Azərbaycanda əqli mülkiyyət sisteminin optimal idarəetmə institutu formalaşıb – Habip Asan
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Keçid və İnkişaf Etmiş Dövlətlər departamentinin (TDC) direktoru Habip Asan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentlyinin (ƏMA) İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovla görüşündə bildirmişdir ki, Azərbaycanda əqli mülkiyyət sisteminin optimal idarəetmə institutu formalaşıb.
Görüş bu günlərdə İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilən ÜƏMT-nın 63-cü Baş Assambleyasının iclasları çərçivəsində onlayn rejimdə baş tutmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin səyləri sayəsində ölkədə həyata keçirilən islahatlar siyasəti nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsində baş verən institusional dəyişikliklər barədə K.İmanovun ətraflı məlumatını dinləyən H.Asan qeyd etmişdir ki, ölkəmizin əqli mülkiyyət sisteminin idarəçiliyinin yeni strukturunun yaradılması barədə məlumatlı idi, lakin hazırki görüş ona daha aydın təsəvvürlər yaratmaq imkanı verdi. Onun sözlərinə görə,Azərbaycanın mövcud idarəetmə institutu funksionallıq baxımından düzgün qərarlar qəbul etmək üçün optimaldır və bir çox ölkədə həyata keçirilməsinə çalışılan seçimdir. O, həmçinin vurğulamışdır ki, K.İmanovun idarəçilik təcrübəsi əqli mülkiyyət institutunun fəaliyyətinə önəmli faydalar verəcəkdir.
Baş verən institusional dəyişikliklərin mahiyyətini açan K.İmanov bildirmişdir ki, burada əsas məqam əqli mülkiyyət sahəsində çalışan təşkilatları bir çadır (çətir) altında yığmaq, bu strukturların birgə fəaliyyət göstərməsini təmin etmək və bununla onların işinə yeni impuls verməkdir. Onun sözlərinə görə, bu, yeni iqtisadi nəzəriyyə - neoinstitualizmə uyğun olaraq, tranzaksiyaların (istehsal prosesində itkilərin) aradan qaldırılmasına nail olmağa imkanlar yaradır.
Bununla yanaşı, ƏMA-nin rəhbəri vurğulamışdır ki, belə idarəetmə statutun nəticəsi həm səlahiyyətlərin, eyni vaxtda - məsuliyyətin artmasıdır.
Əqli mülkiyyət institutunun perspektivlərindən danışan K.İmanov qeyd etmişdir ki, ÜƏMT-nın da bəyan etdiyi kimi, əqli mülkiyyətin rolu, onun təsiri müasir dövrdə hər bir sahəyə sirayət edirsə,əqli mülkiyyət texnologiyalarla uzlaşmalı, onlara qarşı çıxmamalıdır, əksinə, uyğunlaşaraq, yeni nailiyyətlərin əldə olunmasına gətirməlidir. Bu sözlərinə o belə izah vermişdir: Azərbaycanda belə bir fikir formalaşıb ki, əqli mülkiyyət özü-özlüyündə yalnız hüquqların qorunmasına dair rəsmi sənədlərin verilməsi işi ilə bitmir. Bura digər məsələlər də daxildir: bir tərəfdən, əqli mülkiyyətin iqtisadiyyatı, digər tərəfdən – sosioloji məsələlər. Yəni, üçlük olaraq hüquq, iqtisadiyyat və sosial aspekt birgə nəzərə alınmalıdırlar, bu, əqli mülkiyyətin mahiyyətini ifadə edən və ondan doğan fəlsəfi yanaşma və praktiki tələbdir.
Məhz bu səbəbdən bütün qorunan əqli mülkiyyət obyektləri Azərbaycanda vahid dövlət müəssisəsində cəmləşib, onun idarəçiliyinə verilib. Bu, o cümlədən dövlət siyasəti kimi müəyyən stimullaşdırıcı addımların atılmasını asanlaşdırır. Məsələn, ixtiraçılara yardım göstərmək məqsədi ilə dövlət PCT sistemi üzrə ödəmələrin 50% öz üzərinə götürüb. K.İmanovun sözlərinə görə, bu böyük və vacib məsələdir.
Agentliyin strukturu barədə danışarkən, K. İmanov xüsusi olaraq yeni yaradılan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin məqsədini qeyd etmişdir: patent analitikası vaitəsilə ən yaxşı patentləri seçib, onlara maliyyə vəsaiti ayırmaqla kommersiyalaşdırmaq, innovasiyaya çevirmək.
Bununla əlaqədar H.Asan dedi ki,ÜƏMT bu məsələyə çox önəm verir və bildirdi ki, Azərbaycana bu işləri reallaşdırmaq üçün lazım olunan dəstək veriləcəkdir.
