlumatlarının ifşası üçün xüsusi səy göstərib”, - deyə Agentliyin sədri vurğulayıb.
Professor Kamran İmanov diqqətə çatdırıb ki, media əqli mülkiyyət ilə sıx təmasdadır, bu, xüsusən müəlliflik hüququnda özünü göstərir. Medianın fəaliyyət məkanı – informasiya və yaradıcılıq məkanıdır və media – müəllif-hüquq və informasiya hüququ sisteminin subyektlərindən biridir.
Agentliyin rəhbəri onu da qeyd edib ki, mütəxəssislərin məlumatlarına əsasən, dünyada internet nəşrlərinin yalnız 30 faizə qədəri həqiqətən günün yeniliklərini yaradır, qalan 70 faiz isə onları sadəcə olaraq köçürür. İnternet nəşrlərinin hüquqları şəbəkədə elə internet nəşrləri tərəfindən pozulur. Həqiqətən, internetdəki adi istifadəçilərə günün yeniliyi kontenti yayım üçün deyil, yalnız özünün informasiya istehlakı üçün gərəklidir.
Mütəxəssislərin fikrincə, informasiya agentliklərində ən çox məsrəflər tələb edən də xəbərlər bazisidir, “xəbərlər formatı”dır, belə ki, bu iş çoxlu müxbirlər və infrastruktur tələb edir. Bu, həm də informasiya toplayıcıları olan jurnalistlərin ağır əməyidir. Diqqətə çatdırılıb ki, son 15 ildə əqli mülkiyyətin əsasını təşkil edən qeyri-maddi aktivlərə qoyulan investisiyalar maddi aktivlərlə müqayisədə 3 dəfə artıb. Nəticədə 2024-cü il üçün 7 trilyon ABŞ dollarına çatıb. Özü də dünya üzrə verilən patentlərin üçdəbir hissəsi rəqəmsal texnologiyalara aiddir və generativ süni intellektə əsaslanan patentlər güclü artım göstərir. Nəticədə innovasiyalar inkişaf edir, dəyişir və sənaye innovasiyalarla birləşir. Üstəlik aparat və proqram təminatı arasındakı fərq, sərhəd silinir. Bununla belə, kitablara və müəlliflik hüququna olan hörmət azalmır. Belə ki, dərc olunan və milli depozitariyalarda deponə olunan kitabların dünya miqyasında sayı 2,5 milyon ədədə yaxındır.
İdarə Heyətinin sədri media nümayəndələrinə Əqli Mülkiyyət Agentliyində infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, neqativ halların qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə də məlumat verib. O bildirib ki, Agentlikdə 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi yaradılıb. “Bu sistem şəffaflığı və məlumatlara əlçatanlığı təmin edir. İstənilən vaxt və istənilən yerdən PƏNAH vasitəsilə iddia sənədini Agentliyə göndərilməsi mümkündür”, - deyə Agentliyin rəhbəri qeyd edib. İxtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri, əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilərə dair məlumatlılığın artırılması üçün Agentlikdə “Açıq reyestrlər” yaradıldığını qeyd edən professor Kamran İmanov vurğulayıb ki, hər kəs “Açıq reyestrlər”ə maneəsiz və ödəniş etmədən daxil ola bilər: “Eləcə də patent almaq istəyən və ya əmtəə nişanını qeydiyyatdan keçirmək istəyən şəxs patentlər və əmtəə nişanları barədə məlumatları əldə edə bilər”.
Agentlik rəhbərinin sözlərinə görə, infrastruktur layihələrindən biri kimi yaradılmış Çağrı Mərkəzinə 2024-cü ildə 25 mindən çox müraciət daxil olub. 2025-ci ilin 6 ayı ərzində daxil olan müraciətlərin sayı 11 mindən çoxdur.
Görüşdə, həmçinin qeyd olunub ki, iyulun 8-17-də Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatına (ÜƏMT) üzv dövlətlərin Assambleyalarının 66-cı iclası keçirilib. Koordinasiya Komitəsi və Paris və Bern İttifaqının İcraiyyə Komitəsində qeyri-rəsmi məsləhətləşmələrdən sonra 40 dövlət Bern İttifaqı İcraiyyə Komitəsinin daimi üzvü seçilib. Onların sırasında Azərbaycan da yer alıb. Azərbaycan hələ 1995-ci ildə ÜƏMT-nin Paris Konvensiyasına və 1998-ci ildə Bern Konvensiyasına qoşulub.
Bildirilib ki, Azərbaycan, həmçinin 2027-ci ildə keçiriləcək Baş Assambleyanın növbəti sessiyasının bağlanışına qədər ÜƏMT-nin Koordinasiya Komitəsinə 194 ölkə arasından daimi üzv seçilmiş 83 dövlətdən biridir.
Azərbaycan Proqram və Büdcə Komitəsinin də üzvü seçilib.
