Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun Rusiyada nəşr olunan jurnalda elmi məqaləsi çap olunub
Rusiya Federasiyasında nəşr olunan “Əqli mülkiyyət. Sənaye mülkiyyəti” jurnalının beşinci nömrəsi işıq üzü görüb. Jurnalın son buraxılışı Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) fəaliyyətinə, APT-nın üzv-dövlətlərinin əqli mülkiyyət sahəsində əldə etdikləri nailiyyətlərə həsr olunub.
Jurnalda Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun “Müasir əqli mülkiyyət idarəsinin formalaşdırılması və fəaliyyət göstərməsi məsələsinə dair” başlıqlı elmi məqaləsi çap olunub. Məqalədə əqli mülkiyyət idarəetmə sisteminin yaradılması məsələlərindən bəhs edilir.
K.İmanov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının üzv-dövlətlərində əqli mülkiyyət sahəsini tənzimləyən qurumların (ayrı və ya birgə patent təşkilatları və müəllif hüquqları idarələri) təşkilati strukturlarının icmalını verib və onların təhlilini aparıb. Məqalədə bu sahədə Azərbaycan Respublikasının təcrübəsinə xüsusi diqqət yetirilib.
Müəllif aparılmış tədqiqatlar əsasında müasir əqli mülkiyyət idarəsinin formalaşdırılması və fəaliyyəti ilə bağlı tövsiyələrini təqdim edib.

The scientific article of Dr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, published in the journal of Russia
The fifth number of the “Intellectual Property. Industrial Property” journal published in Russian Federation. The latest issue of the journal has been devoted to the activities of the Eurasian Patent Organization (EAPO) and the achievements of EAPO Member States in the field of intellectual property.
A scientific article “On the issue of formation and functioning of the modern intellectual property administration” by Dr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan was published in the journal. The article deals with the creation of an intellectual property management system.
Dr.K.Imanov gives an overview of the organizational structures of the bodies (separate or joint patent and copyright offices) regulating the sphere of intellectual property in the Member States of the World Intellectual Property Organization and analysed them. The article focuses on the experience of the Republic of Azerbaijan in this area.
The author presented his recommendations on the formation and operation of modern intellectual property office based on the conducted research.