Əqli Mülkiyyət Agentliyində media qurumlarının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi münasibətilə 2025-ci il 21 iyul tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyində ölkəmizin aparıcı media qurumlarının nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Tədbiri açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi münasibətilə qonaqları ürəkdən təbrik edib. O, 1875-ci il 22 iyul tarixində Azərbaycanın görkəmli publisisti, pedaqoq, maarifçi-demokrat və təbiətşünas alimi Həsən bəy Zərdabi tərəfindən ana (türk) dilində "Əkinçi" qəzetinin nəşrinə başlanıldığını, Azərbaycanın milli mətbuatının əsası qoyulduğunu qeyd edərək Azərbaycanın bu günkü mətbuatının, media-cəmiyyətinin bu əkinin bəhrələri olduğunu bildirib.
Professor Kamran İmanov qeyd edib ki, 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıdan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılmış islahatlar ölkəmizdə söz və məlumat azadlığının, fikir plüralizminin və digər demokratik dəyərlərin bərqərar olması üçün etibarlı zəmin yaradıb.
“Prezident İlham Əliyevin qətiyyətlə və ardıcıl həyata keçirdiyi müstəqil siyasi kurs nəticəsində ölkəmizin dinamik inkişafı təmin edilib, qarşıda duran strateji vəzifələr uğurla gerçəkləşdirilib. Vətən müharibəsi dövründə mediamız əsl vətənpərvərlik, həmrəylik nümunəsi ortaya qoyub, haqq səsimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, düşmənin və onun havadarlarının saxta məlumatlarının ifşası üçün xüsusi səy göstərib”, - deyə Agentliyin sədri vurğulayıb.
Professor Kamran İmanov diqqətə çatdırıb ki, media əqli mülkiyyət ilə sıx təmasdadır, bu, xüsusən müəlliflik hüququnda özünü göstərir. Medianın fəaliyyət məkanı – informasiya və yaradıcılıq məkanıdır və media – müəllif-hüquq və informasiya hüququ sisteminin subyektlərindən biridir.
Agentliyin rəhbəri onu da qeyd edib ki, mütəxəssislərin məlumatlarına əsasən, dünyada internet nəşrlərinin yalnız 30 faizə qədəri həqiqətən günün yeniliklərini yaradır, qalan 70 faiz isə onları sadəcə olaraq köçürür. İnternet nəşrlərinin hüquqları şəbəkədə elə internet nəşrləri tərəfindən pozulur. Həqiqətən, internetdəki adi istifadəçilərə günün yeniliyi kontenti yayım üçün deyil, yalnız özünün informasiya istehlakı üçün gərəklidir.
Mütəxəssislərin fikrincə, informasiya agentliklərində ən çox məsrəflər tələb edən də xəbərlər bazisidir, “xəbərlər formatı”dır, belə ki, bu iş çoxlu müxbirlər və infrastruktur tələb edir. Bu, həm də informasiya toplayıcıları olan jurnalistlərin ağır əməyidir. Diqqətə çatdırılıb ki, son 15 ildə əqli mülkiyyətin əsasını təşkil edən qeyri-maddi aktivlərə qoyulan investisiyalar maddi aktivlərlə müqayisədə 3 dəfə artıb. Nəticədə 2024-cü il üçün 7 trilyon ABŞ dollarına çatıb. Özü də dünya üzrə verilən patentlərin üçdəbir hissəsi rəqəmsal texnologiyalara aiddir və generativ süni intellektə əsaslanan patentlər güclü artım göstərir. Nəticədə innovasiyalar inkişaf edir, dəyişir və sənaye innovasiyalarla birləşir. Üstəlik aparat və proqram təminatı arasındakı fərq, sərhəd silinir. Bununla belə, kitablara və müəlliflik hüququna olan hörmət azalmır. Belə ki, dərc olunan və milli depozitariyalarda deponə olunan kitabların dünya miqyasında sayı 2,5 milyon ədədə yaxındır.
