Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov “Əqli mülkiyyət hüquqları və kibertəhlükəsizlik” mövzusunda seminarda çıxış edib
Noyabrın 7-də Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi, ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin və “Microsoft” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Əqli mülkiyyət hüquqları və kibertəhlükəsizlik” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov geniş məruzə ilə çıxış edib.
Ölkəmizin “Doing Business-2019” reytinqinə görə 190 ölkə arasında 25-ci yerdə olduğunu, o cümlədən “biznesin başlaması”na görə 9-cu, “kiçik investorların maraqlarının qorunması”na görə isə 2-ci yerdə qərarlaşdığını qeyd edən K.İmanov yeni dərc olunmuş “Doing Business - 2020” hesabatında Azərbaycanın islahatçı 20 ölkə sırasına daxil edildiyini bildirib.
O, Dünya İqtisadi Forumunun “Qlobal Rəqabətqabiliyyətlilik İndeksi – 2019” hesabatında Azərbaycanın 11 pillə irəliləyərək, 141 ölkə arasında 58-ci yeri tutduğunu və 12 indikatordan 8-i üzrə irəlilədiyini vurğulayıb, bu cür kardinal dəyişikliklərin əqli mülkiyyətin qorunmasında da öz əksini tapdığını, Azərbaycan həmin hesabatın “Əqli mülkiyyətin qorunması” göstəricisinə görə 141 ölkə arasında 30-cu yerdə qərarlaşdığını xüsusi olaraq diqqətə çatdırıb.
Agentliyin sədri qeyd edib ki, bütün bunlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan islahatların davamlılığına verilən beynəlxalq dəyərdir, bir tərəfdən dövlət başçımızın iqtisadi strategiyasının doğru yolda olmasıdır, digər tərəfdən institusional islahatların həyata keçirilməsinin nəticəsidir. Əqli mülkiyyət sahəsi həyata keçirilən islahatların innovasiyalı əsasları ilə dəqiq rezonans yaradaraq, bunların nəticəsində əhəmiyyətli, institusional və funksional dəyişikliklərlə müşahidə olunur. Məhz buna görə əqli mülkiyyət sisteminin qarşısında duran vəzifələr ölkənin innovasiya siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara xidmət edir.
Oktyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yanında keçirilən iqtisadi müşavirədə dövlət başçısı iqtisadi artımın təmin edilməsini müsbət hal kimi qeyd edərək, qarşımızda vacib məsələ qoyub. “Əlbəttə biz istərdik ki, artım daha da yüksək olsun. Hesab edirəm ki, buna nail olmaq üçün kifayət qədər imkanlar, potensial var. Sadəcə olaraq biz bu potensialdan maksimum səmərə ilə istifadə etməliyik”.
Cənab Prezidentin bu tapşırığına əsaslanan K.İmanov ölkəmizin innovasiyalarla bağlı sahədə bir neçə ehtiyatımızın daha səmərəli istifadəsi məsələləri üzərində xüsusi dayanaraq “Qlobal İnnovasiya İndeksi-2019” hesabatında Azərbaycana aid məlumatların təhlilini aparıb. O, qeyd edib ki, hesabatdakı rəqəmlər 2 yekun nəticəyə gətirir: “Birincisi, ümumi imkanlarımız ümumi nəticələrimizi 13 pillə üstələyir. Deməli ehtiyatlarımızı səmərəli işlətməliyik. İkincisi, bizi geriyə salan “elmi-texnoloji məhsullar” göstəricisidir – 101-ci yer. Bu isə o deməkdir ki, yeniliklər kommersiyalaşmır, bazara innovasiyalı məhsul kimi çıxarılmır.”
