Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti Fəxri Xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib
Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) icraçı orqanı olan Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) prezidenti Qriqoriy İvliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəhbərliyi Fəxri Xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Ulu Öndərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib, abidəsi önünə əklil qoyulub. Eyni zamanda, Ulu Öndər Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla yad edilib, məzarı önünə gül dəstələri düzülüb.

The president of the Eurasian Patent Office visited the grave of the National leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor.
The delegation led by Grigoriy Ivliyev, the president of the Eurasian Patent Office, the executive body of the Eurasian Patent Organization who are on an official visit to our country, and the management of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan visited the grave of National leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor.
The dear memory of the Great Leader was honored and a wreath was placed in front of his monument. At the same time, the memory of Academician Zarifa Aliyeva, the wife of Great Leader Heydar Aliyev, was commemorated with respect, flowers were arranged in front of her grave.