Əqli Mülkiyyət Agentliyinin kollektivi 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarını yad etmişdir
Bu gün xalqımızın qəhrəmanlıq nümunəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 31 il ötür. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda apardığı mübarizə tarixinin şərəfli səhifəsidir.
Faciənin ildönümü ilə əlaqədar Əqli Mülkiyyət Agentliyinin kollektivi Şəhidlər Xiybanını ziyarət etmiş, şəhidlərin qəbirləri önünə təzə-tər qərənfillər düzülmüş, ruhları ehtiramla anılmışdır.
Qeyd edək ki, SSRİ-nin o zamankı rəhbərliyi xalqımızın istiqlaliyyət, suverenlik və azadlıq istəyini boğmaq üçün 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet qoşun hissələrini Bakı şəhərinə yeritmiş və mülki əhaliyə qarşı qırğın törədilmişdir. Nəticədə 147 Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilmiş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər isə qanunsuz həbs edilmişdir. Lakin sovet rəhbərliyinin xalqımızın iradəsini sındırmaq cəhdi baş tutmamış, tezliklə Azərbaycan öz müstəqilliyini qazanmışdır.

Сотрудники Агентства Интеллектуальной Собственности почтили память жертв трагедии 20 января
Сегодня - 31-ая годовщина трагедии 20 января 1990 года, которая является примером героизма нашего народа. Трагедия 20 января - славная страница в истории борьбы нашего народа за независимость и суверенитет.
В годовщину трагедии сотрудники Агентства Интеллектуальной Собственности посетили Аллею Шехидов, к могилам шехидов были возложены свежие гвоздики и почтена их память.
Следует отметим, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года тогдашнее руководство бывшего СССРввело в Баку советские войска для подавления стремления нашего народа к независимости, суверенитету и свободе, и совершило массовую расправу против мирного населения. В результате 147 граждан Азербайджана были убиты, 744 ранены и 841 незаконно арестованы.
Однако попытка советского руководства сломить волю нашего народа не увенчалась успехом, и вскоре Азербайджан вновь обрел независимость.
Наши шехиды, погибшие во время этих событий, вписали яркую страницу в историю Азербайджана и наш народ всегда будет с уважением вспоминать о них.