İyulun 17-də keçirilmiş ÜƏMT Assambleyalarının vəzifəli şəxslərinin seçkilərində isə Azərbaycan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri 118 üzv dövlətin təmsil olunduğu ÜƏMT-nin Müəllif hüquqları Müqaviləsi Assambleyasının sədri seçilib. Sonra media nümayəndələri Agentliyin Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasında olublar. Onlara Kitabxananın fondları, burada saxlanılan nəşrlər haqqında məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Kitabxanada XIX əsrə aid nəşrlər də qorunur.
Media nümayəndələri daha sonra Agentliyin Çağrı Mərkəzində olublar. Onlara, həmçinin PƏNAH sisteminin iş prinsipi əyani nümayiş etdirilib.

A meeting was held with representatives of media organizations at the Intellectual Property Agency
On the occasion of the 150th anniversary of the national press of Azerbaijan a meeting was held with representatives of the leading media organizations of our country at the Intellectual Property Agency on July 21, 2025.
Speaking at the opening of the event, Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, sincerely congratulated the guests on the 150th anniversary of the Azerbaijani national press.
He noted that on July 22, 1875, the prominent Azerbaijani publicist, educator, enlightener-democrat and natural scientist Hasan bey Zardabi began publishing the "Ekinchi" newspaper in the native (Turkish) language, laying the foundation for the national press of Azerbaijan, and stated that today's press and media society of Azerbaijan are the fruits of this sowing.
Professor Kamran Imanov noted that the reforms carried out under the leadership of the National Leader Heydar Aliyev, who returned to power at the request of the people in 1993, created a reliable foundation for the establishment of freedom of speech and information, pluralism of ideas, and other democratic values in our country.
"As a result of the independent political course pursued resolutely and consistently by President Ilham Aliyev, the dynamic development of our country has been ensured, and the strategic tasks ahead have been successfully implemented. During the Patriotic War, our media set an example of true patriotism and solidarity, made special efforts to convey our true voice to the world community, and expose the false information of the enemy and its supporters," the Chairman of the Agency emphasized.
Professor Kamran Imanov pointed out that the media is in close contact with intellectual property, which is especially evident in copyright.
The head of the agency also noted that, according to experts, only about 30 percent of online publications in the world actually create the latest news, while the remaining 70 percent simply copy them. The rights of online publications are being violated online by online publications themselves.
According to experts, the most expensive part of news agencies is the news base, the "news format," as this work requires a lot of reporters and infrastructure. This is also the hard work of journalists, who are information collectors. It was noted that over the past 15 years, investments in intangible assets, which form the basis of intellectual property, have increased three times compared to tangible assets. As a result, it reached 7 trillion US dollars by 2024. In fact, one-third of patents granted worldwide are related to digital technologies and patents based on generative artificial intelligence are showing strong growth. As a result innovations evolve, change and the industry merges with innovations. Moreover, the distinction between hardware and software is blurred. However, respect for books and copyright does not diminish. Thus, the number of books published and deposited in national depositories worldwide is close to 2.5 million.
The Chairman of the Board also briefed the media about the measures taken to improve the infrastructure at the Intellectual Property Agency and prevent negative situations. He said that at the Agency has created a digital information system called "Open Target for Patents and Trademarks" (PANAH), which operates 24/7. "This system ensures transparency and accessibility to information. It is possible to send a claim document to the Agency through PANAH at any time and from any place," the head of the Agency noted. Noting that "Open Registries" have been created at the Agency to increase awareness of inventions, utility models, industrial designs, trademarks and geographical indications, Professor Kamran Imanov emphasized that anyone can access the "Open Registries" without hindrance and without payment: "Also, a person who wants to obtain a patent or register a trademark can obtain information about patents and trademarks."
According to the head of the agency, the Call Center which was established as one of the infrastructure projects, received more than 25 thousand applications in 2024. The number of applications received during the first 6 months of 2025 exceeded 11 thousand.
The meeting also noted that the 66th meeting of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO) was held in Geneva from July 8 to 17.
Following informal consultations in the Coordination Committee and the Executive Committee of the Paris and Berne Unions, 40 states were elected as permanent members of the Berne Union Executive Committee.
Azerbaijan is among them. Azerbaijan joined the WIPO Paris Convention in 1995 and the Bern Convention in 1998.
It was noted that Azerbaijan is also one of the 83 states elected as permanent members of the WIPO Coordination Committee out of 194 countries until the close of the next session of the General Assembly in 2027.
He was also elected a member of the Azerbaijan Program and Budget Committee.
In the elections of officials of the WIPO Assemblies held on July 17, the Chairman of the Board of the Azerbaijan Intellectual Property Agency was elected Chairman of the WIPO Copyright Treaty Assembly, where 118 member states are represented.
Then the media representatives visited the Agency's Republican Scientific and Technical Library. They were informed about the Library's holdings and the publications stored there. It was noted that the Library also preserves publications from the 19th century.
The media representatives then visited the Agency's Call Center. They were also shown the working principle of the PANAH system.