Bu ilin 9 ayı ərzində Əqli Mülkiyyət Agentliyində 102 patent qeydiyyata alınıb
Azərbaycanın elmi-texnoloji prioritetlərinin seçimi, texnoloji inkişafının aparıcı istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, ölkəmizin elmi-texnoloji potensialı və rəqabətqabiliyyətliliyi patent statistikası və patent portfelinin strukturu və istiqamətləri vasitəsilə əsaslandırıla bilər. İxtiralara aid patentlər əsasında aparılan bu növ araşdırmalar ilk növbədə ölkənin texnoloji profilinin müəyyən edilməsindən başlanır.
2023-cü ilin 9 ayı ərzində Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən sənaye mülkiyyəti obyektləri üzrə Dövlət reyestrində ixtiraya dair 69, faydalı modelə dair 26 və sənaye nümunəsinə dair 7 pa­tent qeydiyyata alınıb.
Agentlik hər il mütəmadi olaraq əqli mülkiyyətə aid olan statistik məlumatları toplayır, təhlil aparır və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatına (ÜƏMT) təqdim edir. Həmin məlumatları və onların illər üzrə dinamikasını ÜƏMT saytının Azərbaycana aid bölməsində izləməkmümkündür.
Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən patent verilmiş qüvvədə olan prioritet ixtiraların kommersiyalaşdırılması və tətbiq olunması məqsədiilə patentlərin sayının çoxluq təşkil edən qurumlar - Elm və Təhsil Nazirliyi və Dövlət Neft Şirkəti üzrə təhlillər aparıb.
Araşdırmaların nəticəsi olaraq Elm və Təhsil Nazirliyinə aid qüvvədə olan 84, Dövlət Neft Şirkətinə aid qüvvədə olan 29 patent seçilmişdir. Həmin patentlərin təfərrüatlı izahlı arayışı Agentlik tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinə və Dövlət Neft Şirkətinə göndərilmiş, onların milli iqtisadiyyatda tətbiqinə və kommersiyalaşdırılmasına yardım göstərilməsinə dair təklif verilmişdir.
Dövlət Neft Şirkətinin “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun Azərbaycan və APT üzrə qüvvədə olan patentlərindən hazırda 7-si istehsalat sahələrində tətbiq olunub. Gələcəkdə daha bir neçə patentin də tətbiqi planlaşdırılır.
Agentlik tərəfindən 2022-ci ildə ölkədə və Avrasiya Patent Təşkilatındaqüvvədə olan ixtiraya dair patentlərin ÜƏMT-nin “Beynəlxalq Patent Təsnifatı”na uyğun olaraq təhlili aparılmışdır. Qüvvədə olan patentlərin 126-nın (47%) “Kimya və metallurgiya” bölməsinə, 47-nin (18%) “İnsanın həyati tələbatlarının təmin edilməsi” bölməsinə, 32-nin (12%) “Tikinti və dağ-mədən işi” bölməsinə, 18-nin (7%) “Fizika” bölməsinə aid olduğu müəyyən edilmişdir.
Qeyd edək ki, bu sahəyə dövlət dəstəyininin artırılması məqsədilə “İxtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən 2022-ci il 15 iyun tarixli 1716 nömrəli Fərman imzalanmışdır.
Fərmana əsasən Azərbaycan Respublikasında ixtiraçılıq fəaliyyətini stimullaşdırmaq və bu sahəyə dövlət dəstəyi göstərmək məqsədilə ixtiraların və faydalı modellərin Patent Əməkdaşlıq Sazişi (PCT) beynəlxalq sistemi vasitəsilə xarici dövlətlərdə patentləşdirilməsi və onların ilk üç il müddətində qüvvədə saxlanılması üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan hüquq sahiblərinin ödədikləri xərclərin 50 (əlli) faizi dövlət tərəfindən maliyyələşdiriləcək. Maliyyələşdirmənin şərtləri, qaydası və müraciətin forması Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 9 dekabr tarixli 439 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmişdir.

During 9 months of this year, 102 patents were registered at the Intellectual Property Agency
The selection of Azerbaijan's scientific and technological priorities, the determination of the leading directions of technological development, the scientific and technological potential and competitiveness of our country can be justified through patent statistics and the structure and directions of the patent portfolio. This type of research, which based on patents for inventions, begins first with the determination of the country's technological profile.
During 9 months of 2023, 69 invention patents, 26 utility model patents, and 7 industrial design patents were registered in the State Register of Industrial Property Objects by the Intellectual Property Agency.
Every year, the Agency regularly collects statistics related to intellectual property, analyzes and submits them to the World Intellectual Property Organization (WIPO). It is possible to follow these data and their dynamics over the years in the Azerbaijani section of the WIPO website.
In order to commercialize and implement the priority inventions in force, which were patented by the Intellectual Property Agency and the Eurasian Patent Organization (APT) an analyse conducted on the Ministry of Science and Education and the State Oil Company, one of the institutions with the majority number of patents.
As a result of research, 84 valid patents belonging to the Ministry of Science and Education and 29 valid patents belonging to the State Oil Company were selected. A detailed explanatory reference of those patents was sent by the Agency to the Ministry of Science and Education and the State Oil Company, and an offer was made to assist in their application and commercialization in the national economy.
Currently, 7 of the valid patents of the State Oil Company’s “Oil Gas Scientific Research Project” Institute in Azerbaijan and APT have been applied in production areas. In the future, several more patents are also planned to be applied.
The Agency conducted an analysis of patents for inventions in the country and the Eurasian Patent Organization in 2022 in accordance with the WIPO “International Patent Classification”. It was determined that 126 (47%) of the patents in force belong to the section “Chemistry and metallurgy”, 47 (18%) to the section “Provision of vital human needs”, 32 (12%) to the section “Construction and mining”, 18 (7%) to the section “Physics”.
It should be noted that in order to increase state support for this area, Decree “On Stimulating Inventive Activity” dated June 2022, 15, No. 1716 signed by the President of the Republic of Azerbaijan.