​Kamran İmanov: Prezident İlham Əliyevin əqli mülkiyyət sahəsində islahatları bu sahənin yeniləşən mahiyyətinə uyğundur
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Yeni Azərbaycan Partiyasının təşkilatçılığı və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Azərbaycanın inkişaf modeli: Dünən, bu gün və sabah” mövzusunda konfransda çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin əqli mülkiyyət sahəsində islahatları bu sahənin yeniləşən mahiyyətinə uyğundur.
“Azərbaycanda innovativ inkişaf və əqli mülkiyyət hüquqları” mövzusunda cıxışındaölkəmizdəki həyata keçirilən iqtisadi və institusional islahatların əqli mülkiyyət ekosisteminə təsiri və əqli mülkiyyətin dəyişmiş kontekstinin innovasiyalı inkişafa dəstəyi məsələləri barədə danışan Agentliyin rəhbəri demişdir:“Müsbət trendləri və nəticələri davam etdirmək mümkündür. Lakin ən mühümü odur ki, cənab Prezident İlham Əliyevin əqli mülkiyyət sahəsində apardığı konseptual və institusional islahatlar əqli mülkiyyətin yeniləşən mahiyyətinə uyğundur və sistemli xarakter daşıyaraq, ölkənin iqtisadi islahatlarına qulluq edir”.
K.İmanov əqli mülkiyyətə ənənəvi yanaşmanın artıq reallıqları ifadə etmədiyini qeyd edərək, bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin əqli mülkiyyət kateqoriyasının müasir, yeniləşmiş kontekstinə uyğun olan institusional islahatı nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsində yeni idarəetmə modeli və strukturu yaranmışdır.
Onun sözlərinə görə, bu, özündə vəhdət təşkil edən üçlük formulu: koqnitivlik, kreativlik və kommersiyalaşmanı (3K) birləşdirən özünəməxsus idarəetmə modelinin aktuallaşdırması, yəni biliklərin əldə və dərk edilməsi, yeni biliyin yaradılması və kommersiyalaşaraq, innovasiyaya çevrilməsinə xidmət edən bir strukturdur.
“Bu isə institusional islahatın effektivliyinin təsdiqidir. Məhz buna görə əqli mülkiyyət sisteminin qarşısında duran vəzifələr ölkənin innovasiya siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara xidmət edir”, - deyə, o vurğulayıb.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədri çıxışına bu sözləri ilə yekun vurmuşdur: “Bu gün dekabr ayının 21-dir. Bildiyimiz kimi dekabrın 21-22-i Qış gündönümü günüdür, il ərzində sutkanın ən qaranlıq, gecənin gündüzü maksimal dərəcədə üstələyən günüdür. Günəş isə ən yastı trayektoriya ilə yüksəlir. Həmin olay 3 gün davam edir.
Dekabrın 24-dən başlayaraq, günəş tədricən güc yığaraq dirçəlişə doğru gedir: sutkanın işıqlı vaxtı artmağa başlayır, qaranlıq vaxtı azalır. Günəş yüksələn trayektoriya ilə səmada hərəkət edir.
Təkrar edirəm: bu prosesə dekabrın 24-də start verilir.
Yadıma Ulu öndərin sözləri düşür: “Gün gələcək, Azərbaycan dünyaya günəş kimi doğacaq”. Bu gün gəlib və biz onun müasirləriyik”!

Kamran Imanov: President Ilham Aliyev's reforms in the field of intellectual property are in line with the renewed nature of this field
Chairman of Board of Intellectual Property Agency Kamran Imanov addressed a conference on "Azerbaijan's development model: Yesterday, today and tomorrow" organized by the New Azerbaijan Party and in partnership with the Center for Economic Reforms Analysis and Communication. In his speech, he stressed that the reforms of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the field of intellectual property are in line with the renewed nature of this area.
In his speech on "Innovative development and intellectual property rights in Azerbaijan", the Head of the Agency spoke about the impact of economic and institutional reforms in the country on the intellectual property ecosystem and the support of innovative development of the changed intellectual property context: "It is possible to continue the positive trends and results. However, the most important thing is that the conceptual and institutional reforms carried out by President Ilham Aliyev in the field of intellectual property are in line with the renewed nature of intellectual property and serve the country's economic reforms in a systematic manner”.
Noting that the traditional approach to intellectual property no longer reflects the realities, K.Imanov said that as a result of the institutional reform of the President of the Republic of Azerbaijan in accordance with the modern, updated context of the intellectual property category, a new management model and structure in the field of intellectual property.
According to him, it is a structure that serves to unify the unifying trinity formula: the actualization of a unique management model that combines cognition, creativity and commercialization (3C), ie the acquisition and understanding of knowledge, the creation of new knowledge and its commercialization and innovation.
“This confirms the effectiveness of institutional reform. That is why the tasks facing the intellectual property system are determined by the country's innovation policy and serve the economic reforms implemented in the country” – he stressed.
Chairman of Board of the Agency concluded his speech with these words: “Today is the 21st of December. As we know, December 21-22 is the day of the winter solstice, the darkest day of the year, the day when the night exceeds the day to the maximum. The sun rises with the flattest trajectory. It lasts 3 days.
Starting from December 24, the sun gradually regains its strength and begins to revive: the time of day begins to increase, and the time of darkness decreases. The sun moves in the sky with a rising trajectory.
I repeat: this process starts on December 24.
I remember the words of the National Leader: “The day will come that Azerbaijan will rise to the world like the sun”. That day has come and we are his contemporaries!”