İdarə Heyətinin sədri media nümayəndələrinə Əqli Mülkiyyət Agentliyində infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, neqativ halların qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə də məlumat verib. O bildirib ki, Agentlikdə 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi yaradılıb. “Bu sistem şəffaflığı və məlumatlara əlçatanlığı təmin edir. İstənilən vaxt və istənilən yerdən PƏNAH vasitəsilə iddia sənədini Agentliyə göndərilməsi mümkündür”, - deyə Agentliyin rəhbəri qeyd edib. İxtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri, əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilərə dair məlumatlılığın artırılması üçün Agentlikdə “Açıq reyestrlər” yaradıldığını qeyd edən professor Kamran İmanov vurğulayıb ki, hər kəs “Açıq reyestrlər”ə maneəsiz və ödəniş etmədən daxil ola bilər: “Eləcə də patent almaq istəyən və ya əmtəə nişanını qeydiyyatdan keçirmək istəyən şəxs patentlər və əmtəə nişanları barədə məlumatları əldə edə bilər”.
Agentlik rəhbərinin sözlərinə görə, infrastruktur layihələrindən biri kimi yaradılmış Çağrı Mərkəzinə 2024-cü ildə 25 mindən çox müraciət daxil olub. 2025-ci ilin 6 ayı ərzində daxil olan müraciətlərin sayı 11 mindən çoxdur.
Görüşdə, həmçinin qeyd olunub ki, iyulun 8-17-də Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatına (ÜƏMT) üzv dövlətlərin Assambleyalarının 66-cı iclası keçirilib. Koordinasiya Komitəsi və Paris və Bern İttifaqının İcraiyyə Komitəsində qeyri-rəsmi məsləhətləşmələrdən sonra 40 dövlət Bern İttifaqı İcraiyyə Komitəsinin daimi üzvü seçilib. Onların sırasında Azərbaycan da yer alıb. Azərbaycan hələ 1995-ci ildə ÜƏMT-nin Paris Konvensiyasına və 1998-ci ildə Bern Konvensiyasına qoşulub.
Bildirilib ki, Azərbaycan, həmçinin 2027-ci ildə keçiriləcək Baş Assambleyanın növbəti sessiyasının bağlanışına qədər ÜƏMT-nin Koordinasiya Komitəsinə 194 ölkə arasından daimi üzv seçilmiş 83 dövlətdən biridir.
Azərbaycan Proqram və Büdcə Komitəsinin də üzvü seçilib.
İyulun 17-də keçirilmiş ÜƏMT Assambleyalarının vəzifəli şəxslərinin seçkilərində isə Azərbaycan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri 118 üzv dövlətin təmsil olunduğu ÜƏMT-nin Müəllif hüquqları Müqaviləsi Assambleyasının sədri seçilib. Sonra media nümayəndələri Agentliyin Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasında olublar. Onlara Kitabxananın fondları, burada saxlanılan nəşrlər haqqında məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Kitabxanada XIX əsrə aid nəşrlər də qorunur.
Media nümayəndələri daha sonra Agentliyin Çağrı Mərkəzində olublar. Onlara, həmçinin PƏNAH sisteminin iş prinsipi əyani nümayiş etdirilib.

В Агентстве по интеллектуальной собственности состоялась встреча с представителями СМИ
21 июля 2025 года в Агентстве по интеллектуальной собственности состоялась встреча с представителями ведущих СМИ нашей страны, посвящённая 150-летнему юбилею национальной прессы Азербайджана.
Председатель Правления Агентства по интеллектуальной собственности Камран Иманов открыв встречу, искренне поздравил гостей по случаю 150-летнего юбилея национальной прессы Азербайджана. Он отметил, что 22 июля 1875 года выдающийся азербайджанский публицист, педагог, просветитель-демократ и учёный-естествоиспытатель Гасан бек Зардаби начал издание газеты «Экинчи» на родном (турецком) языке, тем самым заложив основу национальной прессы Азербайджана и что современная пресса и медиа-сообщество Азербайджана являются плодами этого сева.
Профессор Камран Иманов отметил, что реформы, проведенные под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева, вернувшегося к власти по требованию народа в 1993 году, создали надежную основу для утверждения в стране свободы слова, информации, плюрализма идей и других демократических ценностей.
«В результате решительного и последовательного независимого политического курса Президента Ильхама Алиева было обеспечено динамичное развитие нашей страны, успешно реализованы поставленные стратегические задачи. В годы Отечественной войны наши СМИ проявили пример истинного патриотизма и солидарности, приложили особые усилия для донесения до мировой общественности нашего голоса, разоблачения ложной информации врага и его пособников», — подчеркнул председатель Агентства.