Çıxışına davam edən K.İmanov Əqli Mülkiyyət Agentliyinin ABŞ-ın şirkət və təşkilatları ilə ƏM sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunaraq ABŞ Ticarət Departamenti Kommersiya Hüququnun İnkişafı Proqramı (CLDP) və ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin dəstəyi ilə keçən ilin 10-11 sentyabr tarixlərində “Əqli Mülkiyyət mübahisələrinin həlli” mövzusunda hakimlər üçün təlimin təşkil edildiyini, Microsoft, Trimble Tekla, Oracle kimi iri ABŞ şirkətlərinin nümayəndələri iləkitərəfli görüşlərin keçirildiyini və onların üzləşdiyi çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində birgə tədbirlər görüldüyünü bildirib: “Dövlət qurumları və müəssisələrinə rəsmi sorğu məktubları ilə müraciətlər olunmuş və artıq alınan cavablar əsasında həmin təşkilatlarla ABŞ şirkətlərinin yerli nümayəndələrinin birbaşa görüşlərinə nail olunaraq lisenziyaların yenilənməsi və yenilərinin alınmasına dair danışıqlara başlanılıb. “Oracle” Korporasiyasının müraciətinə əsasən bəzi dövlət orqanlarına və şirkətlərinə Agentlik tərəfindən Oracle şirkətinin məhsullarından istifadə etmələrinə dair ünvanlanmış sorğulara cavablar daxil olmaqdadır. Məsələ təhlil olunur və gələcəkdə araşdırmaların nəticələrindən asılı olaraq birgə monitorinqlərin keçirilməsi də istisna olunmur.
“Microsoft Corporation” şirkəti ilə əlaqədar ölkə başçısının xüsusi önəm verdiyi layihə çərçivəsində, müvafiq dövlət qurumları və müəssisələri ilə aparılan təxirəsalınmaz işlər və görülən tədbirlər nəticəsində dövlət qurumları və universitetlər üçün kütləvi lisenziyaların əldə olunmasına start verildiyini bildirən K.İmanov yekun olaraq qeyd edib ki, “Azərbaycanda əqli mülkiyyəti yaradan və onları innovasiyalı məhsula çevirən çoxsaylı tərəfdaş, startap və kompaniyaların açıq və rəqabətli bazarının formalaşmasında böyük potensialı var. Bu isə o deməkdir ki, ölkəmizin iqtisadi qüdrətini artıran, beynəlxalq reytinqlərdə daha yüksək mövqeləri əldə edən imkanlarını əqli mülkiyyətə hörmətlə yanaşaraq, istifadə etməliyik.”

​Chairman of Board of Intellectual Property Agency Mr. Kamran Imanov made a speech at the seminar on the topic of "Intellectual Property Rights and Cyber Security"
A workshop on Intellectual Property Rights and Cyber Security was held on November 7 with the support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, jointly organized by the US Embassy in Azerbaijan and Microsoft.
Chairman of Board of Intellectual Property Agency, Mr. Kamran Imanov made a speech at the event.
K. Imanov said that our country is ranked 25th among 190 countries in Doing Business-2019 rankings, 9th for “starting business” and 2nd for "protection of small investors' interests." Azerbaijan has been included in the top 20 reformer countries in its newly published Doing Business - 2020 report.
He noted that Azerbaijan is ranked 58th out of 141 countries and is ahead of 8 of 12 indicators in the “Global Competitiveness Index 2019” report of the World Economic Forum. K. Imanov especially noted that such cardinal changes were also reflected in the protection of intellectual property, and Azerbaijan ranked 30th out of 141 countries on "Intellectual Property Protection" indicator of the report.
The Chairman of the Agency noted that all this is an international value given to the ongoing reforms under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. This is an indicator of the success of the economic strategy of the Head of State, on the one hand, and the result of the implementation of institutional reforms. Intellectual property field is clearly resonating with the innovative foundations of reforms, and as a result there are significant, institutional and functional changes. That is why the tasks facing the intellectual property system are determined by the country's innovation policy and serve the economic reforms in the country.
At an economic meeting with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on October 15 the Head of State called the economic growth a positive event and set an important task for us. “Of course, we would like the increase to be even higher. I think there are enough opportunities and potentials to achieve this. We just have to use this potential to the maximum.”
Based on this instruction of the President, Mr. Imanov focused on the most efficient use of our resources in the field of innovation in the country and analyzed information on Azerbaijan included in “Global Innovation Index 2019”. He said that the figures in the report lead to two final results: “Firstly, our overall capabilities outweigh our overall results by 13 points. So, we must use our resources efficiently. Second is the “science and technology product” index that pushed us back - to 101st place. This means that innovations are not commercialized and not marketed as innovative products.”
K. Imanov said that as a result of the President's special emphasis on the Microsoft Corporation, a massive license for government agencies and universities was launched as a result of urgent work with the relevant government agencies and businesses. He concluded, "There is great potential for the creation of an open and competitive market for numerous partners, startups and companies that create intellectual property in Azerbaijan and turn them into innovative products. This means that we should use our opportunities to increase economic power of our country and gain higher positions in international rankings with respect to intellectual property. "