Əqli Mülkiyyət Agentliyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü qeyd edilib
Əqli Mülkiyyət Agentliyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin  anadan olmasının 103-cü ildönümü qeyd edilib
Mayın 7-də Əqli Mülkiyyət Agentliyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbiri Agentliyin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov açaraq, müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurulmasında görkəmli dövlət xadimi və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin əvəzsiz rolunu vurğulayıb. O, keçən əsrin 90-cı illərinin əvvəlində, ölkədə hərc-mərclik və xaosun baş verdiyi dövrdə Ulu Öndərin ikinci dəfə Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışı milli dövlətçiliyimizin formalaşmasının və möhkəmlənməsinin əsasını qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, hələ sovet dövründə məhz Heydər Əliyevin Azərbaycandakı birinci siyasi hakimiyyəti illərində ölkəmizdə iri sənaye obyektləri inşa edilmiş, Azərbaycan gənclərinin ümumittifaq miqyaslı müxtəlif ali məktəblərdə təhsil alınmasına şərait yaradılmış və onların mütəxəssis kimi hazırlığına dəstək göstərilmişdir. S.Tapdıqov Ümummilli Liderin təməlini qoyduğu daxili və xarici siyasətin müasir dövrdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Agentliyin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasının direktoru Mübariz Məmmədlinin məruzəsi dinlənilib. Məruzədə Ulu Öndərin ölkəmizin hərtərəfli inkişafına misilsiz töhfələr verməsi, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafının bu dahi şəxsiyyətin daim diqqətində olduğu vurğulanıb. M.Məmmədli Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun fikirlərinə istinad edərək, Heydər Əliyevin milli əqli mülkiyyət sisteminin müəllifi və yaradıcısı olduğunu bildirib. O, məhz Ümummilli Liderin böyük təcrübəsi və müdrik siyasi istedadı nəticəsində Azərbaycanı gələcəyə aparan yolun bacarıqlı əllərdə olduğunu vurğulayıb.

Агентство по интеллектуальной собственности отметило 103-ю годовщину со дня рождения Национального лидера Гейдара Алиева
7 мая в Агентстве по интеллектуальной собственности состоялось мероприятие, посвящённое 103-й годовщине со дня рождения Национального лидера Гейдара Алиева.
Открывая мероприятие, член Правления Агентства Санан Тапдыгов подчеркнул незаменимую роль выдающегося государственного деятеля и великого лидера Гейдара Алиева в становлении современной азербайджанской государственности. Он отметил, что возвращение Великого Вождя к политической власти в Азербайджане в начале 1990-х годов, в период сложных общественно-политических процессов и хаоса, заложило основу для формирования и укрепления независимой государственности нашей страны. С. Тапдыгов подчеркнул, что в годы первого руководства Гейдара Алиева в Азербайджане были построены крупные промышленные предприятия, созданы условия для получения Азербайджанской молодёжью образования в различных всесоюзных университетах и её подготовки к профессиональной деятельности. Также было отмечено, что политический курс, заложенный Национальным лидером, успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В ходе мероприятия был заслушан доклад директора Республиканской научно-технической библиотеки при Агентстве Мубариза Мамедли. В своём выступлении он отметил, что Великий Вождь внёс беспрецедентный вклад во всестороннее развитие нашей страны, уделяя особое внимание развитию различных отраслей экономики. Ссылаясь на мнение председателя Правления Агентства Камрана Иманова, М. Мамедли подчеркнул, что Гейдар Алиев является основателем национальной системы интеллектуальной собственности. Он отметил, что благодаря богатому государственному опыту, дальновидности и мудрой политике Национального лидера путь Азербайджана в будущее находится в надежных руках.