Профессор Камран Иманов обратил внимание на тесную связь СМИ с интеллектуальной собственностью, что особенно ярко проявляется в сфере авторского права. Сфера деятельности СМИ — это сфера информации и творчества и СМИ являются одним из субъектов системы авторского и информационного права.
Глава агентства также отметил, что, по данным специалистов, лишь около 30 % интернет-изданий в мире действительно создают актуальные новости дня, в то время как, остальные 70 % просто копируют их. Права интернет-публикаций в сети нарушаются самими же интернет-публикациями. Ведь действительно рядовым интернет-пользователям актуальный контент дня нужен не для трансляции, а исключительно для личного информационного потребления.
По мнению специалистов, наиболее затратной сферой информационных агентств является новостная база — «формат новостей», так как данная работа требует большого количества корреспондентов и инфраструктуры. Это также тяжкий труд журналистов, занимающихся сбором информации. Было отмечено, что за последние 15 лет инвестиции в нематериальные активы, составляющие основу интеллектуальной собственности, по сравнению с материальными активами, увеличились в 3 раза, в результате в 2024 году достигнув 7 триллионов долларов США. Более того, треть выдаваемых в мире патентов относится к цифровым технологиям, а патенты, основанные на генеративном искусственном интеллекте, демонстрируют стремительный рост, что в результате способствует развитию, изменению инноваций и их слиянию с отраслевыми инновациями.
Более того, стирается грань между аппаратным и программным обеспечением. Однако уважение к книгам и авторскому праву не уменьшается. Так, количество изданных и депонированных в национальных депозитариях книг по всему миру приблизительно достигает 2,5 млн.
Председатель правления также проинформировал представителей СМИ о мерах, принимаемых Агентством по интеллектуальной собственности по совершенствованию инфраструктуры и предотвращению негативных явлений. Он сообщил, что в Агентстве создана цифровая информационная система «Открытая платформа для патентов, товарных знаков» (PƏNAH), обеспечивающая прозрачность и доступ к данным. С помощью системы «PƏNAH» можно в любое время и из любого места направить заявку в Агентство», — отметил руководитель Агентства. Отметив, что в Агентстве создан «Открытый реестр» для повышения осведомленности об изобретениях, полезных моделях, промышленных образцах, товарных знаках и географических указаниях, профессор Камран Иманов подчеркнул, что любой желающий может беспрепятственно и бесплатно получить доступ к «Открытым реестрам»: «Также лицо, желающее получить патент или зарегистрировать товарный знак, может получить информацию о патентах и товарных знаках».
По словам главы Агентства, в 2024 году в «call-center», созданный в рамках инфраструктурных проектов, поступило более 25 тысяч обращений, а за первые шесть месяцев 2025 года- свыше 11 тысяч.
На встрече также было отмечено, что с 8 по 17 июля в Женеве прошло 66-е заседание Ассамблей государств-членов Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС). По итогам неформальных консультаций в Координационном и Исполнительном комитете Парижского и Бернского союзов 40 государств, включая Азербайджан были избраны постоянными членами Исполнительного комитета Бернского союза. Азербайджан присоединился к Парижской конвенции ВОИС в 1995 году, а к Бернской конвенции в 1998 году.
Было отмечено, что Азербайджан из 194 стран также вошел в число 83 государств, избранных постоянными членами Координационного комитета ВОИС на период до закрытия очередной сессии Генеральной Ассамблеи в 2027 году, и вошел в состав Комитета по программе и бюджету организации.
На выборах должностных лиц Ассамблей ВОИС, состоявшихся 17 июля, Председатель Правления Агентства по интеллектуальной собственности Азербайджана был избран Председателем Ассамблеи Договора ВОИС по авторскому праву, в которой представлены 118 государств-членов. Далее представители СМИ посетили Республиканскую научно-техническую библиотеку Агентства, и ознакомились с фондами библиотеки и хранящимися там изданиями. Было отмечено, что в библиотеке также хранятся издания XIX века.
Далее представители СМИ посетили «call-center» Агентства. Им также был продемонстрирован принцип работы системы «PƏNAH».