Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti Əqli Mülkiyyət Agentliyində olub
Avrasiya Patent Təşkilatının icraçı orqanı olan Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti Qriqoriy İvliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasında (WUF13) iştirak etmək üçün Azərbaycanda işgüzar səfərdə olub.
Q.İvliyev səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov ilə görüşüb. Görüş zamanı Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti WUF13 sessiyasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu bildirib. O, bu tədbirin memarlıq və şəhərsalma sahəsində əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasına mühüm töhfələr verəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Agentlik tərəfindən əldə olunan son nailiyyətlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, WUF13 istər ölkəmizə, istərsə də dünya şəhərsalma siyasətinə böyük töhfələr verməklə yanaşı əqli mülkiyyətin, o cümlədən memarlıq nümunələrinə müəlliflik hüququ və patent hüququnun qorunması və mühafizəsi ilə bağlı beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi baxımından ən yaxşı platformalardan biridir.
Görüşdə WUF13 çərçivəsində əqli mülkiyyət mövzusunda keçirilən panel iclası barədə söhbət aparılıb, ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri və digər məsələlər müzakirə olunub.

Президент Евразийского патентного ведомства посетил Агентство по интеллектуальной собственности
Делегация во главе с президентом Евразийского патентного ведомства Григорием Ивлиевым, являющегося исполнительным органом Евразийской патентной организации, посетила Азербайджан с рабочим визитом для участия в 13-й сессии Всемирного форума городов (ВФГ13).
В рамках визита Григорий Ивлиев встретился с председателем Правления Агентства по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики Камраном Имановым. В ходе встречи президент Евразийского патентного ведомства отметил высокий уровень организации сессии ВФГ13 и выразил уверенность в том, что данное мероприятие внесёт значительный вклад в развитие механизмов защиты прав интеллектуальной собственности в сфере архитектуры и градостроительства.
Председатель Правления Агентства по интеллектуальной собственности Камран Иманов проинформировал о последних достижениях Агентства. Он отметил, что ВФГ13 не только вносит значительный вклад в развитие градостроительной политики как нашей страны, так и всего мира, и является одной из эффективных международных платформ для обмена опытом в области охраны и защиты прав интеллектуальной собственности, включая авторские и патентные права на архитектурные проекты.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, затронутые в рамках ВФГ13, в том числе связанные с панельной дискуссией по интеллектуальной собственности, а также перспективы двустороннего сотрудничества.