Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində təşkil olunan konfransda məruzə ilə çıxış edib
Fevralın 27-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Universitetlərdə akademik tədqiqatların kommersiyalaşması: Beynəlxalq reallıqlar və yeni çağırışlar” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru Ədalət Muradov ölkədə 27 martın Elm günü kimi qeyd olunmasını nəzərə alaraq, UNEC-də “Elm aylığı”na start verildiyini və universitetdə 20-dən çox müxtəlif elmi tədbirlərin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Ə.Muradov konfransın mövzusunun aktuallığına toxunaraq aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması üçün onun nəticələrinin elm dünyasına ötürülməsinin tələb olunduğunu qeyd edib.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri, professor Kamran İmanov “Əqli mülkiyyət və elmi-tədqiqat nəticələrinin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Mövzunun aktuallığından danışan K.İmanov Prezident İlham Əliyevin dəstəyi nəticəsində Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində zəngin milli qanunvericilik bazasının formalaşdığını bildirib. Təqdimatda milli innovasiya sistemlərinin modelləri, bilik iqtisadiyyatına aid olan sahələrin ÜDM-dəki payı, ixtiralarla bağlı göstəricilərin dinamikası açıqlanıb. Eyni zamanda kommersiyalaşma ilə bağlı ali məktəblərin qarşısında duran vəzifələrdən söz açılıb. K.İmanov ölkədə innovasiya potensialının nəticələrdən daha yüksək olduğunu diqqətə çatdıraraq, imkanlardan səmərəli istifadənin vacibliyini vurğulayıb, elmi fəaliyyətin müasir modelinin 3.0 universitet səviyyəsinə qaldırılmasında önəmli məqamları qeyd edib. Ölkədə biliklərə əsaslanan cəmiyyətin formalaşdırılmasının və insan kapitalına investisiyaların qoyuluşunun dövlətin strateji məqsədlərindən olduğunu deyən K.İmanov universitetlərlə birgə əməkdaşlığın bu sahəyə böyük töhfələr verəcəyini bildirib.

Chairman of Board of Intellectual Property Agency made a speech at a conference organized at Azerbaijan State Economic University
On February 27th a Conference was held at Azerbaijan State Economic University (UNEC) on the topic of “Commercialization of academic research in universities: International realities and new challenges”.
Opening the event, Rector of the University Adalat Muradov said that, taking into account the March 27 Science Day in the country, UNEC launches "Science Month" and plans to hold more than 20 different scientific events at the university. . Speaking about the relevance of the topic of the conference, A.Muradov noted that the commercialization of the results of scientific researches was required to transfer its results to the world of science.
Professor Kamran Imanov, Chairman of Board of Intellectual Property Agency, made a presentation on "Commercialization of Intellectual Property and Scientific Research Results". Speaking about the relevance of the topic, K. Imanov said that with the support of President Ilham Aliyev, Azerbaijan has created a rich national legislative framework for intellectual property. Models of national innovation systems, share of knowledge-based sectors in GDP, dynamics of inventory indicators were announced in the presentation. At the same time, it was mentioned the tasks facing universities in terms of commercialization. K. Imanov stressed the importance of effective use of opportunities, highlighting the high potential of innovation in the country, noting the importance of upgrading the modern model of scientific activity to the university level 3.0.. K. Imanov said that the formation of a knowledge-based society in the country and investing in human capital is one of the strategic goals of the state and joint cooperation with universities will broadly contribute this field.