Görüşdə həmçinin ƏMA-nın treninq mərkəzi bazasında ÜƏMT Akademiyasının filialının yaradılması, Azərbaycanın ənənəvi biliklər və ənənəvi mədəni ifadələr (folklor) sahəsində qanunvericilik təcrübəsinin təşviqi, Azərbaycanın coğrafi göstəricilərinin qeydiyyatı və qorunması, birgə milli və regional tədbirlərin, o cümlədən əqli mülkiyyət və innovasiyalı iqtisadiyyat, Azərbaycanın patent qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, süni intellekt və əqli mülkiyyətin perspektivinin müzakirəsinə həsr ediləcək seminarların keçirilməsi müzakirə edildi.
H.Asan bildirdi ki, direktoru olduğu TDC bu məsələləri müntəzəm olaraq təqib edəcək və qısa zaman ərzindəhəyata keçirməyə hazırdır.
K.İmanov TDC departamentinin yeni rəhbəri kimi qardaş Türkiyənin təmsilçisi olan H.Asana işində uğurlar arzuladı.

В Азербайджане сформирован институт оптимального управления системы интеллектуальной собственности - Хабип Асан
Директор Отдела стран с переходной и развитой экономикой (TDC) Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) Хабип Асан на встрече с Председателем Правления Агентства Интеллектуальной Собственности (АИС) Азербайджанской Республики Камраном Имановым отметил, что в Азербайджане сформирован институт оптимального управления системы интеллектуальной собственности.
Встреча прошла в онлайн режиме в рамках сессий 63-й Генеральной Ассамблеи ВОИС, проходившей в Женеве (Швейцария). Выслушав подробную информацию К.Иманова об институциональных изменениях в сфере интеллектуальной собственности в результате политики реформ, проводимой в стране благодаря усилиям Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Х. Асан отметил, что ему было известно о создании новой структуры управления системы интеллектуальной собственности нашей страны, но нынешняя встреча дала ему возможность более четко сформировать свои мысли.
По его словам, нынешний институт управления Азербайджана оптимален для принятия правильных решений с точки зрения функциональности и является вариантом, который пытаются реализовать многие страны. Он также подчеркнул, что управленческий опыт К.Иманова принесет существенную пользу деятельности института интеллектуальной собственности.
Раскрывая суть происходящих институциональных изменений, К.Иманов отметил, что главное здесь – собрать под одним шатром (зонтиком) организации, функционирующие в сфере интеллектуальной собственности, обеспечить совместную деятельность этих структур и тем самым дать новый импульс их работе. По его мнению, это, новая экономическая теория, в соответствии с неоинституционализмом, создает возможности для достижения ликвидации трансакций (потерь в процессе производства).
При этом глава АИС подчеркнул, что результатом такого статута управления является увеличение и полномочий, и ответственности одновременно.
Говоря о перспективах института интеллектуальной собственности, К.Иманов отметил, что, как заявляет ВОИС, если в современную эпоху роль интеллектуальной собственности и ее влияние распространится на все сферы, то интеллектуальная собственность должна гармонировать с технологиями, а не противостоять им, наоборот, адаптируясь, он должен вести к новым достижениям. Он объяснил свои слова следующим образом: В Азербайджане сформировалось такое представление, что сама по себе интеллектуальная собственность не заканчивается только выдачей официальных документов по защите прав. Сюда входят и другие вопросы: с одной стороны, экономика интеллектуальной собственности, с другой - социологические вопросы. То есть право, экономика и социальный аспект должны учитываться вместе как триада, это, философский подход и практическое требование, выражающие сущность интеллектуальной собственности и вытекающие из нее.
Именно по этой причине в Азербайджане все охраняемые объекты интеллектуальной собственности сосредоточены в одном государственном учреждении и переданы в его управление. Это облегчает принятие определенных стимулирующих шагов, включая государственную политику. Например, в целях оказания помощи изобретателям государство взяло на себя 50% платежей по системе РСТ. По словам К.Иманова, это очень важный вопрос.
Говоря о структуре Агентства, К.Иманов особо упомянул цель вновь созданного Центра коммерциализации и трансферта технологий: путем патентной аналитики отобрать лучшие патенты, коммерциализировать их за счет выделения финансовых ресурсов и превратить их в инновации.
В этой связи Х.Асан отметил, что ВОИС придает большое значение этому вопросу и заявил, что Азербайджану будет оказана необходимая поддержка для реализации этих задач.
На встрече также обсуждались вопросы создания филиала Академии ВОИС на базе учебного центра АИС, продвижения законодательной практики в сфере традиционных знаний и традиционных образцов культуры (фольклора) Азербайджана, регистрации и защиты географических указаний Азербайджана, проведения совместных национальных и региональных мероприятия, в том числе конференций, посвященных обсуждению интеллектуальной собственности и инновационной экономики, усовершенствованию патентного законодательства Азербайджана, перспективам искусственного интеллекта и интеллектуальной собственности.
Х. Асан заявил, что TDC, директором которого он является, будет регулярно следить за этими вопросами и готов реализовать их в короткие сроки.
К.Иманов пожелал Х.Асану, представителю братской Турции, успехов в работе на посту нового директора отдела TDC.