Kamran İmanov: Prezident İlham Əliyevin əqli mülkiyyət sahəsində islahatları bu sahənin yeniləşən mahiyyətinə uyğundur
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Yeni Azərbaycan Partiyasının təşkilatçılığı və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Azərbaycanın inkişaf modeli: Dünən, bu gün və sabah” mövzusunda konfransda çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin əqli mülkiyyət sahəsində islahatları bu sahənin yeniləşən mahiyyətinə uyğundur.
“Azərbaycanda innovativ inkişaf və əqli mülkiyyət hüquqları” mövzusunda cıxışındaölkəmizdəki həyata keçirilən iqtisadi və institusional islahatların əqli mülkiyyət ekosisteminə təsiri və əqli mülkiyyətin dəyişmiş kontekstinin innovasiyalı inkişafa dəstəyi məsələləri barədə danışan Agentliyin rəhbəri demişdir:“Müsbət trendləri və nəticələri davam etdirmək mümkündür. Lakin ən mühümü odur ki, cənab Prezident İlham Əliyevin əqli mülkiyyət sahəsində apardığı konseptual və institusional islahatlar əqli mülkiyyətin yeniləşən mahiyyətinə uyğundur və sistemli xarakter daşıyaraq, ölkənin iqtisadi islahatlarına qulluq edir”.
K.İmanov əqli mülkiyyətə ənənəvi yanaşmanın artıq reallıqları ifadə etmədiyini qeyd edərək, bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin əqli mülkiyyət kateqoriyasının müasir, yeniləşmiş kontekstinə uyğun olan institusional islahatı nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsində yeni idarəetmə modeli və strukturu yaranmışdır.
Onun sözlərinə görə, bu, özündə vəhdət təşkil edən üçlük formulu: koqnitivlik, kreativlik və kommersiyalaşmanı (3K) birləşdirən özünəməxsus idarəetmə modelinin aktuallaşdırması, yəni biliklərin əldə və dərk edilməsi, yeni biliyin yaradılması və kommersiyalaşaraq, innovasiyaya çevrilməsinə xidmət edən bir strukturdur.
“Bu isə institusional islahatın effektivliyinin təsdiqidir. Məhz buna görə əqli mülkiyyət sisteminin qarşısında duran vəzifələr ölkənin innovasiya siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara xidmət edir”, - deyə, o vurğulayıb.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədri çıxışına bu sözləri ilə yekun vurmuşdur: “Bu gün dekabr ayının 21-dir. Bildiyimiz kimi dekabrın 21-22-i Qış gündönümü günüdür, il ərzində sutkanın ən qaranlıq, gecənin gündüzü maksimal dərəcədə üstələyən günüdür. Günəş isə ən yastı trayektoriya ilə yüksəlir. Həmin olay 3 gün davam edir.
Dekabrın 24-dən başlayaraq, günəş tədricən güc yığaraq dirçəlişə doğru gedir: sutkanın işıqlı vaxtı artmağa başlayır, qaranlıq vaxtı azalır. Günəş yüksələn trayektoriya ilə səmada hərəkət edir.
Təkrar edirəm: bu prosesə dekabrın 24-də start verilir.
Yadıma Ulu öndərin sözləri düşür: “Gün gələcək, Azərbaycan dünyaya günəş kimi doğacaq”. Bu gün gəlib və biz onun müasirləriyik”!

​Камран Иманов: Реформы Президента Ильхама Алиева в сфере интеллектуальной собственности соответствуют обновленной сущности этой области
Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов, в своем выступлении на конференции «Модель развития Азербайджана: вчера, сегодня, завтра», организованной партией «Ени Азербайджан» совместно с Центром анализа экономических реформ и коммуникации, подчеркнул, что реформы Президента Ильхама Алиева в области интеллектуальной собственности соответствуют обновленному характеру этой области.
Выступая на тему «Инновационное развитие и права интеллектуальной собственности в Азербайджане», глава Агентства рассказал о влиянии экономических и институциональных реформ на экосистему интеллектуальной собственности и поддержке инновационного развития изменившегося контекста интеллектуальной собственности: «Можно продолжить положительные тенденции и результаты. Однако наиболее важным является то, что концептуальные и институциональные реформы, проводимые Президентом Ильхамом Алиевым в области интеллектуальной собственности, соответствуют обновленному характеру интеллектуальной собственности и систематически служат экономическим реформам страны.»
Отметив, что традиционный подход к интеллектуальной собственности больше не отражает реалии, К.Иманов сказал, что новая модель управления и структура в области интеллектуальной собственности возникла в результате институциональной реформы Президента Азербайджанской Республики в соответствии с современным, обновленным контекстом интеллектуальной собственности.
По его словам, эта структура, которая служит для обновления уникальной модели управления, которая сочетает в себе формулу объединяющего триединства: когнитивность, креативность и коммерциализация (ККК), то есть приобретение и понимание знаний, создание новых знаний, их коммерциализация и инновации.
«Это подтверждение эффективности институциональной реформы. Поэтому задачи, стоящие перед системой интеллектуальной собственности, определяются инновационной политикой страны и служат проводимым в стране экономическим реформам», - сказал он.
Председатель Правления Агентства завершил свое выступление следующими словами: «Сегодня 21 декабря. Как известно, 21-22 декабря - день зимнего солнцестояния, самый темный день в году, день, когда ночь максимально превышает день. Солнце восходит по самой плоской траектории. Это событие длится 3 дня.
Начиная с 24 декабря, Солнце постепенно восстанавливает свои силы и начинает оживать: светлое время суток начинает увеличиваться, темное время- уменьшаться. Солнце движется по небу по восходящей траектории.
Повторяю: этот процесс начнется 24 декабря.
Я помню слова Общенационального Лидера: «Придет день, Азербайджан родится миру, как Солнце». Настал сегодняшний день, и мы его современники!»