Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşı beynəlxalq konfransda çıxış edib
Xəbər verdiyimiz kimi, 2026-ci il 27-28 aprel tarixlərində Moskva şəhərində “Müəllif*Süni intellekt=Əqli Mülkiyyət” mövzusunda “Автор/Author - 2026” VI beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransın ilk günündə baş tutan plenar hissədə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Kamran İmanovun “İnnovativ potensial: Əqli mülkiyyət+süni intellekt” mövzusunda geniş məruzəsi dinlənilib.
Aprelin 28-də beynəlxalq konfrans öz işini seksiyalarda davam edib. Rusiya Dövlət Əqli Mülkiyyət Akademiyasında keçirilən seksiyaya onlayn rejimdə qoşulan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin mətbuat katibi Elnur Məmmədli “Dizaynın hüquqi qorunmasının rəqəmsal transformasiyası: əqli mülkiyyət sistemində institusional təkamül və hüquqi çətinliklər (Azərbaycan nümunəsi)” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə müasir dövrdə, xüsusilə də rəqəmsal transformasiya şəraitində dizaynın hüquqi qorunması təhlil edilib.
E.Məmmədli Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsinin institusional islahatlar və rəqəmsallaşma ilə sıx bağlılığı, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin fəaliyyət istiqamətləri, “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf”(PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi, müəlliflik hüququ ilə qorunan əsərlərin qeydiyyatı, sənaye mülkiyyəti obyektlərinin reyestri (“Açıq reyestrlər”) barədə ətraflı məlumat verib.

Представитель Агентства по интеллектуальной собственности выступил на международной конференции
Как сообщалось ранее, 27–28 апреля 2026 года в Москве прошла VI Международная научно-практическая конференция «Автор/Автор – 2026» на тему «Автор * Искусственный интеллект = Интеллектуальная собственность».
В первый день конференции на пленарном заседании был заслушан доклад председателя правления Агентства по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, профессора Камрана Иманова, на тему «Инновационный потенциал: интеллектуальная собственность + искусственный интеллект».
28 апреля международная конференция продолжила свою работу в секциях. Пресс-секретарь Агентства по интеллектуальной собственности Эльнур Маммадли, принявший участие в онлайн-секции Российской государственной академии интеллектуальной собственности, представил доклад на тему «Цифровая трансформация правовой защиты промышленных образцов: институциональная эволюция и правовые проблемы в системе интеллектуальной собственности (азербайджанский пример)». В докладе была проанализирована правовая защита промышленных образцов в современную эпоху, особенно в контексте цифровой трансформации.
Э. Маммадли подробно рассказал о тесной связи сферы интеллектуальной собственности в Азербайджане с институциональными реформами и цифровизацией, о деятельности Агентства по интеллектуальной собственности, цифровой информационной системе «Открытая цель для патентов и товарных знаков» (ПАНАХ), регистрации объектов авторского права, а также о реестре объектов промышленной собственности («Открытые реестры»).